|
|
کدخبر: ۱۸۵۴۷۸

ورود به بازارهای مالی مانند هر فعالیت اقتصادی دیگر با هدف کسب سود انجام می‌شود. وسعت و پویایی بازار از ویژگی‌هایی است که می‌تواند در جذب سرمایه‌گذاران موثر باشد. بازار فارکس به‌دلیل وسعت بین‌المللی و حجم بالای عرضه و تقاضا و فعالیت بدون توقف از جمله بازارهای هدف برای سرمایه‌گذاران است.

اما برای فعالیت در بازار فارکس چه ابزار و امکاناتی لازم است؟ آیا تا به حال برای افتتاح حساب معاملاتی با چالش روبرو شده‌اید؟ و یا با این سوال مواجه شده‌اید که بهترین ابزار معاملاتی در فارکس کدامند؟

اینها سوالاتی است که هر معامله‌گری طی عمر عملیاتی خود با آن مواجه خواهد شد. پس یافتن پاسخی مناسب برای آنها می‌تواند مسیری هموارتر برای فعالیت در بازار فارکس را ایجاد کند.

بررسی بروکر

برای آغاز فعالیت در بازار فارکس به یک حساب معاملاتی نیاز است. این حساب مبدا تمام تراکنش‌ها قرار می‌گیرد و به‌علاوه محل نگهداری دارایی‌ها نیز هست. به‌همین دلیل باید محلی امن و معتبر برای افتتاح حساب انتخاب شود.

بروکرهای فارکس، موسساتی هستند که خدمات مالی را به معامله‌گران ارائه می‌دهند. این خدمات در قالب حساب‌های معاملاتی به کاربران ارائه می‌شود و معامله‌گر با افتتاح حساب در یک بروکر علاوه‌بر ارتباط با بازار می‌تواند از امکانات و ابزارهای ارائه شده توسط کارگزاری استفاده کند.

البته استفاده از هر نوع امکاناتی بدون هزینه نیست و برای استفاده از خدمات بروکرها باید مبلغی پرداخت شود. این مبلغ بسته به عوامل مختلف و نوع خدمات ارائه شده متفاوت است و بر اساس نوع حساب، تراکنش، خدمت ارائه شده می‌تواند مبلغی ثابت یا بر اساس درصدی متغیر محاسبه می‌شود.

اما با افزایش تعداد بروکر‌های فعال در بازار فارکس و ایجاد محیطی رقابتی، بروکرها برای پیشی گرفتن از رقبای خود امتیازات و تخفیف‌های مختلفی را در نظر می‌گیرند تا مشتریان بیشتری را به افتتاح حساب تشویق کنند.

اما برای افتتاح حساب در یک بروکر باید چه عواملی را در نظر گرفت؟ ویژگی‌های بسیاری بر انتخاب بروکر و افتتاح حساب معاملاتی تاثیر دارد که باید قبل از تصمیم‌گیری مورد توجه قرار گیرد. از جمله عواملی که در تصمیم‌گیری برای انتخاب بروکر باید مد نظر قرار گیرد هزینه‌های معاملاتی، تنوع حساب‌های معاملاتی، انواع روش‌های نقل و انتقال وجه می‌توان اشاره کرد.

قبلاً اشاره کردیم که برای استفاده از هر نوع خدمت و امکاناتی ناگزیر به پرداخت هزینه هستیم. فعالیت در بازار فارکس و استفاده از خدمات بروکرها نیز مشمول هزینه خواهد بود که تاثیر مستقیمی بر میزان سود معاملات و تراکنش‌ها دارد.

اسپرد یکی از هزینه‌هایی است که در هنگام انجام معامله از حساب کسر می‌شود. اسپرد تفاوت بین قیمت خرید و فروش است و توسط بروکر محاسبه و روی تراکنش اعمال می‌شود. در برخی دیگر از تراکنش‌ها، مبلغی به عنوان کمیسیون از حساب معامله‌گر کسر می‌شود. این مبلغ می‌تواند مبلغی ثابت یا درصدی از حجم معاملات باشد. هزینه‌های معاملاتی از آن جهت برای معامله‌گران مهم است که تاثیر مستقیمی در سود معاملات دارد و در فرایند تصمیم‌گیری به افتتاح حساب در بروکر باید مورد بررسی قرار گیرد.

انواع حساب‌های معاملاتی از دیگر امکاناتی است که بروکر در اختیار معامله‌گر قرار می‌دهد. پیشنهاد حساب‌های مختلف با امتیازات خاص مثل حداقل سرمایه کم، تخفیف هزینه و بسیاری امتیازات دیگر این امکان را به معامله‌گر می‌دهد تا بر اساس نیاز خود حساب معاملاتی را انتخاب و در آن فعالیت کند.

پشتیبانی قوی و پاسخ گو هم در بررسی بروکر برای افتتاح حساب باید مورد توجه قرار گیرد. رفع مشکلات فوری و پاسخگویی به موقع و راهنمایی‌های حرفه‌ای می‌تواند فرایند معاملاتی مشتریان را تسهیل کند و این دغدغه ذهنی را از معامله‌گر دور کند.

تنوع نمادهای معاملاتی نیز می‌تواند امتیازی در جذب مشتری باشد. دسترسی به گستره وسیعی از نمادها این امکان را برای معامله‌گر فراهم می‌کند تا در فرصت‌های معاملاتی بیشتری وارد شده و به تبع آن سود بیشتری را تحصیل کند.

با رشد روزافزون بروکرهای فارکس و ایجاد بازار رقابتی، امکانی فراهم شده تا معامله‌گران فرصت انتخاب بالایی داشته باشند چرا که بروکرها برای جذب مشتری بیشتر، طرح‌های تشویقی و تخفیف‌های متنوع و امکانات بیشتری را به فعالان بازار فارکس پیشنهاد می‌دهند.

ابزارهای معاملاتی

از دیگر امکاناتی که برای فعالیت در بازار‌های مالی به آن احتیاج خواهید داشت ابزارهای معاملاتی است. ابزارهایی که فرایند تحلیل و بررسی بازار و انجام تراکنش‌ها را تسهیل کند. برای این منظور دسترسی به انواع ابزارها مثل تقویم‌های اقتصادی، پلتفرم معاملاتی، ابزارهای تحلیلی و نمودارها و سابقه معاملاتی می‌تواند در تصمیم‌گیری و انتخاب فرصت معاملاتی تاثیر‌گذار باشد.

تاثیر اخبار بر بازارهای اقتصادی بر کسی پوشیده نیست. همیشه در بازار مشاهده می‌شود که با انتشار یک خبر نوسان بسیار شدیدی در بازار ایجاد شده و بازار را به شدت نامطمئن می‌کند. به همین دلیل اطلاع از زمان انتشار خبر می‌تواند برای معامله‌گران بسیار مهم باشد. دسترسی به تقویم اقتصادی و آگاهی از زمان انتشار اخبار می‌تواند در تصمیم تریدر به ورود به یک فرصت معاملاتی و یا خروج از آن موثر باشد.

پلتفرم معاملاتی محیطی است که کاربر معاملات و تراکنش‌های خود را انجام می‌دهد. هر‌چه این محیط ابزار بیشتر و آسانتر باشد برای معامله‌گر جذاب‌تر خواهد بود. به‌علاوه استفاده از پلتفرم‌های همراه نیز می‌تواند دسترسی به بازار را در هر زمان و مکان فراهم کند.

قبل از انتخاب نماد و ورود به یک فرصت معاملاتی باید بررسی و تحلیل‌های دقیق با درنظر گرفتن جزئیات بسیار انجام شود. ابزار‌های تحلیلی و نمودار‌ها می‌تواند در این فرایند به معامله‌گر کمک کند تا بررسی دقیق‌تری نسبت به نماد مورد نظر داشته و با آزمون انواع ابزار‌های تحلیل به نقطه مشترکی در ورود به فرصت معاملاتی یا خروج از آن برسد.

سابقه معاملات انجام شده برای معامله‌گر بهترین مدرسه برای کسب تجربه در بازار فارکس است. معامله‌گر با بررسی گذشته و بررسی اشتباهات انجام شده در معاملات قبلی و دقت در معاملات سود ده و یا ضرر ده، نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کرده و می‌تواند سطح دانش و مهارت خود را ارتقا دهد.

فعالیت در بازار پر ریسک فارکس نیازمند فراهم کردن مقدماتی است که می‌تواند تاثیر قابل توجهی در روند عملیات آتی داشته باشد. شناسایی یک بروکر معتبر و آشنایی با ویژگی‌ها و آگاهی از امکانات ارائه شده توسط آنها می‌تواند در انتخاب بروکر مناسب برای افتتاح حساب و شروع معاملات موثر باشد.

به‌علاوه آشنایی با عوامل تاثیر‌گذار بر بازار و استفاده از امکانات معاملاتی و تحلیلی می‌تواند بر روند بررسی نماد معاملاتی و شناسایی فرصت‌های معاملاتی تاثیر‌گذار باشد. هرچه معامله‌گر آشنایی بیشتری با این امکانات داشته باشد می‌تواند مسیری هموارتر را برای بررسی نماد‌ها و فرصت‌های معاملاتی طی کند.

در این مقاله با مقدمات مورد نیاز برای آغاز فعالیت در بازار فارکس آشنا شدیم و برخی معیارهای مورد بررسی برای انتخاب بروکر و افتتاح حساب را برشمردیم. هم‌چنین اطلاعاتی در مورد ابزار‌هایی که در فرایند تحلیل مورد استفاده قرار می‌گیرند و عوامل موثر بر بازار صحبت کردیم.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار