|
|
کدخبر: ۵۶۲۲۷

معاون توسعه کاربرد پرتوهای سازمان انرژی اتمی ایران در قزوین از کشت برنج هسته‌ای در کشور خبر داد.

به گزارشامیدبه نقل از تسنیم، حسین خلفی در مراسم افتتاحیه بیست و پنجمین نمایشگاه دستاوردهای کشور در قزوین اظهار کرد: برنامه‌ای سازمان در چند محور دنبال می شود که چرخه سوخت از مرحله استخراج تا تولید سوخت هسته‌ای در کشور را شامل می‌شود.

وی افزود: سوخت رآکتور تهران در حال ساخت و تحویل است و تمامی این خط به‌صورت داخلی است، در حوزه نیروگاه‌ها و برق هسته‌ای نیز بعد از مدتهای مدید نیروگاه بوشهر در حال راه‌اندازی و تحویل به بهره‌بردار ایرانی است.

وی در رابطه با نیروگاه بوشهر اذعان کرد این نیروگاه در فصل سرما و زمستان کمک مهمی جهت گاز و سوخت‌های فسیلی به مناطق سردسیر کشور است، و با بهره برداری از نیروگاه بوشهر حدود ۷ میلیون بشکه سوخت فسیلی صرفه‌جویی خواهیم کرد.

خلفی به مسئله کاربرد پرتوها اشاره کرد و افزود: بعد از موفقیت‌های چشمگیر درغنی‌سازیسوخت و استخراج آن در حال حاضر سوخت هسته‌ای داریم ولی یکی از مواردی که از آن غافل شده‌ایم مسئله کاربرد پرتوها در زندگی مردم بوده که باید به آن بپردازیم.

معاون توسعه کاربرد پرتوهای سازمان انرژی اتمی ایران گفت: بحثکشاورزی و کاربرد پرتوها طی مراحلی مورد بررسی قرار می گیرد، مرحله تولید بذر که در حال حاضر ما توانسته‌ایم حدود ۲۰ هکتار از اراضی استان مازندران را زیر کشت برنج هسته‌ای ببریم که با این کار حدود ۴۰ درصد افزایش محصول داشته‌ایم.

وی با اشاره به بحثکاربرد پرتوها در مواد غذایی گفت: در حال حاضر دو نوع خرمای کشور در مرحله پرتودهی قرار گرفته‌اند که شامل خرمای مضافتی و خرمای خشک است و شاهد هستیم که با پرتودهی، این محصول در فضای بیرون از سردخانه ۱۲ ماه بدون خراب شدن نگه‌داری می‌شود و نیازی به سردخانه صنعتی که هزینه بردار است وجود ندارد.

خلفی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در کشور دو نوع محصول استراتژیک داریم، خرما که ارزش غذایی بالایی دارد و همچنین گندم و پسته و در کنار آن زعفران است که ارزش افزوده زیادی برای کشاورزان دارد و قرار است پرتودهی در حدی انجام شود که طعم و رنگ و خاصیت آن ماده را از بین نبرد.

وی به دیگر کاربردهای پرتودهی اشاره کرد و گفت: در صنعت نفت و فولاد کشور و همچنین در زمینه بهداشت و سلامت جامعه و رادیوداروها، سیستم‌های پرتودهی و گاما در تولیدات صنعتی، تولیدات مواد هوشمند ایجاد ساختارهای جدید در پلیمرها، جهش در صنایع برق کشور که همه اینها زیرساخت‌های فراوانی دارد.

ارسال نظر