|
|
کدخبر: ۶۰۴۸۰

سه هفته بعد از شهادت دادستان زابل و راننده‌اش، یک مقام آگاه جزئیات بیشتری از این حادثه را فاش کرد. بر اساس اظهارات این مقام، فرزندان یک زن که از قاچاقچیان به‌نام مواد مخدر بوده‌ است، به دلیل محکوم شدن مادرشان دست به این اقدام زده‌اند.

به گزارشامیدبه نقل از اعتماد، به دنبال شهادت موسی نوری قلعه‌نو، دادستان زابل و راننده‌اش در حادثه‌ای تروریستی، نیروهای امنیتی برای کشف پشت پرده این جنایت به تکاپو افتادند. در نخستین روزها هیچ‌کس از پشت پرده این جنایت هولناک اطلاعات دقیقی نداشت. برخی، گروهک‌های تروریستی را به کشتن نوری قلعه متهم می‌کردند و برخی دیگر قاچاقچیان مواد مخدر را عامل این جنایت می‌دانستند. هر چند طی روزهای نخست هیچ گروه یا سازمانی حاضر نشد مسئولیت این اقدام را بپذیرد اما گروهک تروریستی جیش‌العدل چند روز بعد مسئولیت این حادثه را بر عهده گرفت و اعلام کرد که نیروهای این گروه در به شهادت رساندن دادستان زابل دست دارند. با این حال شواهد نشان می‌داد این اعلام موضع یک بلوف است.

سردار احمدرضا رادان چند روز بعد ادعای گروه جیش‌العدل مبنی بر قتلدادستانزابل را بی پایه و اساس دانست و گفت: سرنخ‌های خوبی در اختیار پلیس قرار دارد و در این رابطه چند نفر دستگیر شدند که همه این افراد ایرانی هستند و در بین آنها هیچ فرد غیربومی وجود ندارد.

او گفت: این جنایت مربوط به یکی از پرونده‌های در دست بررسی دادستان زابل بوده و جنبه سیاسی ندارد.

سیدحسین نقوی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز در این خصوص گفت: بیانیه‌ای که گروهی موسوم به جیش‌العدل صادر کرده معتبر نیست. جیش العدلی‌ها همیشه از داخل خاک پاکستان می‌آیند و پس از ارتکاب عمل خود می‌گریزند اما این حادثه در داخل شهر اتفاق افتاده است و به همین دلیل نمی‌توان این بیانیه را معتبر دانست.

در چنین شرایطی تحقیقات در این خصوص ادامه یافت تا اینکه سرانجام نیروهای قرارگاه قدس سپاه توانستند چهار نفر را که در این جنایت دست داشتند شناسایی و دستگیر کنند. هر چند اطلاعاتی درباره هویت دستگیرشدگان منتشر نشد اما یک منبع آگاه جزئیاتی را در این خصوص در اختیار «اعتماد» گذاشت.

این مقام آگاه در این خصوص گفت: مرحوم نوری قلعه‌نو در مبارزه با قاچاقچیان و سوداگران مرگ قاطعیت زیادی داشت. چند روز پیش از وقوع این حادثه زنی به نام زلیخا که از قاچاقچیان معروف منطقه بود توسط ماموران دستگیر شد. این زن یک شبکه وسیع تهیه و توزیع مواد مخدر را راه‌اندازی کرده بود. از این‌رو دادستان زابل قصد داشت برخورد سختی با او داشته باشد.

این مقام آگاه ادامه داد: یک روز پیش از این حادثه زلیخا دادستان زابل را به مرگ تهدید و ادعا کرد نزدیکانش او را خواهند کشت. با وجود این تهدید هیچ اقدام تامینی برای حفظ جان دادستان انجام نشد تا اینکه چند ساعت بعد دادستان شجاع زابل همراه با راننده‌اش مقابل بیمارستان امام علی(ع) به رگبار بسته شدند. این در حالی بود که راننده دادستان نیز مجوز حمل سلاح نداشت و نتوانست از مرحوم نوری قلعه‌نو دفاع کند.

این منبع که نخواست نامش فاش شود افزود: دو نفر از عوامل این حادثه فرزندان زلیخا و دو نفر دیگر همدستان آنها هستند که هم‌اکنون بازجویی ها از آنان ادامه دارد.

بر اساس این گزارش، ساعت ۷:۴۵ دقیقه روز ۱۵ آبان امسال خودروی موسی نوری قلعه‌نو دادستان زابل هدف اصابت گلوله قرار گرفت و همراه راننده‌اش به شهادت رسید.

ارسال نظر