|
|
کدخبر: ۲۹۹۵

به گزارشامیدنیوزبه نقل از خراسان، خداوند عزوجل به موسی علیه السلام فرمود: آیا هرگز برای من عملی انجام داده ای؟ عرض کرد: خدایا! برایت نماز خواندم و روزه گرفتم و صدقه دادم و زیاد ذکر تو گفتم، خداوند تبارک و تعالی فرمود: اما نماز روشنگر راه تو بود و روزه سپری در برابر آتش و صدقه، سایه ای و زکات نور و ذکر گفتن تو هم قصرهایی(در بهشت) برایت بود. پس چه کاری را برای من انجام دادی؟

موسی گفت: مرا راهنمایی کن بر کاری که برای توست فرمود: ای موسی! آیا هرگز برای من با کسی دوستی یا برای من با کسی دشمنی کرده ای؟ موسی(ع) دریافت که بهترین کارها دوستی در راه خدا و دشمنی در راه خداست. روزی رسول خدا(ص) نیز به یکی از یاران خود فرمود: ای بنده خدا برای خدا دوستی کن و برای رضای خدا دشمنی کن و برای خدا دوست بدار و در راه خدا ستیز کن، به حقیقت کسی به ولایت خدا نمی رسد، جز به این طریق و هیچ کس مزه ایمان را نخواهد چشید تا چنین شود، اگر چه نماز و روزه اش بسیار باشد و مسلما اظهار برادری مردم امروز بیشتر درباره دنیاست؛ براساس آن به یکدیگر اظهار دوستی می کنند و بر همان اساس به یکدیگر خشم و کینه می ورزند و این کار از پروردگار بی نیازشان نمی کند. در این هنگام آن مرد عرض کرد: ای پیامبر خدا(ص)! برایم میسر خواهد شد که بفهمم به یقین و اطمینان در راه خدا دوستی و دشمنی کرده‌ام و ولی خدای عزوجل کیست تا دوستدار و فرمانبردار او باشم و دشمن خدا چه کسی است، تا با او کینه و دشمنی ورزم؟ رسول خدا(ص) در حالی که به حضرت علی علیه السلام اشاره می کرد به او فرمود: آیا این مرد را می بینی و می شناسی؟

عرض کرد: بلی، فرمود: او دوستدار خداست پس دوستدار او باش و دشمن این مرد دشمن خداست با دشمن او دشمنی و با دوستانش پیوستگی و دوستی کن، اگر چه او قاتل پدر و فرزند تو باشد و با دشمن این مرد دشمنی کن، اگر چه او پدر و اولاد تو باشد.

(مشکاة الانوار فی غررالاخبار، فصل الخامس فی المحبة والشوق)

ارسال نظر