|
|
کدخبر: ۳۷۷

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اعلام اینکه به دلیل فقر، کمبود امکانات و بیکاری برخی از روستاها ۱۰۰ درصد خالی از سکنه شدند گفت: ایجاد کمربند سبز اطراف شهرها جلوی افزایش حاشیه‌نشینی را نمی‌گیرد بلکه باید امکانات روستاها را افزایش داد.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از تسنیم، عباس قائد رحمت با بیان اینکه حاشیه‌نشینی نه تنها در کلان‌شهرها بلکه در شهرهای کوچک روز به روز در حال گسترش است، اظهار داشت: ما در شهرهای کوچک می‌بینیم که افراد از روستاها به شهرهای کوچک و از شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ و کلان‌شهرها حرکت می‌کنند و در حاشیه آنجا ساکن می‌شوند.

وی افزود: اولین موردی که باید به آن پرداخت این است که باید گفت بیکاری، فقر و محرومیت مهمترین علت این امر است چرا که در روستاها امکانات کافی وجود ندارد و به عنوان مثال در حوزه انتخابیه من روستایی وجود دارد که صددرصد خالی از سکنه شده است و این افراد به حاشیه شهرها پناه برده‌ند.

قائدرحمت تصریح کرد: همین مشکلات نیز در شهرهای کوچک وجود دارد و مردم را به اطراف شهرهای بزرگ سوق می‌دهد که از جمله نتایج آن هم می‌توان به بزه‌کاری اشاره کرد. لذا باید تلاش کرد مردم را به محل سکوت خود برگردانیم.

وی تصریح کرد: دولت تسهیلاتی را برای بازگشت مردم به محل سکونت خود مطرح کرد اما سنجیده نبود و زمینه‌ها نیز فراهم نشد و از طرفی خوب هم اجرا نشد چرا که برخی از تسهیلاتی را که قرار بود به افراد مراجعه کننده به شهرهای خود داده شود عملیاتی نشده بود.

قائد رحمت با بیان اینکه باید در روستاها سرمایه‌گذاری کنیم تصریح کرد: می‌توان کارخانجات صنایع تبدیلی در روستا را ایجاد کرد یا در زمینه وجود آب در روستاها به کشاورزان کمک کرد. به عنوان مثال در شهرستان درود برای کشاورزی یک سد آب هم وجود ندارد و ۵ سد در مرحله مطالعاتی قرار دارد لذا برای برگرداندن مردم باید تسهیلات را زیادتر کنیم.

وی ادامه داد: در کلانشهرها نیز اینکه کمربند سبز ایجاد کنیم یا طرح‌های تفصیلی را تکمیل و اجرا کنیم به مدیریت خدمات شهری بر می‌گردد و مجلس آمادگی کامل برای کمک در این زمینه را دارد. اما سئوال اینجاست آیا ایجاد کمربند سبز موجب جلوگیری از حاشیه‌نشینی می‌شود که در جواب باید گفت خیر چرا که مردم به شهرک‌های اقماری اطراف تهران و کلانشهرها پناه می‌برند و صبح با اتوبوس و سایر وسایل نقلیه به تهران می‌آیند به کارهای کاذب مشغول می‌شوند و هنگام غروب هم به این شهرک‌ها باز می‌گردند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه باید جلوی اسکان این افراد گرفته شود، تصریح کرد: از طرف دیگر باید کارخانجات متمرکز در تهران را با عدالت در بین شهرهای دیگر توزیع کرد. در درود طی ۳۴ سال گذشته حتی یک کارخانه هم به بهره‌برداری نرسیده است لذا شعارزده شدیم و دولت‌ها خوب عمل نکردند و در حالیکه سیاست‌ها و قوانین وجود دارد در اجرا مشکل داریم.

وی اضافه کرد: صنایع دستی، پتروشیمی و نفتی را می‌توانیم در استان‌های محروم شکوفا کنیم و از طرفی می‌توان شعبه‌های کارخانجات مادر را مانند خودروسازی به شهرهای کوچک منتقل کنیم در حالیکه می‌بینیم بیشتر صنعت کشور در استان‌های بزرگ مانند تهران، اصفهان، فارس و … متمرکز شده است لذا طبیعی است که مردم به حاشیه شهرها پناه بیاورند و با وجود اینکه با سختی زندگی می‌کنند به این نوع زندگی راضی باشند.

نماینده دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی همچنین خاطر نشان کرد: یکی دیگر از راه‌های مهم حذف حاشیه‌نشینی انتقال پایتخت از تهران است که اگر این کارها صورت نگیرد وضع بدتر می‌شود. مردم اگر در شهرهای خود اشتغال داشته باشند به حاشیه شهرها نمی‌آیند.

ارسال نظر