|
|
کدخبر: ۱۸۵۴۸۲

11

جزیره‌ی کیش با داشتن فرهنگ و تاریخ چندین هزار ساله، به عنوان یکی از مقاصد گردشگری محبوب در جنوب ایران شناخته می‌شود. این جزیره با داشتن مناظر طبیعی بکر و آثار تاریخی و فرهنگی زیاد، هر ساله گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند. در واقع مکان‌های تاریخی و فرهنگی کیش به دلیل حفظ و نگهداری از جانب مسئولان، تا به امروز دوام آورده و ما می‌توانیم از نزدیک این جاذبه‌های شگفت‌انگیز را ببینیم. با رزرو هتل ویدا کیش همچنین اقامت خود را قطعی نمایید. در ادامه به معرفی مکان‌ های تاریخی کیش می‌پردازیم.

شهر حریره کیش

یکی از زیباترین مکان های تاریخی کیش شهر حریره است. این جاذبه دقیقا در قسمت شمالی جزیره قرار گرفته و وسعت آن حدود ۱۲۰ هکتار است. شهری ۱۰۰۰ ساله که امروزه به یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری کیش مبدل گردیده است. شهر حریره در گذشته، به عنوان مرکز تجاری و بازرگانی در خلیج فارس شناخته می‌شد و شامل بناهای تاریخی زیادی مانند خانه‌های سنتی، پایانه‌های بازرگانی، روستاهای صیادی و قلعه‌هایی است که هنوز نشانه‌هایی از آن‌ها باقی مانده است. البته بعضی از این بناها به دلیل عوامل مختلفی مثل زلزله و تخریب جزئی شده‌اند؛ اما بسیاری از آن‌ها به منظور حفظ تاریخ و فرهنگ منطقه، تعمیر و بازسازی شده‌اند.

همچنین حمامی نیز در این شهر پیدا شده که بخش‌های مختلفی دارد. این حمام جزو قدیمی‌ترین حمام‌های ایرانی بوده و به مساحت ۵۰۰ مترمربع است. از جمله بخش‌های مختلف حمام شهر حریره، سربینه، گرمخانه و تون حمام در جنوب آن هستند. از طرفی حمام شهر حریره کیش دارای دو خزینه کوچک و بزرگ است. طی تحقیقاتی این حمام، یک مکان شخصی بوده و مالک آن به احتمال زیاد، صاحب عمارت اعیانی است.

شهر زیرزمینی کاریز کیش

از دیگر مکان های تاریخی کیش شهر زیرزمینی کاریز است. این شهر یکی از جاذبه‌های توریستی مهم جزیره بوده که مکانی خارق‌العاده از نظر مسافران شناخته شده است. کاریز، به معنای منفذ آب در زیرزمین است و در این شهر تاریخی، سیستمی از تونل‌ها و خندق‌های باستانی وجود دارد که به منظور جمع‌آوری، نگهداری و تامین آب برای شهر استفاده می‌شده است. این تونل‌ها و خندق‌ها با استفاده از فنون معماری پیشرفته و قدرت فنی بسیار بالا ساخته شده‌اند.

به اعتقاد باستان شناسان، شهر زیرزمینی کاریز به عنوان یک سیستم آبیاری پیشرفته در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفته و نقش بسزایی در تامین آب برای کشاورزی محصولات غذایی در منطقه ایفا می‌کرده است. همچنین تونل‌ها و خندق‌های شهر کاریز کیش در جهت بهبود شرایط روستایی و کنترل پیشرفت سریع شهر، مورد استفاده قرار می‌گرفته و این سیستم شاید قرن‌ها پا بر جا بوده است.

22

خانه بومیان کیش

خانه بومیان جزو مکان های تاریخی کیش بوده که در طراحی و ساختار خود، از سنگ آهک معدنی استفاده شده است. همچنین این خانه دارای حیاط بسیار زیبا، تزئینات هنری حیرت‌‌انگیز و معماری اصیل ایرانی است. خانه بومیان در حال حاضر مورد نگهداری و مرمت قرار می‌گیرد تا بتواند به عنوان یکی از جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری در جزیره کیش حفظ شود.

خانه بومیان کیش در واقع مانند یک موزه تاریخی بوده که دسترسی آسانی به ساحل دارد. این خانه در یکی از قدیمی‌ترین محله‌های کیش یعنی در سفین قدیم، ۲۰۰ متری بازار ماهی به سوی کشتی یونانی و رو به روی بندرگاه صیادی قرار گرفته است. همچنین باید بدانید مالک این بنا حاج عبدالله بن شاهین، یکی از تجار معروف جزیره کیش است.

بازدید از خانه تاریخی بومیان، علاوه بر شناخت بهتر سبک قدیم زندگی مردم جزیره کیش، نمایش اصالت، ارزش فرهنگی و هنری این منطقه را در بر دارد. بازدیدکنندگان می‌توانند معماری و تزئینات داخلی این خانه را ببینند و با زندگی و سبک زندگی افراد آن دوران در این منطقه آشنا شوند. خانه بومیان کیش ۱۲۰۰ متر بوده و قسمت‌های مختلف آن شامل بیت القهوه، بیت الافروخ، الفرشه، مطبخ، اتاق مصیف یا اتاق تابستانی، بیت العود، زربینه، بخار و… است. همچنین باید بدانید خانه تاریخی بومیان کیش در نزدیکی مراکز خرید و مراکز گردشگری جزیره قرار دارد.

آب انبار کیش

آب‌انبار کیش یکی از جاذبه‌های تاریخی این جزیره است که در دوره‌های گذشته به منظور ذخیره و نگهداری آب در منطقه ساخته شده است. باید بدانید در دورانی که روشی جهت نگهداری آب در جزیره کیش وجود نداشت، مناطق بسیاری با کمبود آب روبرو می‌شد. در همان دوره، این آب‌انبار در تامین آب نقش بسیار مهمی داشت.

آب‌انبار کیش حجم زیادی از آب را در خود نگه می‌داشت و برای مردم جزیره اهمیت بسیاری داشت. همچنین باید بدانید آب انبار کیش قدمتی دیرینه دارد و شاید بیش از ۱۰۰ سال به ساخته شدن آن پرداخته شده است. این آب‌انبار با داشتن سیستم خنک کننده هوا، در ماندگاری آب ذخیره شده در آن تاثیر بسزایی داشته است. شما با رزرو هتل کوروش کیش می‌توانید در این جزیره اقامت داشته باشید. با اقامت در جزیره به راحتی به مکان های تاریخی کیش دسترسی خواهید داشت.

44

کشتی یونانی کیش

یکی از جذاب‌ترین مکان های تاریخی کیش کشتی یونانی است. این کشتی در سال ۱۳۴۵ در کیش به گل نشست. از همان دوره تا به امروز، کشتی یونانی در آب‌های خلیج فارس متوقف شده است. البته ناگفته نماند برای بیرون کشیدن این کشتی تلاش‌های بسیاری صورت گرفت؛ اما قسمت این بود که کشتی یونانی یکی از جاذبه‌های توریستی کیش شود.

جالب است بدانید این کشتی هنگام ساخت بیش از ۷۰۶۱ تن وزن و ۱۳۶ متر طول داشته است. مالک آن یک شخص یونانی بوده؛ از این رو به آن کشتی یونانی می‌گویند. کشتی یونانی داستان‌های مختلفی دارد؛ از عاشقی گرفته تا گرفتن پول بیمه و... درباره آن، روایت شده است. امروزه این کشتی جزو جاذبه‌های تاریخی کیش بوده و در منطقه خلیج فارس قرار دارد.

روستای باغو کیش

روستای باغو یکی از مکان های تاریخی کیش است. این روستا جزو باقدمت‌ترین روستاهای ایران نیز محسوب می‌گردد. روستای باغو به دلیل داشتن آثار باستانی و تاریخی، جذابیت بسیاری برای گردشگران دارد. در این روستا می‌توانید با آثار تاریخی مانند خانه‌های سنتی و بناهای قدیمی آشنا شوید. همچنین می‌توانید از فضای طبیعی این منطقه لذت ببرید. روستای باغو به دلیل فاصله نسبتاً کم با مرکز شهر، از جمله مقاصد محبوب برای گردشگران است. از این رو شما می‌توانید با بازدید از این روستا، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی از تاریخ و فرهنگ جزیره کیش کسب کنید.

موقعیت جغرافیایی روستای باغو در جنوب غربی جزیره کیش است. با بازدید از این روستا همچنین دسترسی خوبی به دیگر جاذبه‌های کیش خواهید داشت؛ برای مثال مسجد تاریخی روستا، دشت آهوان و درخت ۶۰۰ ساله روستای باغو. این درخت ۵۰۰ تا ۶۰۰ سال سن دارد! درخت روستای باغو یک درخت لور یا انجیر معابد است. البته در گذشته به این درخت، درخت آرزوها نیز گفته می‌شد! از این رو بسیاری از افراد به آن پارچه می‌بستند و در انتظار رسیدن به آرزوی خود می‌نشستند.

33

جمع‌بندی

با داشتن فرهنگ و تاریخ چندین هزار ساله، جزیره کیش به عنوان یکی از مقاصد گردشگری محبوب در جنوب ایران شناخته می‌شود. این جزیره با داشتن مناظر طبیعی بکر و آثار تاریخی و فرهنگی زیاد، هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند. هر یک مکان‌ های تاریخی کیش دارای قدمت دیرینه بوده که با بازدید از آن‌ها می‌توانید به عمق تاریخ و فرهنگ کیش نفوذ کنید. برای رزرو هتل‌های معروف کیش نیز باید به وبسایت ایران هتل آنلاین مراجعه کنید.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار