|
|
کدخبر: ۵۱۸۷۵

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ضمن اعلام خبر دستگیری فردی که با برانگیختن احساسات انسان‌دوستانه نمایندگان از آنها کلاهبرداری کرده بود نسبت به کلاهبرداری‌های مشابه و تلفنی هشدار داد.

به گزارشامیدبه نقل از تسنیم، سرهنگ فریدون رهبریان ضمن اشاره به نحوه دستگیری فردی که با برانگیختن احساسات انسان‌دوستانه نمایندگان از تعدادی از آنها کلاهبرداری کرده بود، در توضیح ماجرا اظهار داشت: در اواسط مردادماه سال جاری گزارشی از سوی حراست مجلس شورای اسلامی به پلیس آگاهی ارسال شد که طبق آن نسبت به فردی که از احساسات بیش از ۱۰ نماینده سوءاستفاده و از آنها کلاهبرداری کرده بود، شکایت شده بود.

وی ادامه داد: در اینکلاهبرداریفرد کلاهبردار از طریق تماس تلفنی با تلفن شخصی نمایندگان خود را از شهروندان حوزه انتخابیه نمایندگان معرفی کرده و عنوان می‌کرده است که در اثر تصادف در حوزه انتخابیه نمایندگان همسرش را از دست داده و برای فرزندان حادثه‌دیده‌اش تقاضای کمک می‌کرد.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی با بیان اینکه فرد کلاهبردار در تماس صورت گرفته با نمایندگان شماره حسابی را برای واریز کمک‌های نمایندگان در اختیار آنها قرار می‌داده گفت: نمایندگان مجلس پس از تماس این فرد از روی دلسوزی و رسالت انسان‌دوستانه خود کمک‌های نقدی خود را که مبالغی در حدود ۲۵۰ هزار تا ۲ میلیون تومان بوده است را به شماره حساب عنوان شده واریز می‌کردند و وقتی برای پیگیری روند معالجه فرزندان این فرد کلاهبردار با مراکز درمانی تماس گرفتند مشاهده کردند که چنین مطلبی به هیچ عنوان صحت ندارد.

رهبریان ادامه داد: این فرد در کلاهبرداری‌های خود با این شیوه از بیش از ۱۰ نفر نمایندگان کلاهبرداری کرده بود و شماره حسابی را که به عنوان شماره‌حساب خود معرفی کرده حسابی بود که به صاحبان هتل و مراکز اقامتی مختلف تعلق داشته است.

وی با بیان اینکه اولین سرنخ‌های این کلاهبرداری در شهر قم به دست آمد، افزود: با توجه به سرنخ‌های به دست آمده و طی یک عملیات پلیسی پیچیده توانستیم این فرد ۵۵ ساله را که پیش از این سابقه مشابه کلاهبرداری داشته و پس از اتمام مدت حبس خود از زندان آزاد شده بود در شمال کشور دستگیر کنیم.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی تاکید کرد: این فرد در کلاهبرداری‌های خود از تعدادی از مدیران و روسای ادارات دولتی نیز کلاهبرداری کرده و حتی در این کلاهبرداری تلفنی هیچگونه مستندات جعلی را نیز به مالباختگان ارائه نکرده بود.

رهبریان در توضیح نحوه به دست آوردن شماره تلفن شخصی نمایندگان توسط این فرد گفت: این فرد با مراجعه به دفاتر نمایندگان و اصرار بر اینکه می‌خواهد مشکلاتش را به صورت مستقیم با نمایندگان مطرح کند، شماره مستقیم نمایندگان را به دست آورده بود و از این طریق توانسته بود با آنها تماس بگیرد.

وی با هشدار نسبت به شیوه‌های کلاهبرداری‌های تلفنی از شهروندان خواست تا نسبت به این موارد هوشیار باشند تا در تله کلاهبرداران تلفنی نیفتند.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی در پایان با اعلام برخی از شیوه‌های کلاهبرداری تلفنی تاکید کرد: از شیوه‌های کلاهبرداری تلفنی کلاهبرداران به بهانه‌های مختلف همچون برنده شدن در قرعه‌کشی‌های مختلف و از این قبیل در تماس‌های تلفنی و پیامکی سعی در کشاندن افراد به پای دستگاه‌های خودپرداز دارند تا از این طریق با هدایت فرد به سمت اینکه از منوی زبان انگلیسی دستگاه استفاده کنند از وی کلاهبرداری نمایند لذا شهروندان می‌بایست نسبت به اینگونه تماس‌ها و پیامک‌ها هوشیاری بیشتری داشته باشند.

ارسال نظر