|
|
کدخبر: ۲۱۱۴۴

عضوکمیسیون برنامه وبودجه با تأکید بر اینکه در جلسه مشترک دولت و مجلس حتماًحذف سه دهک یارانه بگیر بررسی می شود.

به گزارشامیدبه نقل از تسنیم، علی محمد احمدی در پاسخ به این سوال که آیا در جلسه مشترک دولت و مجلس که قرار است فردا(دوشنبه ۲۲مهرماه) به میزبانی دولت برگزار شود موضوع حذف ۳ دهک مورد بحثو بررسی قرار می گیرد یا خیر؟ اظهار داشت: اولین موضوعی که باید نهایی شود اصلاح بودجه ۹۲ است چرا که بین بودجه ۹۲ و ۹۳ پیوستگی وجود دارد.

وی افزود: برهمین اساس دولت ابتدا باید کسری بودجه را تعیین و تکلیف کند چرا که در چندماه اخیر دولت نشان داده که حاضر به افزایش قیمت حامل های انرژی و یا کاهش هزینه از محل حذف دهک ها نیست از همین رو باید ابتدا فکری برای کسری بودجه کند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به اینکه دولت قصد دارد از محل سهم ۶ درصدی صندوق توسعه ملی کسری بودجه را تامین کند، گفت: اما مجلس مخالف این طرح است چرا که باید دولت برای همیشه فکری به حال کسری بودجه کند؛ دولت باید راهکار درستی برای مدیریت هزینه ها و کسب درآمدها داشته باشد.

احمدی با تاکید بر اینکه انضباط مالی در منابع و مصارف جزو دستور جلسه مشترک دولت و مجلس است، تصریح کرد: باید مشخص شود که در بعد درآمدها و هزینه ها چه طرحی در بودجه ۹۳ خواهد آمد. فردا حتماً درباره حذف سه دهک درآمدی بین مجلس و دولت صحبت هایی رد و بدل می شود.

وی درباره روش های شناسایی حذف سه دهک بالای درآمدی در مجلس تاکید کرد: مجلس روشی برای اجرای قوانین نمی دهد بلکه فقط طرح یا اصلاحیه برای این روش ها ارائه می دهد. اما باید توجه داشت که دولت هم اذعان دارد ادامه هدفمندی یارانه ها با روش فعلی امکان پذیر نیست.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه ضمن اشاره به اینکه منشا بسیاری از گرفتاری های دولت شیوه فعلی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها است اضافه کرد: اگر دولت پیشنهاد اجرای حذف سه دهک را به مجلس ندهد مجلس با تصویب قانون وارد عمل می شود.

احمدی به روش های پیشنهادی برای شناسایی حذف دهک های بالای درآمدی اشاره و تصریح کرد: هم اکنون دسترسی به اطلاعات سه دهک برای دولت امکانپذیر است چرا که می تواند از سیستم اطلاعاتی حقوق و دستمزد، مالیاتی، بانک مرکزی، بانکها، سازمان هدفمندی یارانه ها، اسناد و املاک و… نسبت به شناسایی این دهک ها اقدام کند.

وی با بیان اینکه هم اکنون مشکلی برای شناسایی وضعیت ۱۰ میلیون نفر از جمعیت کشور وجود ندارد، گفت: حذف سه دهک درآمدی کارنشدنی نیست این طرح با هدف توزیع درآمد و مصرف بهینه در کشور اجرا می شود؛ اگر قرار باشد هدفمندی یارانه ها ادامه پیدا کند باید روش فعلی اصلاح شود.

احمدی درباره تعداد افرادی که مشمول سه دهک بالای درآمدی می شود تصریح کرد: اگر ۷۵ میلیون نفر یارانه بگیر باشند باید ۳۰ درصد این جمعیت را محاسبه کرد که تقریبا حاصل این معادله ۲۲ میلیون نفر می شود. بنابراین حدود ۲۲ میلیون نفر مشمول حذف سه دهک درآمدی می شوند.

ارسال نظر