|
|
کدخبر: ۲۹۸۰

مدیر اداره نظارت ارز بانک مرکزی با تشریح چگونگی روند اختصاص ۱۰ میلیارد دلار به واردات کالاهای اساسی از ابتدای سال، خاطرنشان کرد: ابلاغیه بانک مرکزی درباره اختصاص ارز مبادله‌ای مسئله جدیدی نیست و در فروردین ماه بخش نامه مربوط به اختصاص ارز با نرخ مبادله‌ای صادر شده بود.

به گزارشامیدنیوز، غلامرضا قاسمی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره اختصاص ارز توسط بانک مرکزی برای ورود کالا اظهار کرد: اوایل سال جاری جلسه‌ای بین بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار و مقرر شد ۱۰ میلیارد دلار ارز به کالاهای اساسی طی دوره‌های سه ماهه(هر سه ماه ۲.۵ میلیارد دلار) اختصاص داده شود.

مدیر اداره نظارت ارز بانک مرکزی با اشاره به این‌که تاکنون هشت میلیارد و ۳۸۸ میلیون دلار ارز معادل ۸۴ درصد مبلغ تعیین شده به واردات کالاهای اساسی اختصاص داده شده است، تصریح کرد: ‌در مورد برخی کالاها مانند کنجاله و سویا ضمن این که سهمیه اختصاص داده شده که یک میلیارد و ۱۲۸ میلیون دلار بوده به اتمام رسیده، ۳۸۲ میلیون دلار معادل ۳۴ درصد بیشتر نیز ارز اختصاص داده شده است.

قاسمی همچنین با بیان این‌که سهمیه روغن خام یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون دلار بوده که ۱۹ درصد معادل ۲۵۰ میلیون دلار بیشتر اختصاص داده شده است، خاطرنشان کرد: در مورد کره، برنج، ذرت، شکر، جو و گوشت به ترتیب ۸۲،۹۵، ۹۵،۱۱، ۱،۶۱ و ۴۸ درصد از ارز تعیین شده اختصاص داده شده است.

وی با بیان این‌که در مورد چهار کالای گندم، جو، کنجاله و سویا تا ابلاغ قانون بودجه به بانک مرکزی، ارز با نرخ ۱۲۲۶ تومان اختصاص داده شده است، تصریح کرد: ‌در مورد سایر کالاها مانند شکر، کره و شیر خشک هر چند که از یک تاریخ مشخص بنا شد به بخش خصوصی ارز با نرخ مبادله‌ای اختصاص داده شود اما واردکنندگان مباشر شرکت بازرگانی دولتی ایران و یا شرکت پشتیبانی امور دام شدند و این اقدام به معنای آن است که کالاها برای این شرکت ها خریداری شده و باید ارز با نرخ ۱۲۲۶ به آن ها اختصاص داده شود.

قاسمی درباره تغییر نرخ ارز دارو، مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی از مرجع به مبادله ای گفت: با توجه به جلسات برگزار شده در پایان سال گذشته و الزام به اجرای قانون بودجه ۱۳۹۲ و ضرورت اعمال نرخ واحد، برای این کالاها ارز مبادله‌ای اختصاص می‌یابد.

مدیر اداره نظارت ارز بانک مرکزی با بیان این‌که ابلاغیه بانک مرکزی در این باره مسئله جدیدی نیست و تکرار مسائل گذشته است، گفت: در فروردین ماه بخش نامه مربوط به اختصاص ارز با نرخ مبادله‌ای صادر شده بود.

قاسمی درباره حضور نمایندگان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بانک مرکزی و گمرک در فرودگاه امام(ره) برای تسهیل ترخیص کالاها اظهار کرد: از روز شنبه با توجه به موضوعات مطرح شده در گمرک فرودگاه امام حاضر شدیم و به هیچ موردی بر نخوردیم که بانک مرکزی تامین ارز را انجام نداده باشد.

مدیر اداره نظارت ارز بانک مرکزی با اشاره به این‌که با تاکید رییس کل بانک مرکزی و معاون ارزی بانک به بانک‌ها اعلام شده که اختصاص ارز به مواد اولیه دارو و دارو در اولویت قرار بگیرد، خاطرنشان کرد: روند کار به گونه‌ای است که فردی ثبت سفارش می‌کند می‌تواند در همان روز ارز را دریافت کند.

وی درباره چگونگی اختصاص مابه التفاوت نرخ ارز مبادله‌ای و مرجع به کالاهای اساسی تصریح کرد: در این راستا دستگاه واردکننده کالا باید با معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی هماهنگ باشند.

انتهای پیام

ارسال نظر