|
|
کدخبر: ۲۷۸۸

آداب گفت و شنود همسرانه

یکی از دلایل اختلافات زناشویی، ضعف در ارتباط با همسر است.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از خانواده جوان، تحقیقات مشخص ساخته هر چه ارتباط بین زن و مرد سالم تر باشد، رضایت زناشویی آنان بیشتر است. با این اوصاف ارتباط فقط راهی برای رسیدن به مقصد نیست، بلکه خودش هدف و مقصد است.

ارتباط، یعنی کلیه فعالیت های گفتاری، شنیداری، رفتاری و نوشتاری زن و شوهر، که به منظور انتقال پیام به کار می رود. به عبارتی دیگر ارتباط یعنی ارسال و دریافت پیام. برای داشتن ارتباطی سالم و به منظور انتقال پیام به شکل صحیح، هم ارسال کننده پیام و هم دریافت کننده، باید اصول و نکاتی را رعایت کنند.

خواسته ها را واضح مطرح کنید:

این باور که «همسرم خودش باید درک کند چه می خواهم یا از چه چیزم بدم می آید» یک باور غیر منطقی است. همسرتان علم غیب ندارد که با نگاه کردن به شما بتواند نیازها و خواسته هایتان را حدس بزند. وقتی پیام مبهم و غیر واضح باشد، احتمال اینکه همسرتان متوسل به حدس و گمان شود بیشتر است و هر چه بیشتر به حدس و گمان متوسل شود، احتمال اشتباه در درک پیام بیشتر خواهد شد.

خلاصه حرف بزنید:

خلاصه حرف زدن به معنای کم حرف زدن نیست، بلکه به این معناست که به جای پرداختن به مسائل کم اهمیت و حاشیه ای، اصل مطلب را بیان کنیم. پرداختن به مسائل حاشیه ای موجب می شود همسران از اصل مطلب دور شوند و مطالب مهم در لفافه حواشی و جزئیات گم شود، به اضافه اینکه خلاصه گویی مانع خستگی شنونده می شود و ارتباطی که باید مثل یک جاده دو طرفه باشد، یک طرفه نخواهد شد.

شکایت را به خواسته تبدیل کنید:

طبیعی است که هر فردی از دست همسرش دلخور شود، اما این مهم است که دلخوری خود را چگونه بیان کند. یکی از بهترین راه های بیان دلخوری، تبدیل کردن شکایت به خواسته است به عنوان مثال ممکن است همسرتان در رعایت نظم خانه سهل انگار باشد، بهتر است به جای آنکه او را «شلخته» خطاب کنید از وی بخواهید بیشتر نظم را رعایت کند و به فرض، بگویید «ممنون می شوم اگر در حفظ نظم خانه به من کمک کنی».

به جای ضمیر «تو» ضمیر «من» به کار ببرید:

خواسته ها و شکایت خود را با استفاده از ضمیر من آغاز کنید. به جای اینکه بگویید «تو اعصاب نداری» بهتر است بگویید «من فکر می کنم بیش از حد عصبانی می شوی» وقتی جمله ای با ضمیر تو شروع می شود به این معناست که نه فقط من، بلکه تمام افراد در مورد تو چنین می اندیشند، اما وقتی جمله ای با ضمیر من آغاز می شود. بیانگر تفکر شخصی شماست و احتمال اینکه همسرتان انتقاد شما را بپذیرد، بیشتر است.

صداقت داشته باشید:

یکی از مهمترین موانع ارتباط سالم نداشتن صداقت است و بزرگترین نتیجه صادق نبودن، از بین رفتن اعتماد است. بنابراین حتی در صورتی که قرار باشد سرزنش شوید از دروغ گفتن اجتناب کنید.

با همسرتان تماس چشمی برقرار کنید:

داشتن تماس چشمی و نگاه کردن به گوینده دال بر اهمیت دادن به حرف های اوست. تماشا کردن تلویزیون یا در و دیوار هنگام حرف زدن همسرتان نشانگر نداشتن علاقه و توجه به سخنان اوست. حتی اگر منظور شما این نباشد، رفتارتان چنین برداشتی را به وجود می آورد.

روی سخنان همسرتان تمرکز کنید:

یک ضرب المثل معروف می گوید «کودک انسان ظرف دو سال حرف زدن را می آموزد، اما گاهی ۶۰ سال طول می کشد تا گوش دادن را بیاموزد» یادمان باشد بین شنیدن و گوش دادن تفاوت وجود دارد. هر چه بیشتر روی سخنان گوینده تمرکز کنیم، بهتر می توانیم معنا و مفهوم سخنانش را درک کنیم.

ذهن خوانی نکنید:

حادثه ای که هنگام ذهن خوانی اتفاق می افتد این است که بدون توجه به حرف های همسرتان و فقط با اتکا به ظاهر او شروع به حدس زدن افکارش می کنید.

از گفتن «متاسفم» نترسید:

اگر همسرتان از شما شکوه یا گلایه ای دارد سعی نداشته باشید که انکار کنید یا اینکه با متهم کردن همسرتان به دفاع بپردازید. حتی در صورتی که رفتار اشتباه شما در واکنش به رفتار اشتباه همسرتان بوده از گفتن کلمه «متاسفم» یا «ببخشید» ترسی به دل راه ندهید.

از پند و اندرز دادن بپرهیزید:

زمانی که همسرتان نزد شما درد دل می کند و از مشکلات و ناراحتی های خودش می گوید به جای پند و اندرز دادن سعی کنید به سخنانش توجه نشان دهید. در بسیاری از مواقع هدف از بیان ناراحتی ها بهانه ای برای تعامل و گفتگو است، نه حل مسائل و مشکلات.

همدل و همدرد باشید:

بین همدلی و همدردی تفاوت وجود دارد. در همدردی با احساسات همسرتان همراهی می کنید. به این معنا که با ناراحت شدنش شما نیز ناراحت و با شاد شدن او، شما نیز شاد می شوید.

همدلی به معنای درک دیدگاه همسرتان و توانایی نگریستن به مشکلات از دید اوست. در ارتباط با همسرتان سعی کنید به مشکلات و مسائل از دید او بنگرید و برای احساساتش احترام قائل شوید. توجه داشته باشید همدردی و همدلی به هیچ وجه به معنای موافقت کردن نیست، بلکه صرفاً به معنای درک دیدگاه همسر و احترام گذاشتن به احساسات اوست.

سریع قضاوت و پیشداوری نکنید:

به جای قضاوت در مورد حرف های همسرتان، سعی کنید به حرف هایش گوش فرا دهید. قضاوت و پیشداوری مانع گوش دادن به همسرتان می شود.

از ابراز احساسات نا به جا بپرهیزید:

وقتی همسرتان راجع به موضوعی ناراحت کننده حرف می زند، حتی اگر موضوع از دید شما کم اهمیت باشد، نباید او را مورد تمسخر و ریشخند قرار دهید یا وقتی همسرتان راجع به موضوعی جدی با شما صحبت می کند نباید با گریه کردن و ناراحت شدن بحثرا به بیراهه بکشانید.

ارسال نظر