|
|
کدخبر: ۱۹۷۶

در حالی پانصدو شصتمین جلسه شورا برگزار شد که در ادامه درگیری لفظی شدیدی بین دانشجو و طلایی برسر سود بانک شهر در گرفت که در نهایت اعضای شورای شهر لایحه مجوز افزایش سرمایه شهرداری تهران در بانک شهر را برای بررسی بیشتر به کمیسیون مربوطه ارجاع دادند.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از فارس، پانصدوشصتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران صبح امروز با حضور ۱۴ نفر از اعضای شورای شهر(پروین احمدی‌نژاد، عباس شیبانی، مهدی چمران، خسرو دانشجو، علیرضا دبیر، محمدعلی نجفی، حمزه شکیب، معصومه آباد، حسن بیادی، رسول خادم، احمد مسجد جامعی، مرتضی طلایی، معصومه ابتکار و حبیب کاشانی) برگزار شد که در این جلسه هادی ساعی عضو هیئت رئیسه شورای شهر غایب بود.

جلسه امروز شورا با تاخیر ده دقیقه‌ای و آن هم به دلیل عدم حضور برخی اعضا برگزار شد که جلسه در ساعت ۹:۳۰ دقیقه و با تلاوتی از آیاتی از قران توسط حسن بیادی آغاز شد.

در جلسه امروز مجتبی شاکری یکی از منتخبین مردم تهران در شورای چهارم حضور داشت که البته وی در انتهای جلسه نشسته بود و نظاره‌گر جلسه بود.

جلسه امروز شورای شهر حال و هوای پولی به خود گرفته بود چراکه در جلسه امروز سومین موضوعی که در دستور کار اعضای شورا بود بررسی لایحه مجوز افزایش سرمایه شهرداری تهران در بانک شهر بود.

لایحه اشاره شده که یک فوریت آن در پانصدو پنجاه و پنجمین جلسه شورا به تاریخ ۹ تیر ۹۱ به تصویب رسانده بود برای بررسی نهایی در جلسه امروز مطرح شد.

اگر بخواهیم به یکی از جلسات پرتنش شورای اسلامی شهر تهران در دوره سوم اشاره کنیم می‌توانیم به جلسه امروز شورای شهر و در خصوص بررسی لایحه مجوز افزایش سرمایه شهرداری تهران در بانک شهر اشاره کنیم.

خسرو دانشجو سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران پس از قرار گرفتن سومین موضوع جلسه(بررسی لایحه مجوز افزایش سرمایه شهرداری تهران بر بانک شهر) با انتقاد از دریافت سود سهام از سوی شهرداری گفت: چطور ممکن است که در بانک شهر سود سرمایه‌گذاران کمتر از سود سپرده‌گذاران باشد.

وی تصریح کرد: ما به هیچ وجه سود دریافتی شهرداری را قبول نداریم چرا که در این زمینه اعتقاد داریم برخی از سود بانک شهر گردن کلفت کرده‌اند.

حمزه شکیب رئیس کمیسیون توسعه و عمران شورای اسلامی شهرت تهران نیز با اشاره به اینکه باید شفاف‌سازی در خصوص بانک شهر صورت بگیرد، گفت: پیشنهاد می‌دهم که در این زمینه بررسی‌های بیشتری انجام شود.

خسرو دانشجو در ادامه صحبتهای حمزه شکیب گفت: یک سپرده گذار در بانک شهر معمولاً ۲۰ درصد سود می‌برد و چطور ممکن است سرمایه‌گذار کمتر از این رقم سود ببرد و این سوال مهمی است که باید مسئولان بانک شهر پاسخ آن را بدهند.

در ادامه جلسه حمزه شکیب با تاکید مجدد بر اینکه باید شفاف‌سازی درخصوص بانک شهر و همچنین شرکت جهان، زیر مجموعه بانک شهر انجام گیرد گفت: مطالبی که دانشجو بیان کرد کاملاً دقیق و حساب شده است و باید پاسخ مناسبی از سوی مسئولان بانک شهر و شرکت جهان به آن داده شود.

وی تصریح کرد: شهرداری به این دلیل در سهام سود بانک شهر مشارکت داشت که از سود آن برای شهر استفاده کنند و این در حالی است که در حال حاضر مشاهده می‌کنیم که به هیچ وجه سود مورد نظر در اختیار شهرداری قرار نمی‌گیرد.

حسن بیادی نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران با انتقاد از وضعیت بانک شهر و همچنین شرکت جهان و سوددهی آن به شهرداری پیشنهاد داد که لایحه برای مدتی مسکوت بماند تا شرکت جهان بیاید و گزارش کاملی از اقدامات خود بدهد.

در ادامه بررسی لایحه مجوز افزایش سرمایه شهرداری تهران در بانک شهر در جلسه امروز خسرو دانشجو سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران بار دیگر اعلام کرد: بانک شهر وقتی که موسسه بود سوددهی آن ۲۵ درصد بود و وقتی که بعنوان یک بانک شد سوددهی آن به ۲۰ درصد رسید و این سوال برای ما مطرح است که چطور ممکن است که سهامداران بانک شهر سودشان کمتر از سپرده‌گذاران باشد؟

وی تصریح کرد: مطمئناً افرادیکه سرمایه‌گذار بانک شهر هستند سود بسیار زیادی را از این بانک می‌برند و با توجه به صحبتهایی که مطرح می‌شود این حرف که سود سرمایه‌گذاران از بانک شهر کمتر است به هیچ وجه با عقل و منطق و حساب جور در نمی‌آید.

در ادامه جلسه نیلی مدیرمالی واداری بانک شهر پشت تریبون قرار گرفت و در خصوص بانک شهر مطالبی را بیان کرد که البته در بین صحبتهای وی دانشجو گفت: یک سئوال دیگر مطرح می‌شود که چرا مدیرعامل بانک شأنیت جلسه شورا را حفظ نکرده است و خودش در جلسه حاضر نشده!

دانشجو بیان داشت: متاسفانه در بخش بانک شهر و شرکت شهربان یکسری از افراد گردن کلفت کرده‌اند که باید بیایند و به پرسش‌ها و سوالات مطرح شده در خصوص آخرین وضعیت بانک شهر و شرکت شهربان پاسخ دهند.

در آخرین دقیاقی بررسی لایحه مجوز افزایش سرمایه شهرداری تهران در بانک شهر نیز اتفاق نادری در جلسه امروز شورا بین دو نفر از اعضاء مرتضی طلایی و خسرو دانشجو شکل گرفت به طوریکه مرتضی طلایی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران که به شدت از نحوه سوالات و صحبتهای خسرو دانشجو درخصوص شرکت جهان و بانک شهر ناراحت شده بود، گفت: بنده از شیوه سوالات و پرسش‌ها اعتراض دارم چرا که سوال پرسیدن حق ماست و ما می‌توانیم این کار را انجام بدهیم اما باید با تهیه یک فهرست از سوالاتمان مطالب آن را بیان کنیم نه اینکه در قالب سوال شانتاژ کنیم که این درست نیست.

وی تصریح کرد: اینگونه سوال پرسیدن شانتاژ است ضمن اینکه بنده از رسانه‌ها می‌خواهم که موضوع را کامل منتقل و منتشر نمایند چرا که در حال حاضر در خارج از کشور نیز جلسه امروز بازخورد خواهد داشت.

طلایی اظهار امیدواری کرد: در باقیمانده عمر شورای سوم، مدیریتی قوی‌ای صورت گیرد و حق اعضای شورا زیر سئوال نرود.

خسرو دانشجو سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران که در جلسه امروز یکی از پرکارترین اعضاء محسوب می‌شد در واکنش به صحبتهای مرتضی طلایی گفت: بنده هیچ شانتاژی نکردم و تنها سوال کرده‌ام که شاید به زمع بعضی‌ها سوال کردن شانتاژ محسوب می‌شود!

وی گفت: خوب است آدمهایی که تذکر می‌دهند خودشان نیز عمل‌کننده باشند!؟

دانشجو اضافه کرد: سوال ما کاملاً شفاف و روشن است و در خصوص همکاری شهرداری با شرکت شهربان است که البته باید به سوالات شفاف پاسخ داده شود.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران خطاب به طلایی ادامه داد: اجازه بدهید سوالی که کردم به پاسخم برسم.

مرتضی طلایی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران نیز خطاب به دانشجو گفت: خواهش می‌کنم یکبار دیگر به حرف‌هایتان که در جلسه امروز زدید دقت کنید و آن را مرور کنید که در ادامه خسرو دانشجو خطاب به طلایی گفت: ۲ بار مرور می‌کنم!

طلایی گفت: اینکه شما می‌گویی(دانشجو) یکسری افراد گردن کلفت می‌کنن و این موضوعات در رسانه‌ها منعکس خواهد شد اگر سندی نداشته باشید اخلاقی نیست.

دانشجو در واکنش به صحبتهای طلایی گفت: بنده خواستم اسم ببرم اما چمران ممانعت کرد و بنده اسامی این افراد را نیز دارم که طلایی در جواب دانشجو گفت اگر ادعا دارید و سندی ندارید پای خودتان است.

درگیری لفظی شدید بین مرتضی طلایی و خسرو دانشجو تا به آنجا رسید که در نهایت مهدی چمران پادرمیانی کرد و در نهایت قرار شد لایحه مجوز افزایش سرمایه شهرداری تهران در بانک شهر برای بررسی بیشتر به کمیسیون اقتصادی، برنامه وب ودجه شورا مجدداً برگردد.

قبل از بررسی لایحه مجوز افزایش سرمایه شهرداری تهران در بانک شهر ۲ موضوع دیگر در دستور کار شورا قرار گرفت که از آن جمله می‌توان به تصویب دو فوریت طرح برنامه‌های اجرایی و جداول توزیع اعتبارات انجمن‌های معتمدین محلات(انجمن‌های شورایاری در سال ۹۲) و همچنین بررسی طرح انتخاب حسابرس قانونی شهرداری تهران و سازمانها و شرکتهای تابعه منتهی به ۲۹ اسفند سال ۹۲ اشاره کرد.

در پانصد و شصتمین جلسه شورا، خسرو دانشجو، حمزه شکیب، رسول خادم، مهدی چمران، علیرضا دبیر، مرتضی طلایی و احمد مسجد جامعی از پرکارترین افراد در جلسه امروز بود ضمن اینکه بیشتر وقت جلسه امروز درخصوص بررسی لایحه مجوز افزایش سرمایه شهرداری تهران در بانک شهر اختصاص پیدا کرد.

ارسال نظر