|
|
کدخبر: ۲۱۱۸۶

نقش لشکر ۴۱ ثارالله به فرماندهی سردار قاسم سلیمانی در شکست حصر آبادان و آزادسازی بستان در سومین جلد از مجموعه ۱۵ جلدی تاریخ نامه دفاع مقدس استان کرمان به تصویر کشیده می شود.

به گزارشامیدبه نقل از فارس، کتاب «نبردهای پیروز» حاصل مصاحبه عباس میرزایی؛ نویسنده کتاب با بیش از ۱۱۰ نفر از رزمندگان شرکت کننده در عملیات ثامن الائمه و نزدیک به ۱۴۰ مصاحبه با رزمندگان حاضر در عملیات طریق القدس است. فرماندهی لشکر ۴۱ ثارالله در این نبردها را سردار قاسم سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس برعهده داشته و به همین دلیل بخشی از روایت این کتاب مربوط به خاطراتی است که از زبان وی بیان شده است.

این کتاب بخشی از تاریخ شفاهی دفاع مقدس به حساب می آید و نویسنده برای مستندکردن روایت این کتاب تنها به انجام مصاحبه های حضوری با افراد بسنده نکرده و به منابع تاریخی تکمیل کننده همچون نوارهای ضبط شده از بیسیم عملیات در زمان جنگ، کتاب های از پیش منتشر شده و مصاحبه های صدا و سیمای مرکز استان کرمان با رزمندگان در زمان جنگ نیز رجوع کرده است.

کتاب «نبردهای پیروز» به لحاظ زمانی وقایع شهریور سال ۱۳۶۰ تا بهمن ماه همان سال را در بر می گیرد و از بخش های مختلفی همچون استان کرمان در نبرد ثامن الائمه، با گردان شهید بهشتی از کرمان تا آبادان، استان کرمان در نبرد بزرگ شرق کارون، به سوی نبرد طریق القدس و حماسة سابله تشکیل شده است.

سردار حاج قاسم سلیمانی نیز پیش از تحویل این اثر به انتشارات سوره مهر آن را مورد مطالعه قرار داده و مقدمه ای نیز بر آن نوشته است. وی در بخشی از این مقدمه به نقش فراموش نشدنی کرمانی ها در دو نبرد روایت شده در کتاب «نبردهای پیروز» می پردازد و می گوید: «رزم کرمانیان در ثامن الائمه و طریق القدس سرآغاز تولد ثارالله و موجب اعتبار و اعتمادی شد که پس از آن سپاه کرمانیان در تمامی نبردها همواره خط شکن خطوط دشمن شد و ستاره کرمان در آسمان امام خمینی(ره) از چنان درخشندگی خیره کننده و پرجاذبه ای برخوردار شد که هزاران مشتاق خمینی(ره) را به خود جذب کرد که بعدها لشکر و طوفانی سهمگین را به نام ثارالله پدید آورد تا خرمن دشمن را بر باد دهند.»

مجموعه ۱۵ جلدی تاریخ نامه دفاع مقدس استان کرمان نقش نیروهای سپاه و بسیج استان کرمان در هشت سال دفاع مقدس را روایت می کند و تاکنون دو جلد از آن با موضوع اقدامات کمیته انقلاب و سپاه در اوایل انقلاب و نبرد کرخه کور منتشر شده است.

ارسال نظر