|
|
کدخبر: ۲۱۶۴

عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی از افزایش دردهای گوارشی در ماه رمضان به دلیل پرخورهای افطاری خبر داد.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از تسنیم، ایرج خسرونیا در تشریح فواید روزه‌داری و همچنین چگونگی روزه گرفتن به خصوص برای بیماران اظهارداشت: بیشتر توصیه به افراد مسن است که باید سعی کنند با توجه به گرمای امسال از ساعت ۱۲ تا ۱۶ در معرض آفتاب قرار نگیرند و از رفت‌وآمدهای غیرضروری خودداری کنند.

وی افزود: افراد باید دقت کنند که از خوردن غذاهای پرچرب و شور خودداری کنند و بیشتر از میوه‌جات، سبزی و لبنیات استفاده کنند و فعالیت‌های شدید نیز در طول ایام روز نداشته باشند بخصوص ورزشکاران که باید در طول روز به فعالیت ورزشی نپردازند.

خسرونیا با توصیه به روزه‌داران برای برقراری زمان بیشتر جهت استراحت و آسایش در ایام روزه‌داری افزود: اگر افراد در بیرون از منزل می‌خواهند اقدام به رفت‌و‌آمد کنند نیز سعی داشته باشند لباس روشن و عینک آفتابی استفاده کرده تا دچار گرمازدگی و کاهش آب بدن نشوند.

وی با بیان اینکه به هر حال روزه‌داری باعثکمتر انرژی مصرف کردن است و کمتر سخن گفتن نیز می‌تواند از نظر معنوی در زمینه کاهش گناهانی مانند دروغ و غیبت از نظر روحی موثر واقع شود، بیان داشت: افرادی که بر اثر روزه‌داری دچار اسهال، استفراغ و درد معده می‌شوند باید با توصیه پزشک معالج اقدام به روزه‌داری کنند زیرا در بسیاری از مواقعی که افراد از بیماری‌های معده و گوارش برخوردار هستند نباید روزه بگیرند.

خسرونیا خاطرنشان کرد: البته برخی از این درد‌های معده به خاطر پرخوری در زمان افطار است و روزه‌داران باید دقت کنند که در زمان افطار بیشتر از نوشیدنی‌‌های گرم استفاده کنند و شام مختصر ولی کاملی مصرف کنند و نباید به هیچ عنوان در زمان افطار پرخوری شدید کنند.

ارسال نظر