|
|
کدخبر: ۱۸۵۴۴۷

استفاده از آسانسور در حال حاضر یکی از ضروری ‌ترین و پر کاربردترین نوع حمل ‌و ‌نقل در ساختمان به ‌شمار می ‌آید. استفاده از این وسیله جا به‌ جایی باعث سهولت و سرعت در انجام کار‌ها شده است. آسانسور‌ها در انواع مختلفی در بازار وجود دارند که از مهم ‌ترین آن ‌ها می‌توان به آسانسور‌های مسافربر و آسانسور‌های خدماتی اشاره کرد. معمولاً آسانسور‌ها مانند هر وسیله الکترونیکی و مکانیکی دیگری نیازمند بازدید و سرویس هستند؛ به همین منظور نیاز است تا یک چک لیست بازدید دوره ای آسانسور ۱۴۰۲ تهیه کنید تا بتوانید به طور مکرر و منظم اقدام به بازدید از قطعات مختلف سیستم آسانسور نمایید.

1

چک لیست آسانسور

چک لیست آسانسور در واقع مواردی هستند که در زمان مراجعه تکنسین باید مورد بررسی و تست قرار گیرند. این چک لیست به منظور نگهداری موتورخانه و برای ارزیابی سیستم‌ های انتقال آسانسور در نظر گرفته می‌ شود. در صورتی که موارد مهم در زمینه نگهداری و سرویس آسانسور به درستی انجام نگیرند آسانسور پس از مدت کوتاهی دچار مشکل خواهد شد و این مشکلات در طولانی مدت سبب صرف هزینه ‌های گزاف می‌ گردند.

2

اهمیت تهیه چک لیست سرویس آسانسور

بازدید دوره ‌ای آسانسور باعث می‌ شود تا بسیاری از مشکلات فنی سیستم آسانسور برطرف گردند. معمولاً تهیه چک لیست سرویس آسانسور برای اهالی ساختمان بسیار حائز اهمیت است و شخصی که به عنوان مدیر ساختمان اقدام به ارائه خدمات می ‌کند باید در تهیه یک چک لیست برای بازدید دوره‌ ای آسانسور اقدام نمایند. این نوع بازدید می‌ تواند با در نظر گرفتن این که ساختمان مسکونی است یا تجاری، در فواصل مشخص و معینی انجام گیرد. زمان بندی می بایست بر اساس تردد مشخص شود.

موارد حائز اهمیت در یک چک لیست استاندارد

موارد بسیار مهمی وجود دارند که در زمان سرویس دوره‌ ای آسانسور باید در نظر گرفته شوند. از مهم ‌ترین موارد می ‌توان به مشخصات کلی ساختمان و مسئول آن اشاره کرد. علاوه بر این می بایست در چک لیست و در قسمت پایین آن جایی برای امضای نماینده شرکت و مدیر ساختمان تعبیه گردد. در داخل این چک لیست باید تمامی بخش ‌های مختلف آسانسور به صورت جداگانه ذکر شوند و پس از تست و ارزیابی هر یک از قسمت ‌های موجود، در جلوی هر کدام موارد حائز اهمیت قید گردند.

3

یکی از مواردی که باید در این چک لیست مورد بررسی قرار گیرد سیستم موتورخانه آسانسور است. در نظر گرفتن سیستم تهویه و تست موتور گیربکس و روغن الکتروموتور نیز بسیار حائز اهمیت خواهد بود. علاوه بر این تکنسین و متخصص در سرویس ‌های دوره ‌ای باید فلکه ‌ها و سلامت آن ‌ها را از نظر ساییدگی و خوردگی مورد بررسی قرار دهد. بررسی تابلو فرمان، رمز‌ها و کفشک ‌های ترمز، کوپلینگ موتور، فن موتور‌ها، بررسی ترموستات، کنتاکتور و رله، تابلو برق سه فاز، اتصالات و پیچ و مهره از مواردی هستند که باید در چک لیست مورد بررسی قرار گیرند.

اهمیت سرویس و نگهداری آسانسور

معمولاً قیمت انواع آسانسور با در نظر گرفتن نوع آن و برخی از تجهیزات مهمی که در سیستم آن مورد استفاده قرار می ‌گیرند مشخص می‌ شود. توجه داشته باشید که پیش از نصب آسانسور باید اطلاعات مناسبی را نیز در رابطه با نگهداری و سرویس‌ های دوره ای آن به دست بیاورید.

همان طور که می ‌دانید آسانسور به منظور جا به جایی افراد در بین طبقات ساختمان مورد استفاده قرار می‌ گیرد. به همین دلیل سرویس آسانسور از نظر ملاحظات ایمنی بسیار مهم و ضروری خواهد بود؛ چرا که در صورت عدم سرویس و نگهداری مناسب از سیستم آسانسور، احتمال رخ دادن برخی از حوادث ناگوار وجود دارد. بنابراین پیشنهاد می‌ شود تا سرویس آسانسور را به واسطه شرکت ‌ها و اشخاص مجاز و با تجربه انجام دهید.

4

برنامه‌ های سرویس و نگهداری منظم و مکرر از سیستم آسانسور را باید در فواصل مشخصی انجام داد. در زمان تعمیر و نگهداری آسانسور در صورتی که تکنسین با قطعه ‌ای مواجه شده که نیاز به تعویض دارد، به منظور پیشگیری و جلوگیری از خرابی قسمت‌ های دیگر سیستم آسانسور و از کار افتادن آن باید اقدام به تعویض یا تعمیر آن نماید.

به طور کلی تعمیرات آسانسور شامل بخش ‌ها و تجهیزات مختلفی مانند موتور، ریل و درب ‌ها می شود. بازدید از موتورخانه، و بررسی ادوات چاه آسانسور از مهم ترین مواردی هستند که باید به وسیله تکنسین‌ های آموزش دیده انجام گیرند. علاوه بر این سرویس کابین و قاب وزنه و سرویس درب کابین و طبقات نیز در زمان سرویس‌ های دوره ‌ای باید لحاظ شوند.

5

کلام پایانی

برای نگهداری و پیشگیری از بروز مشکلات فنی در آسانسور نیاز است تا یک چک لیست بازدید دوره‌ ای آسانسور ۱۴۰۲ تهیه کنید. در این چک لیست باید موارد بسیار مهم قید گردند. برخی از این موارد در رابطه با سرویس موتور آسانسور و تجهیزات چاه آسانسور هستند. علاوه بر این تکنسین مجرب با مهارت می بایست اقدام به سرویس دوره ‌ای کابین و قاب وزنه آسانسور نماید. با این کار احتمال به وجود آمدن بسیاری از مشکلات فنی به حداقل خواهد رسید.

زرین آسانسور با سال ها تجربه در زمینه نصب و تعمیر آسانسور در کنار شماست تا دسترسی به متخصصان و تکنسین های مجرب را برای شما آسان کند. ما با بالاترین کیفیت و کمترین قیمت خدمات در زمینه آسانسور را به شما ارائه می‌کنیم. شما می توانید برای مشاوره و درخواست  انواع خدمات با شماره ۰۹۱۲۴۸۸۸۵۸۰ تماس بگیرید.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار