|
|
کدخبر: ۳۰۸۳۳

روزگاری کتاب فروشی های انقلاب در راسته اصلی خیابان و انبارها در کوچه های پشتی بودند اما در این روزگار کتابفروشی ها به انبارهای کتاب تغییر کاربری داده اند.

به گزارشامیدبه نقل از فارس، خیابان انقلاب اسلامی با انتشاراتی ها و کتابفروشی هایش شناخته می شود. برخی از انتشاراتی ها در خیابان اصلی واقع شده و برخی هم در خیابان های فرعی مانند خیابان ابوریحان بیرونی، شهید نظری و…

داستان کتاب فروشی های تهران هم داستان جالبی است که در سا ل های اخیر محیط کسب و کار تبدیل شده بودند و امروز به انبار نگه داری کتاب ها. کتاب فروشی های تهران در دهه های اخیر در نقاط مختلفی از شهر گرد هم آمده اند و راسته ای را برای اهالی کتاب تشکیل داده اند و خیابان انقلاب هم یکی از این خیابان ها. البته خیابان کریمخان زند هم یکی دیگر از خیابان هایی است که چند کتابفروشی بزرگ را در خود جای داده است.

کتابفروشی های خیابان انقلاب از خیابان کارگر تا بخشی از کتاب فروشی ها به سمت عرضه کتاب های دانشگاهی و کمک درسی پیش رفته اند و کتاب فروشان خیابان کریمخان به سوی کتاب های ادبی پیش رفته است. البته در چند سال اخیر با توجه به مشکلاتی که برای حوزه نشر و چاپ پیش آمده است برخی کتابفروشی ها تعطیل شده اند و فعالیت برخی ناشران کوچک کاهش پیدا کرد و باعثاین تعداد عناوین کمتری کتاب چاپ کنند.

البته واژه نشر و چاپ که در کنار هم قرار گرفته اند دو فرایند متفاوت و دو مقوله جدا از هم هستند که حیات ناشران وابسته به این دو است. گرانی کاغذ بازار نشر را دستخوش مشکلات زیادی کرده است و قیمت کتاب ها که روزگاری نه چندان دور صفحه ای ۱۰ تا ۱۵ تومان بود با تورمی زیاد به صفحه ای بیش از ۵۰ – ۶۰ تومان رسیده است و از سوی دیگر کیفیت کتاب ها در برخی از انتشاراتی ها بسیار نازل شده است.

انبارهای کتاب فروشی های راسته انقلاب در روزگاری در طبقات چندم مجتمع ها یا زیرزمین هایی در کوچه های پشتی خیابان انقلاب قرار داشت و انبار به محلی گفته می شد که از کتاب ها برحسب دسته بندی مشخصی نگه داری می گردند، در حال حاضر مغازه های کتابفروشی تغییر کاربری داده و خود به انباری متنوع و مجهز تبدیل شده اند که کتا ب های زیادی را در خود جای داده اند. کتاب هایی که در قفسه های کتابخانه خاک می خورند و دیگر در دست مخاطبان نمی چرخند.

البته این در حالی است که گروهی معتقدند انبارداری برای کتاب باید دوره کوتاهی داشته باشد، آنقدر کوتاه که بتوان آن را حذف کرد، این گروه معتقدند اگر کتاب ها بر اساس نیازهای جامعه تولید شوند می توانند به طور مستقیم از چاپخانه ها وارد سیستم توزیع شده و نیازی به انبار کردند آنها نباشد و نگاهی تجاری به کتاب دارند و برای کتاب ماهیت کسب درآمد و سود دارند و از سوی دیگر معتقدند باید کتاب هایی را تولید کرد که بازار به آنها نیاز دارد و باید در نحوه تولید آثار نگرشی دیگر داشت اما آنچه در واقع اتفاق می افتد بسیار با این نظریه متفاوت بوده و نمی توان چنین رویکردی به کتاب داشت. چه بسا کتاب های ارزشمندی منتشر می شوند که تنها مورد علاقه یا نیاز عده معدودی قرار می گیرند و کتاب های مرجعی هستند که نمی توان چنین رویکردی به آنها داشت.

نگرش دیگر اینست که کتاب به عنوان کالایی فرهنگی باید در بطن جامعه نفوذ کند و نباید در انبارها معطل بمانند و با دسته بندی درست و برنامه ریزی شده وارد بازار کتاب شوند اما از همه این صحبت ها که بگذریم باید نگاه جدی تری به انبارهای خیابان انقلاب داشت. انبارهایی در نمایی از کتاب فروشی ها.

با کتاب فروشان و ناشران که هم صحبت می شویم همگی نسبت به فروش پایین کتاب به خصوص در سال جاری معترض بوده و بسیاری از آنها از فروش کم کتاب به ستوه آمده اند. پایین آمدن سرانه مطالعه، کاهش خرید کتاب ها، برگزاری نمایشگاه کتاب تهران همچون کارناوالی تبلیغاتی، عدم حمایت دولت در خرید کتاب های منتشر شده، توزیع نامناسب و همچنین عدم خرید موسسات و نهادهای دولتی بخشی از اعتراضات این اهالی عرضه محصولات فرهنگی است.

مهر ماه به پایان رسید و یک ماه از سال تحصیلی دانشگاه ها و مدارس گذشت و هنوز نباید سراغ حضور دانشجویان و محصلان را برای تهیه کتاب های دانشگاهی گرفت. این خیابان ها هنوز پر تلاطم هستند اما تلاطمی که دیگر رنگ و بوی کاغذ و جوهر ندارد. تلاطمی که دیگر بوی فرهنگ و کتاب دوستی ندارد، تلاطمی که به بسیاری از کتاب دوستان هم فشار اورده و راهی برای خرید کتاب ها باز نگذاشته است

از راسته خیابان انقلاب کمی جلوتر می آییم و در نزدیکی های چهارراه ولیعصر به راسته کافی شاپ ها با شکل ها و دکورهای متفاوت می رسیم که طالبان زیادی را در خود جای داده اند. روزگاری کافه ها محل ادب و ادب دوستی و نقد کتاب بود اما دیگر کافه کتاب ها هم در این وادی رسمیتی ندارند و جوانان سرزمین با تمدن کهن ترجیح می دهند منابع مالی خود را کافی شاپ ها هزینه کنند.

البته باید مطلب دیگری را هم یادآور شد که فقط کتابفروشی ها تبدیل به انبار کتاب نشده اند و کتاب های شخصی هم که پیش از این بیشتر تکمیل می شدند در این روزگار کتاب هایشان خاک می خورند و دیگر اقبالی به آنها نشان داده نمی شود.

ارسال نظر