|
|
کدخبر: ۲۴۴۴

مشاوره برای تصمیمی بزرگ

ازدواج یکی از مراحل مهم در زندگی انسان به شمار می رود. نتایج اطلاعات متعددی که در مورد ازدواج انجام شده بر اهمیت آن در سلامت جسمانی و روانشناختی تاکید کرده اند.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از آرامش، به طور کلی می توان گفت در روانشناسی ازدواج، دو دسته مبحثکلی مورد توجه است. یک دسته مباحثی است که به شرایط قبل از ازدواج و در واقع به مرحله تصمیم گیری برای ازدواج می پردازد دسته دیگر مطالبی را شامل می شود که به مراحل حین ازدواج و بعد از ازدواج مربوط هستند. در این مرحله تلاش می شود سوالاتی از این قبیل پاسخ داده شود که یک فرد چگونه می تواند زوج مناسبی برای خود انتخاب کند؟ در انتخاب زوج چه اولویت هایی را باید مدنظر قرار داد؟ آیا شرایط مادی مهمتر هستند یا شرایط خانوادگی و فرهنگی؟ عوامل شخصیتی تا چه اندازه می تواند ازدواج موفقی را پیش بینی کند؟ آیا تناسب و همانندی در صفات شخصیتی مهمتر است یا مکمل بودن این خصوصیات؟

آنچه در فرآیند مشاوره ازدواج در این مرحله مورد توجه است رعایت اصل تناسب و اصل اولویت بندی است. براساس اصل تناسب گفته می شود هر اندازه افراد از لحاظ شرایط مادی، فرهنگی، شخصیتی و تحصیلی متناسب با یکدیگر باشند ازدواج موفق تری خواهند داشت. به همان اندازه که ازدواج یک فرد از طبقه اقتصادی بسیار بالا با فردی از طبقه اقتصادی پایین عدم هماهنگی و در نتیجه احتمال عدم موفقیت را به همراه خواهد داشت، عدم تناسب ویژگی های شخصیتی نیز(حتی بیشتر) مشکلات عمیق را بروز خواهد داد.

آنچه در فرآیند مشاوره ازدوج در این مرحله از آشنایی مورد توجه قرار می گیرد تضادها و تشابهات و اولویت بندی نکات مثبت و منفی فرد از نگاه فرد است. براساس یک قانون کلی هر اندازه میزان تناسب فرد با فردی دیگر بیشتر باشد رضایتمندی از زندگی بالاتر خواهد بود اما لازم به ذکر است که این قانون دارای زیر مولفه های دیگری نیز است که توجه به آنها بسیار حائز اهمیت است.

در این مقاله سعی شده تا ۵ عامل اصلی که در اکثر جلسات مشاوره ازدواج مورد توجه واقع می گردد برای شما عنوان شود تا بتوانید در جهت کاربرد هر چه بیشتر این مطالب گام بردارید.

عامل اول: روان رنجوری

توجه کنید که فرد مورد علاقه شما تا چه اندازه پرخاشگر، افسرده، مضطرب و زود رنج است؟ هر اندازه میزان این عامل بالاتر روود روند زندگی به احتمال بیشتری نزول خواهد یافت به خصوص اگر شما نیز دارای روان رنجوری بالایی باشید چرا که هرگز به نفع طرف مقابل کوتاه نخواهید آمد و برای اثبات سخنان خود از موضع خویش کناره گیری نخواهید کرد پس مواظب اعصاب خود باشید!!

عامل دوم: برونگرایی درونگرایی

برونگرایی و درونگرایی به طور انفرادی هیچ یک بد نیستند. آنچه حائز اهمیت است کنار هم قرارگیری این دو قطب است. یک فرد برونگرا در مقابل یک فرد درونگرا دچار مشکل خواهد بود در حالیکه یک فرد برونگرا در کنار فرد برونگرای دیگر یا فرد درونگرا در مقابل فرد درونگرای دیگر مشکلی نخواهند داشت. به مثال زیر توجه کنید:

تصور کنید ازدواج یک فرد با ویژگی شخصیتی برونگرایی با فردی با ویژگی شخصیتی درونگرایی را. با توجه به اینکه افراد برونگرا تمایلات شدید به شرایط بیرونی مثل برقراری روابط اجتماعی حضور در جمع و غیره دارند و افراد درونگرا برعکس تنهایی را بیشتر می پسندند، به نظر شما ازدواج موفقی خواهند داشت؟ براساس اصل اولویت بندی گفته می شود چون در عمل، امکان ازدواج با فردی که از تمام جنبه ها مطابق با شرایط و مدارک فرد باشد پایین است، بنابراین توصیه می شود با اولویت بندی و امتیازدهی به هر یک از جنبه های مورد ملاک، تصمیم گیری را آسان تر انجام دهید. این نوع اولویت بندی در کلیه تصمیم گیری ها مورد نظر است.

عامل سوم: انعطاف پذیری

فرد مورد علاقه خود را از نظر(سنتی و مدرنیته بودن) بافت خانوادگی بسنجید اگر شما فردی سنتی با گرایش های بسیار کهن اما ارزشمند هستید و در مورد هنجارها و خط قرمزهای موجود در خانواده بسیار معتقد هستید، باید با فردی با این خصوصیات اخلاقی ازدواج کنید چرا که ازدواج شما با فردی که در یک بافت مدرن اما غیر اصیل بزرگ شده و هیچ هنجاری برای کنترل او وجود ندارد خطاست.(منظورم از خانواده غیر اصیل اشاره به خانواده هایی دارد که نه هنجاری در آنها وجود دارد و نه انسجامی، یعنی خانواده هایی که در آنها ستونی به نام پدر و حامی به نام مادر وجود ندارد، با اینکه این اعضا حضور جسمی و مادی دارند اما حضور روحانی آنها احساس نمی شود)

عامل چهارم: عامل اجتماعی

فرد مورد علاقه خود را از جهت رفتارهای اجتماعی بسنجید. اگر شما فردی هستید که نوعدوستی در شما بالاست، علاقه زیادی به ایثار کردن و از خود گذشتگی دارید، بسیار دلرحم و همراه و همدل با دیگران هستید، باید طرف مقابل شما به طور نسبی دارای این خصوصیات باشد. ازدواج شما با فردی که اصلاً فردگرا، خودبین و متکبر است و به طور کلی با کلمه نوعدوستی بیگانه است، نگران کننده خواهد بود.

عامل پنجم:(تعهد و مسئولیت پذیری)

فرد مورد علاقه خود را از جهت تعهد و مسئولیت پذیری، نظم و انضباط وظیفه شناسی و ریسک پذیری بسنجید. معمولاً بهتر است مانند عوامل دیگر اصل تناسب در این مورد نیز اجرا گردد اما در صورتی که یک نفر از طرفین بسیار متعهد و مسئول، مقتصد و منضبط باشد و طرف دیگر این خصوصیات را کمتر دارا باشد احتمال ایجاد مشکل کمتر از زمانی است که هر دو طرف این خصایص را دارا نباشند، به طور مثال مردی ولخرج را تصور کنید که یک در میان سرکار حاضر می شود و برای پیدا کردن البسه خود در منزل ساعت ها وقت می گذارد و هر آنچه که دستمزد دریافت می کند خرج کرده و معتقد است زندگی در لحظه معنا دارد و آینده را کسی ندیده است، این مرد در کنار زنی چون خود به احتمال بیشتری گرفتار آسیب خواهد شد.

لازم به ذکر است که جمع این عوامل در کنار هم و با توجه به اصل اولویت بندی که در ابتدای مطلب ذکر گردید، همچنین با توجه به عوامل دیگر به تشخیص متخصص نتیجه مشاوره ازدواج مشخص می شود، هر یک از این عوامل به تنهایی مشکل از نخواهد بود، برآیند آنها نتیجه را معین می کند پس راه درست این است که تا جای ممکن برای مشاوره ازدواج به متخصص مربوطه مراجعه کنید، در درجه بعد شما می توانید از مطالب فوق و مقالات دیگری که در همین راستا به چاپ رسیده و خواهد رسید، استفاده کنید.

به امید خوشبختی تمامی جوانان این مرز و بوم

ارسال نظر