|
|
کدخبر: ۳۳۴۱

علی جنتی گفت: در جواب صحبت‌های جواد شمقدری باید بگویم ما شما را به زور برکنار نکرده‌ایم بلکه طبیعت تغییر دولت‌ها به این شکل است.

به گزارشامیدبه نقل از برنا، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان سینمایی گفت: رسالت همه ما در وزارت فرهنگ و ارشاد بسیار بزرگ و افتخار آمیز است. وظیفه ارتقای سطح فرهنگ در کشور و تقویت ارزش‌های اسلامی و انقلابی تنها به عهده وزارت فرهنگ و ارشاد نیست بلکه ده‌ها نهاد دولتی، عمومی و غیر دولتی وجود دارد که همه آن‌ها به نحوی در این رسالت مشارکت دارند.

وی در ادامه افزود: وزارت ارشاد به عنوان یکی از وزارتخانه های حاکمیتی وظیفه بسترسازی و ایجاد زمینه های مناسب برای فعالیت های همه نهادها را بر عهده دارد.

علی جنتی همچنین گفت: وزارت ارشاد باید از همه ابزارهایی که از نظر قانونی در اختیار دارد به نحو مطلوب استفاده کند در برنامه‌ای که به مجلس ارائه دادم بسیاری از سیاست‌ها، راهبردها و برنامه‌های اجرایی‌ام را در حوزه فرهنگ و ارشاد تشریح کردم. از همه عزیزانی که می‌خواهند در وزارت فرهنگ و ارشاد با ما همکاری کنند انتظار دارم با مطالعه این برنامه‌ها نقش خود را بیابند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بزرگترین دغدغه‌ای که بزرگان دارند بحثفرهنگ عمومی است که امروز آسیب هایی که کشور در این زمینه می بیند قابل توجه است. نمی‌خواهم به گذشته بازگردم و تلخی‌ها را یادآور شوم اماباید همه ما به عنوان انسان‌های مسلمان که افتخارمان این است که در نظام جمهوری اسلامی زندگی می‌کنیم باعثتاسف است که می‌بینیم ارزش‌ها رو به کمرنگ شدن است.

وی در ادامه افزود: راست گویی و صداقت در سطح جامعه دیده می‌شود اما در بخشی از اقشار رو به افول است. بنابراین وظیفه ما دولت‌مردان است که با صداقت و راستی و حفاظت از ارزش‌های اسلامی بتوانیم برای دیگران الگو باشیم تا بتوانیم این آرمان ها را در جامعه گسترش دهیم.

جنتی با بیان اینکه مساله دیگر عدالت فرهنگی است گفت: ما باید با استفاده از امکانات فرهنگی و هنری که وزارت ارشاد در اختیار دارد فرصت‌های برابری را برای همه هنرمندان ایجاد کنیم تا همه به صورت مساوی از این امکانات استفاده کنند.

وی همچنین گفت: کاهش تصدی گری‌های دولت که از دیر زمان این شعار را از دولت‌مردان می‌شنویم اما کمتر عمل شده باید به شکل جدی‌تری به آن پرداخته شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطر نشان کرد: در وزارت فرهنگ و ارشاد ۱۱۴ فعالیت نیاز به مجوز دارد و این امر نشان از بیماری در این وزارتخانه دارد. وظیفه این وزارتخانه صدور مجوز در حوزه‍های مختلف است اما ما باید تعداد این مجوزها را به حداقل برسانیم و تا آنجا که می‌توانیم کار را به دیگران واگذار کنیم.

جنتی با بیان اینکه باید ساختار متورم را کاهش دهیم گفت: ساختارها باید در این وزارتخانه کوچک شوند و بیشتر از نیروهای کیفی استفاده کنیم. ما امروز در یک دهکده کوچکی به نام جهان زندگی می‌کنیم بنابر این باید از دنیا تاثیر پذیریم و در دنیا موثر باشیم. ضمن اینکه فرهنگ غنی ایران را به جهان صادر کنیم زیرا ایران فیلم‌های سینمایی دارد که دارای پیام‌های مختلفی است و ما باید این پیام‌ها را به دنیا منتقل کنیم. سینمای ایران دوران سختی را پشست سرگذاشته است. البته ناگفته نماند که دوران افتخار آموزی را در سینمای ایران داشتیم. فیلم‌های بسیار خوبی در این دوران ساخته شده است که مجموع این فیلم‌ها مخصوصا فیلم‌های دفاع مقدس جزو افتخارات جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین خاطر نشان کرد: باید سعی کنیم نارسایی ها و مشکلات سینما را بشناسیم تا به طبع آن راه حل صحیحی را برای آن بیابیم.

وی یادآور شد: انعکاس دادن فرهنگ ایران توسط سینمای ایران انجام می ‌یرد بنابراین همه سینماگران ایران باید کمک کنند تا سینما از نظر حرفه‌ای رشد کند و در سطح جهان بیش از گذشته مطرح شود.

جنتی همچنین گفت: نکته دیگر که باید به آن توجه داشت این است که ما باید تعدد نگرش‌ها را از بین ببریم و اگر قرار است فیلمی به آرمان‌های جامعه ضربه بزند آن را نسازیم. ما در حوزه فضای سینمایی مشکلات فراوانی داریم تا آنجا که بسیاری از شهرهای بزرگ ما فاقد سینما هستند بنابراین ما باید زیرساخت‌ها را تقویت کنیم البته ناگفته نماند در سال‌های گذشته در این زمینه اقداماتی مناسبی صورت گرفت و بسیاری از سالن‌های سینما بازسازی شدند.

وی افزود: اگر ما در سال ۱۰۰ فیلم بسازیم اما سالن مناسب برای نمایش آن نداشته باشیم فایده ای ندارد. ما باید برای کمک ها ضابطه تعریف کنیم و اولویت های یک، دو و سه مان مشخص شود متاسفانه اعتبارات وزارت فرهنگ و ارشاد اندک است.

علی جنتی در ادامه گفت: در جواب صحبت‌های جواد شمقدری باید بگویم ما شما را به زور برکنار نکرده‌ایم بلکه طبیعت تغییر دولت‌ها به این شکل است زیرا گفتمان‌ها فرق می‌کند و این تغییرات در سطوح مختلف متفاوت است و نکته مهم این است که ما با اخلاص کار کنیم و من در اینجا صمیمانه از خدمات شما دراین سال‌ها تشکر می کنم.

وی در مورد انتخاب حجت الله ایوبی نیز توضیح داد: انتخاب ایوبی به عنوان ریاست سازمان سینمایی به این دلیل بود که ایشان سینما را به خوبی می‌شناسند و در بین بسیاری از سینماگران مسئولیت دارد ضمن این‌که نگاهش به سینماگرها برابر است.

جنتی یادآور شد: برای ما روزنامه اصلاح طلب و اصولگرا تفاوتی ندارد مهم برای ما قانون است. برای ما همه سینماگرها عزیز هستند و خواهشمندم ما را به نفع خود مصادره نکنند. ما خودمان را در خدمت همه آن‌ها قرار می‌دهیم.

ارسال نظر