|
|
کدخبر: ۱۸۵۴۸۵

امروزه کارخانه‌های صنعتی با تولید محصولات مختلف و متنوع توانسته‌اند بازار پررونقی برای کسب و کار خود ایجاد کنند. اما تلاش آن‌ها وابسته به استفاده از دستگاه‌ها و مواد شیمیایی جدیدی است که مطابق علم روز ساخته شده‌اند. استفاده از تجهیزات و متریال جدید، در افزایش کیفیت تولیدات صنعتی نقش بسیار مهمی دارند.

خبر خوب این است که بسیاری از تجهیزات، دستگاه‌ها و متریال مورد نیاز واحدهای صنعتی کشور، در خاک ایران تولید می‌شود. در نتیجه شما می‌توانید محصولات و دستگاه‌های مورد نیازتان را با بهترین کیفیت و بهترین قیمت تأمین کنید و با چالش‌هایی که در مسیر واردات وجود دارد، مواجه نشوید. در این مقاله تعدادی از دستگاه‌های مورد نیاز برای واحدهای صنعتی که در ایران تولید می‌شوند را نام می‌بریم و درباره آن‌ها توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

تست رنگ سنجی

رنگ سنجی برای تشخیص کیفیت فرآورده‌های نفتی به صورت چشمی به‌کار می‌رود. برای اینکه تشخیص بدهند فرآورده نفتی مورد نظر خالص است یا به مواد دیگری آغشته شده است، از این روش استفاده می‌کنند تشخیص دقیق‌تر برای رنگ سنجی با استفاده از دستگاه کالرمتر یا رنگ سنج انجام می‌شود. در ادامه شما را با چگونگی روش انجام این کار آشنا می‌کنیم.

استاندارد تست رنگ سنجی چیست؟

فرآورده‌های بسیاری از نفت خام به دست می‌آید. روغن‌های روان کننده، سوخت دیزلی، روغن‌های انتقال حرارت و موم‌های نفتی جزء این دسته از محصولات هستند. برای خرید این فرآورده‌ها مشتریان بایستی در محل اقدام به شناسایی کیفیت محصول مورد نظر خود کنند.

استاندارد تعیین شده برای انجام تست رنگ سنجی به‌صورت چشمی استاندارد ASTM D1500 است که به عنوان استاندارد ملی هم شناخته می‌شود. با استفاده از آن مشتریان رنگ محصول را بازبینی می‌کنند و تا حدودی به درجه خلوص آن پی می‌برند.

روش تست رنگ سنجی

تشخیص رنگ فرآورده نفتی با به‌کار بردن تست رنگ سنجی با چشم، به صورت تقریبی امکان پذیر است. با این‌کار درجه خلوص محصول را بررسی می‌کنند. اگر رنگ فرآورده مورد نظر در محدوده رنگ‌های صفحات شیشه‌ای جدول مورد نظر نباشد، آن را برای آزمایشات دقیق‌تر به آزمایشگاه می‌فرستند.

برای انجام این تست، به یک ظرف آزمون برای نمونه مورد نظر و یک منبع نوری نیاز دارید. یک سری صفحات شیشه‌ای رنگی وجود دارد که رنگ‌های آن درجه‌بندی شده و از ۵/۰ تا ۰/۸ متغیر است. در صورتی‌که رنگ نمونه مورد نظر با رنگ‌های صفحات شیشه‌ای موجود، همخوانی نداشته باشد، درجه خلوص محصول خوب نیست و باید آن را به آزمایشگاه فرستاد تا با استفاده از دستگاه‌های موجود کیفیت فرآورده‌ها بهترمشخص شود.

دستگاه کالرمتر چیست؟

کالرمتر یا کالریمتر دستگاه تست رنگ سنجی است که توسط شرکت مهندسی پارسیان تکنولوژی طراحی و ساخته شده. این شرکت دستگاه را طوری طراحی کرده که با کمک یک سنسور دیجیتالی رنگ محلول مورد نظر را با دقت بالا تشخیص می‌دهد.

یک مانیتور دیجیتالی روی بدنه فلزی دستگاه تعبیه شده که اطلاعات ماده شیمیایی مورد نظر را نمایش می‌دهد. وزن این دستگاه با اینکه از بدنه فلزی ساخته شده سنگین نیست و ابعاد آن، حتی در بزرگترین سایز هم بیشتر از نیم متر نمی‌شود. به همین دلیل فضای زیادی در آزمایشگاه اشغال نمی‌کند.

گروه پارسیان تکنولوژی این دستگاه را به همراه وسایل جانبی مورد نیاز بسته‌بندی کرده و آماده ارسال این آن به آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت صنعتی است. کارت گارانتی دستگاه کالرمتر بیانگر کیفیت بالای آن است. به همراه محصول یک دفترچه‌ راهنمای هم ارائه می‌شود که اطلاعات کافی درباره کار با آن را در اختیار شما قرار می‌دهد.

تست کشش قیر

به خاصیت کشش پذیری قیر خاصیت انگمی قیر نیز می‌گویند. این خاصیت برای راهسازی و تولید‌ آسفالت‌هایی که در دماهای مختلف همچنان مقاوم می‌مانند، بسیار مهم است. زیرا قیر در این کاربردها نباید خاصیت کشش خود را از دست بدهد.

به دلیل اهمیت این موضوع، دستگاه‌های مختلفی برای این‌کار ساخته شده است. گروه پارسیان تکنولوژی نیز اقدام به طراحی و ساخت دستگاه‌هایی کرده که تست کشش قیر را به‌طور دقیق انجام می‌دهند.

استاندارد خاصیت انگمی قیر

خاصیت انگمی، قدرتی است که مواد را در برابر فشارهای کششی زیاد مقاوم می‌کند و مانع از هم گسیختگی آن می‌شود. قیرهایی که به سادگی نمی‌شکنند و باید کشش بسیار اعمال شود تا شکسته شوند قیر شکل‌پذیر نام دارند و قیر ترد هم موادی هستند که مقاومت چندانی در برابر کشش ندارند و به راحتی به تکه‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شوند.

در دمای پایین مساله شکنندگی قیر اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. قیرهای راه‌سازی باید چسبندگی زیادی داشته باشند تا مصالح سنگی به آن‌ها آغشته شوند و به خوبی به هم بچسبند. این موضوع برای عمر طولانی آسفالت کف جاده‌ها اهمیت بسیاری دارد.

در تست کشش قیر، مقداری از آن را به عنوان نمونه انتخاب می‌کنند دو سر آن ‌را بعد از قالب‌گیری، تحت کشش قرار می‌دهند. سپس مقدار طولی که نمونه تحت آزمون کش می‌آید تا پاره شود را بر حسب سانتی‌متر اندازه می‌گیرند و با استانداردهای موجود مقایسه می‌کنند. این‌کار بایستی در دمای ۲۵+ تا ۵- درجه سانتی‌گراد و با سرعت کافی انجام شود. سرعت کشش بر اساس دمای تست تعیین می‌شود.

کاربرد دستگاه تست کشش قیر

انجام آزمایش تست قیر در آزمایشگاه و با تجهیزات مدرن و به‌روز انجام می‌شود. با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته و مجهز که درشرکت‌های بزرگ صنعتی نظیر گروه پارسیان تکنولوژی ساخته شده‌اند، می‌توان میزان مقاومت کششی قیر را در دماهای مختلف امتحان کرد. دستگاه تست کشش قیر (داکتیلیتی) مدل FULL دستگاهی است که توسط کارشناسان حرفه‌ای گروه پارسیان تکنولوژی طراحی و ساخته شده و قابلیت‌های بسیاری دارد.

دقت این دستگاه یک میلی‌متر است و در دو نوع مختلف به مشتریان، عرضه می‌شود. مدل پیشرفته‌تر، هیتر ایزوله و یخچال اتوماتیک دارد و امکان اجرای تست در دمای سرد و گرم را فراهم می‌کند. اما نوع دیگر آن فقط به هیتر گرم تجهیز شده. در دفترچه راهنمای این دستگاه مشخصات و نحوه کار با آن به ‌طور کامل توضیح داده شده است. دستگاه تست کشش قیر هم مانند سایر محصولات پارسیان تکنولوژی گارانتی معتبر دارد و با ضمانت عرضه می‌شود.

ضد کف

در فرآیندهای تولیدی در صنایع مختلف نظیر منسوجات، داروسازی، کاغذ و مواد غذایی ایجاد کف در طی روند تولید، مشکلات بسیاری را ایجاد می‌کند. محصولات ضد کف یا آنتی‌فوم برای حل کردن چنین مشکلاتی، استفاده می‌شوند. آنتی فوم با سست کردن لایه‌های کف در سطح، از تشکیل بیشتر آن جلوگیری می‌کند. با آنتی‌فوم‌ها حباب‌های هوا از بین می‌رود و سطح محلول بدون کف می‌شود.

کف در فرآیند تولیدات صنعتی کیفیت محصولات تولید شده را کاهش می‌دهد. مثلا ممکن است پوشش سطحی محصولات به دلیل وجود کف به موادی که روی آن‌ها ریخته شده، آغشته نشود یا احتمال دارد ظرف‌ها بخاطر وجود کف زیاد به صورت کامل پر نشوند یا سرریز کنند. برای جلوگیری از ایجاد چنین مشکلاتی استفاده از ضد کف‌هایی که در شرکت‌های معتبر ساخته شده و کیفیت مطلوبی دارند، ضروری به‌نظر می‌رسد.

انواع ضد کف

ضد کف‌ها انواع مختلفی دارند که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

ضد کف سیلیکونی

این ضدکف از پلیمرهای سیلیکونی ساخته شده و برای تولید آن، سیلیس را در روغن سیلیکون پخش می‌کنند. این ضد کف به شکل روغن و امولسیون دیده می‌شود و در صنایع نساجی و چرم‌سازی کاربرد دارد.

ضدکف غیر سیلیکونی

این ضد کف از روغن‌های نباتی، معدنی و کلا هر روغنی غیر از روغن سیلیکون ساخته می‌شود. این مدل از ضد‌کف‌ها در برج‌های خنک‌کننده، کارخانه‌های کاغذسازی و واشرهای اسپری صنعتی به ‌کار می‌روند.

ضد کف الکلی

این ماده پایه اسیدچرب دارد، قدرتمند است عوارض جانبی بسیار کمی دارد. از این ضدکف‌ها در سیستم‌های حفاری با دمای بالا و PH مختلف استفاده می‌شود.

ضد کف مناسب کدام است؟

اشاره کردیم که ضدکف‌های مختلفی وجود دارد که در صنایع مختلف استفاده‌های گوناگونی دارد. خرید ضد کف مناسب از شرکت‌های معتبر می‌تواند تا میزان بسیار زیادی از ضایعات تولیدات صنعتی جلوگیری کند. گروه پارسیان تکنولوژی یکی از تولیدکنندگان معتبر در زمینه انواع ضد کف می‌باشد که بر اساس تجربه چندین ساله کاری متخصصان شرکت، محصولات آنتی‌فوم با کیفیت بسیار بالا تولید کرده در اختیار مشتریان قرار دهد.

شما نیز می‌توانید با کارشناسان فروش این شرکت تماس گرفته آنتی‌فوم مورد نظر خود را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت، سفارش دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر و سفارش محصولات و تجهیزات صنعتی، وارد سایت پارسیان تکنولوژی شوید.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار