|
|
کدخبر: ۲۱۲۳۸

در احادیثائمه معصومین(ع) روایات بسیاری پیرامون فضیلت دهه اول ذی الحجه و ثواب برخی اعمال و عبادات دینی در این ایام آمده است.

به گزارشامیدبه نقل از جام، زمان و استفاده از فرصت ها از مفاهیم بنیادین در زندگی هر انسان عاقل و مکلفی است که درک و توجه به این مفاهیم نقش اساسی در رستگاری بشر ایفا می کنند؛ ماه ذی الحجه از بهترین فرصت هایی است که رحمت و مغفرت خداوندی در آن تبلور پیدا کرده است و از بهترین زمان ها برای آمرزش خواستن و استجابت دعا است.

ائمه معصومین برای کسب فیض بیشتر از دهه اول ماه ذی الحجه ادعیه و نمازهایی را به شیعیان آموختند که صرف نظر از ثواب ها و اجر والایی که دارد با دقت در مفاهیم آن می توان از مناجات با خداوند لذت برد. از جمله اعمال دهه اول ذی الحجه گرفتن روزه و خواندن ادعیه وارد شده است.

احمد بن زید از حضرت موسی بن جعفر(ع) روایت کرده است که: «هر کس روز اول از دهه اول ماه‏ ذی‏ الحجّه‏ را روزه بگیرد، خداوند(ثواب) روزه هشتاد ماه را در نامه اعمال او ثبت می کند، و اگر نه روز دیگر را نیز روزه بدارد خداوند روزه یک روزگار را برای او می ‏نویسد».

همچنین اذکار زیبایی از امام علی(ع) برای روزهای اول ذی الحجه وارد شده است:

خلیل بکری می گوید که علیّ بن ابی طالب علیه السّلام در هر روز از روزهای دهه اول ماه‏ ذی‏ الحجّه‏ این مناجات پر محتوی را می ‏خواند:

«لا إله الّا اللَّه عدد اللّیالی و الدّهور، لا إله إلّا اللَّه عدد أمواج البحور، لا إله إلّا اللَّه و رحمته خیر ممّا یجمعون، لا إله إلّا اللَّه عدد الشّوک و الشّجر، لا إله إلّا اللَّه عدد الشّعر و الوبر، لا إله إلّا اللَّه عدد الحجر و المدر، لا إله إلّا اللَّه عدد لمح العیون، لا إله إلّا اللَّه فی اللّیل إذا عسعس و فی الصّبح إذا تنفّس، لا إله إلّا اللَّه عدد الرّیاح فی البراری و الصّخور، لا إله إلّا اللَّه‏ من الیوم إلی یوم ینفخ فی الصّور»

لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ‏ به شماره شبها و روزگاران؛ لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ‏ به تعداد امواج دریاها؛ لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ‏ که رحمت خدا از هر چه گرد آورند بهتر است؛ لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ‏ به عدد خار بیابان ها و درخت ها؛ لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ‏ به شماره آنچه مو و کرک است؛ لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ‏ به تعداد هر چه سنگ و کلوخ است؛ لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ‏ به عدد نگاه چشم ها؛ لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ‏ در شب وقتی که تاریک می ‏شود و در صبح هنگامی که طلوع می ‏کند؛ لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ‏ به شماره بادهایی که در بیابان ها و صخره‏ ها می وزد؛ لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ‏ از امروز تا روزی که در صور دمیده شود.

خلیل می ‏گوید که: از راوی شنیدم که می ‏گفت: علی علیه السّلام می فرمود: «هر کس در هر روز از این دهه، ده مرتبه این ذکر را بخواند، خداوند به ازای هر «لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ‏» که می ‏گوید درجه ‏ای در بهشت از در و یاقوت به او عنایت فرماید که میان هر دو درجه برای سواری که با شتاب رکاب می ‏زند یک صد سال راه است.

و در هر درجه‏ ای شهری است و در هر شهر کاخی از گوهر یکپارچه قرار دارد که درزی در آن نیست، در هر شهری از آن شهرها آنقدر از خانه‏ ها و قلعه‏ ها و اتاق ها و خانه‏ ها و بسترها و همسران و تخت ها و حوران بهشتی و پشتی ها و فرش ها و سفره ‏ها و خدمتگزاران و رودها و درخت ها و زیورها و جامه ‏ها قرار دارد که وصف آن از توان وصف‏ کنندگان بیرون است.

و هنگامی که از قبر خارج می ‏شود، از هر موی بدن او نوری می ‏تابد و هفتاد هزار فرشته به پیش باز او می ‏آیند، و از پیش رو و سمت راست و چپ او حرکت می کنند تا به درب بهشت رسند و هنگامی که وارد بهشت می ‏شود پشت سر او می ایستند و او در پیشاپیش جلوی آنها قرار می گیرد تا به شهری می ‏رسند که نمای بیرونی آن از یاقوت سرخ است و اندرون آن از زبرجد سبز رنگ، و در آن شهر، تمام آنچه را که خداوند در بهشت آفریده است وجود دارد، هنگامی که به آنجا می ‏رسند فرشتگان می ‏گویند: ای دوست خدا! آیا می‏دانی این شهر و آنچه در آن است چیست؟

می گوید: نه، شما کیستید؟ می گویند: ما فرشتگانی هستیم که در دنیا روزی که خدای تبارک و تعالی را تهلیل می کردی تو را می ‏دیدیم، این شهر با آنچه که در آن هست همه ثواب توست، تو را به ثوابی برتر از این ثواب از جانب خدا مژده باد! تا آنچه را که خداوند برای تو در دار السلام خود و در جوار خویش فراهم آورده است‏ ببینی، آن بخششی را که هرگز بریده نمی ‏شود.

خلیل می ‏گوید: پس هر چه می ‏توانید،(این ذکر را) بخوانید تا اجر شما افزونتر گردد».

ارسال نظر