|
|
کدخبر: ۲۷۵

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز آستان قدس رضوی از برگزاری ششمین جشنواره بین‌المللی کتاب سال رضوی در مشهد و به میزبانی آستان قدس رضوی خبر داد.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از فارس، محمد هادی زاهدی؛ رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز آستان قدس رضوی، گفت: ششمین جشنواره بین المللی انتخاب کتاب سال رضوی در سه حوزه تألیف، ترجمه و پایان نامه و با موضوع امام رضا(ع) و خاندان آن حضرت برگزار خواهد شد.

زاهدی اظهار کرد: این جشنواره از برنامه‌های قابل توجهی است که از سوی این سازمان در عرصه تولید منشورات و مجلدات پیرامون زندگی حضرت رضا(ع) و خاندان مطهر آن حضرت صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به این که جشنواره انتخاب کتاب سال رضوی از سال ۸۹ توسط سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در حال برگزاری است، بیان داشت: جشنواره انتخاب کتاب سال رضوی همزمان با ایام میلاد هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت در دهه کرامت برگزار و از مجموعه برنامه‌های یازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) است.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز آستان قدس رضوی با بیان این که اقبال پژوهشگران و صاحبان فکر و اندیشه از این جشنواره بسیار قابل توجه و چشمگیر بوده است، افزود: میانگین آثار رسیده شده در چهار سال گذشته در هر سال ۲۲۰ اثر پیرامون حضرت رضا(ع) و خاندان مطهر آن حضرت بوده است.

وی ادامه داد: جشنواره بین المللی انتخاب کتاب سال رضوی در چهار بخش کتاب برتر، پایان نامه برتر، ناشر برتر و آثار شایسته چاپ است.

زاهدی در خصوص شرایط آثار ارسالی به دبیرخانه گفت: آثار ارسالی در هر یک از بخش‌های چهارگانه باید در دو موضوع آثار مرتبط با حضرت رضا(ع) و آثار مرتبط با خاندان آن حضرت امام جواد(ع)، حسین بن موسی الکاظم، احمد بن موسی و حضرت معصومه(س) باشد.

وی اضافه کرد: آثار ارسالی شامل زبان‌های ایرانی و غیر ایرانی می‌شود و باید در سال‌های ۹۱ و ۹۲ منتشر شده باشد. همچنین چند اثر از یک پژوهشگر پذیرفته خواهد شد و متقاضیان باید سه نسخه از اثر خود را به دبیرخانه ارسال نمایند.

به گفته وی برگزاری جشنواره کتاب سال رضوی امکان به‌روزی را برای پژوهشگران و صاحبان قلم فراهم کرده است.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز آستان قدس رضوی مهم ترین هدف جشنواره بین المللی کتاب سال رضوی را اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی، گسترش فعالیت‌های علمی، هنری و پژوهشی آثار مرتبط با امام رضا(ع) و شناسایی، تجلیل و حمایت از تولید کنندگان و پدید آورندگان آثار برتر فرهنگی و هنری در زمینه فرهنگ رضوی دانست.

وی با ذکر این که پژوهشگران و محققان باید آثار خود را حداکثر تا تاریخ ۱۵ مردادماه جاری به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند، خاطرنشان کرد: ششمین جشنواره بین المللی کتاب سال رضوی ۲۴ شهریورماه در جوار حرم ملکوتی حضرت رضا(ع) در مشهد برگزار خواهد شد.

وی با بیان این که جوایز نفیس این جشنواره شامل کمک هزینه سفر حج عمره مفرده و عتبات عالیات می‌باشد، یادآور شد: تمامی نفرات منتخب به عنوان مهمان دبیرخانه جشنواره پذیرفته خواهند شد و نشست‌های تخصصی و نمایشگاه آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره به عنوان برنامه‌های جنبی با حضور مهمانان و استادان صاحب نظر برگزار خواهد شد.

ارسال نظر