|
|
کدخبر: ۲۹۵۶

مشاور عالی سازمان سنجش کشور با بیان " داوطلبان برای انتخاب رشته از امشب به‌مدت ۶ روز مهلت دارند " گفت: نتایج انتخاب رشته داوطلبان، ۲۱ شهریور ماه اعلام خواهد شد.

به گزارشامیدنیوز، حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش کشور در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به آغاز انتخاب رشته آزمون سراسری سال۹۲ از ساعت ۲۰ امروز پنج‌شنبه اظهار داشت: پذیرش دانشجو برای سال ۹۲ و ۹۳ در آزمون سراسری به دو شیوه انجام می‌شود؛ بر اساس شیوه اول، دانشجو طبق اطلاعات کارنامه اولیه آزمون پذیرش می‌شود و در این شیوه، پذیرش وی بر اساس نمره کل که حاصل ۷۵ درصد نمره آزمون و ۲۵ درصد هم بر اساس سوابق تحصیلی دیپلم و اولویت کدرشته‌ محل‌های انتخاباتی است.

وی با اشاره به شیوه دوم پذیرش دانشجو خاطرنشان کرد: حدود ۱۰ هزار کد رشته‌محل از کدرشته‌محل‌های دانشگاه آزاد، دانشگاه پیام نور و مؤسسات غیردولتی، پذیرش دانشجو را بر اساس سوابق تحصیلی دیپلم متقاضیان و دیگر ضوابط انجام می‌دهند که اطلاعات دقیق این رشته‌محل‌ها با شرایط و ضوابط آنها در بخش دوم دفترچه راهنمای انتخاب رشته وجود دارد.

مشاور عالی سازمان سنجش و آموزش کشور ادامه داد: کلیه داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته‌ شده‌اند با مطالعه بخش اول و دوم دفترچه راهنمای انتخاب رشته، حداقل ۱۵۰ کد رشته‌محل را از میان کد‌رشته‌محل‌های تحصیلی موجود در دفترچه راهنما انتخاب و براساس علاقه و اطمینان از صحت آنها در مهلت مشخص شده در فرم انتخاب رشته الکترونیکی یا چاپ‌شده، این کد رشته محل را درج کنند.

توکلی تصریح کرد: امسال براساس ضوابط، داوطلبانی که در آزمون سراسری ۹۲ ثبت‌نام کرده‌اند ولی در جلسه آزمون غایب بودند و یا کسانی که در آزمون ۹۲ ثبت‌نام نکردند، طبق ضوابط می‌توانند بر اساس سوابق تحصیلی خود حداکثر کدرشته محل را به‌ترتیب اولویت و علاقه در فرم انتخاب رشته درج کنند.

وی با بیان اینکه مهلت انتخاب رشته داوطلبان از امروز آغاز می‌شود، گفت: داوطلبان می‌توانند از طریق سایت سازمان سنجش تا روز سه‌شنبه ۲۲ مردادماه نسبت به انتخاب رشته‌های تحصیلی اقدام کنند.

مشاور عالی سازمان سنجش ضمن توصیه به داوطلبان در خصوص انتخاب رشته بر اساس علاقه تأکید کرد: هیچ‌کس بهتر از خود داوطلب نمی‌تواند نسبت به علاقه او به رشته تحصیلی مطلع باشد بنابراین داوطلبان دقت کنند با انتخاب رشته‌ها براساس علایق خود فرصت ادامه تحصیل را از خود و دیگر داوطلبان نگیرند.

وی با اشاره به انتخاب رشته و اعلام نتایج کدرشته‌محل‌های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: دانشگاه آزاد برای هر دو شیوه پذیرش به‌شکل جداگانه از سازمان سنجش اقدام می‌کند و داوطلبان می‌توانند از امروز با مراجعه به سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد، اطلاعات لازم را در این زمینه دریافت کنند.

توکلی در پایان تصریح کرد: اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون سراسری سال ۹۲ در روز پنج‌شنبه ۲۱ شهریور ماه اعلام می‌شود.

ارسال نظر