|
|
کدخبر: ۶۲۴۶۳

وزیر کشور و دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: براساس برآوردها حدود ۶۰۰ هزار خانواده در کشور هستند که با معتادان حرفه‌ای سروکار دارند.

به گزارشامیدبه نقل از تسنیم، عبدالرضا رحمانی‌فضلی در نشست خبری که به منظور ارائه گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه ستاد مبارزه با موادمخدر برگزار شد، اظهار داشت: با وجود هزینه‌های فراوانی که در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی برای مبارزه با موادمخدر صرف می‌کنیم اما همچنان از قاچاقچیان عقب هستیم و این در حالی است که تلاش‌های ایران در این زمینه فراتر از استانداردهای جهانی است.

*آگاهی مردم از اثرات مخرب انواع موادمخدر پائین است

وی با اشاره به گردش مالی سالانه بیش از هزار میلیارد دلاری قاچاقچیان در سطح جهان گفت: موقعیت جغرافیایی ایران و تولید ۶ هزار تن موادمخدر در ۲۰۹ هزار هکتار از زمین‌های افغانستان ایران را به عنوان مسیر اصلی ترانزیت موادمخدر تبدیل کرده است.

رحمانی‌فضلی به پایین‌بودن سطح آگاهی مردم نسبت به نوع و اثرات مخرب انواع موادمخدر اشاره و خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم برخوردها در حوزه موادمخدر ریشه‌ای و عمیق باشد. برنامه‌های ما برای آینده پیشگیری، درمان و مصونیت‌سازی پس از درمان از جمله در حوزه‌های اشتغال و بهداشت است. تاکید ما در حوزه درمان به افزایش مشارکت بخش خصوصی است و این در حالی است که هم‌اکنون ۸۰ درصد اقدامات درمانی توسط بخش خصوصی و مراکز مردم‌نهاد صورت می‌گیرد.

*انهدام ۲۰۰ لابراتور تولید شیشه در کشور طی ۶ ماه گذشته

وزیر کشور سیاست کلی مبارزه با موادمخدر را رویکردی اجتماعی‌محور دانست و گفت: ۸۰ درصد مقابله با موادمخدر در مرزها صورت می‌گیرد و غیر از ۳۰۰ کیلومتر موجود در استان سیستان و بلوچستان کنترل و انسداد مرزها در سایر نقاط به خوبی صورت می‌گیرد. در خصوص ۳۰۰ کیلومتر باقیمانده هم تا تابستان سال آینده اقدامات لازم صورت می‌گیرد با توجه به انسداد مرزها از سوی ایران بخش اعظمی از ترانزیت موادمخدر به سمت دریا تغییر مسیر داده است.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر اظهار داشت: اولویت اول مبارزه با موادمخدر در داخل کشور است و مقابله با ترانزیت در اولویت دوم قرار دارد. تولید موادمخدر صنعتی با ابتدایی‌ترین وسایل و تجهیزات صورت می‌گیرد و در ۶ ماه گذشته ۲۰۰ لابراتور تولید شیشه در کشور شناسایی و منهدم شدند.

رحمانی‌فضلی ضمن اشاره به مبارزه جدی و مجازات سنگین با مجرمان در حوزه موادمخدر گفت: یک پیشنهاد دارم و آن این است که خبرنگاران در این حوزه هر کدام یک NGO در زمینه اطلاع‌رسانی درباره آسیب‌های موادمخدر راه‌اندازی کنند و به فعالیت در این زمینه بپردازند.

وزیر کشور در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم در خصوص دلایل ناهماهنگی و بروز اختلاف بین دستگاه‌های مسئول در زمینه مقابله با عرضه موادمخدر و همچنین بحثدسترسی آسان مردم به موادمخدر گفت: ستاد مبارزه با موادمخدر بخش هماهنگ‌کننده دستگاه‌ها با سیاست‌های ابلاغی را دارد و هر کدام دستگاه‌های عمل‌کننده مسئولیتی بر عهده‌شان است ولی در عمل هیچگونه اختلافی وجود ندارد.

*دسترسی به موادمخدر راحت است / افزایش ۲۲ درصدی کشفیات موادمخدر

وی در ادامه درباره دسترسی به موادمخدر گفت: متاسفانه دسترسی به موادمخدر راحت است و این در حالی است که عمده معتادان خودشان توزیع‌کننده موادمخدر نیز هستند.

وزیر کشور با بیان اینکه نیروی انتظامی در این حوزه فعال‌تر شده است، گفت: در ۳ ماهه گذشته ۵۵۵ عملیات و درگیری مسلحانه با قاچاقچیان موادمخدر داشته‌‌ایم که در جریان آن شاهد افزایش ۲۲ درصدی کشفیات موادمخدر نسبت به ۳ ماهه قبل از آن شدیم.

وی با اشاره به برگزاری اجلاسی در کشور تاجیکستان با هدف مقابله با ترانزیت موادمخدر اظهار داشت: هدف از این اجلاس تلاش برای کمک مؤثر به کشور افغانستان بود زیرا مسئولان کشور افغانستان مدعی هستند که اگر محصولی را جایگزین کشت موادمخدر نکنند امکان امرارمعاش ندارند. به همین منظور باید تجهیزات لازم در خصوص جایگزین کردن کشت موادمخدر به افغانستان ارسال شود.

وی به اقدامات انجام شده در خصوص برخورد با معتادان در سطح شهر گفت: در ۳ ماه گذشته نیروی انتظامی در این حوزه نیز فعال‌تر شده به طوری که ۱۶ هزار معتاد متجاهر از سطح شهر جمع‌آوری شده‌اند.

*اعتیاد زنان در طول یکسال و نیم به مرز ۹/۸ رسیده است / میزان اعتیاد دانش‌اموزان کمتر از نیم درصد است

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه آمار اعتیاد زنان در طول یکسال و نیم به مرز ۹/۸ رسیده است، آن را زنگ خطری برای جامعه عنوان کرد و گفت: در حوزه اعتیاد دانش‌آموزان نیز آمار دقیقی نداریم اما براساس آمارگیری‌هایی که خیلی هم موثق نیستند میزان اعتیاد دانش‌اموزان کمتر از نیم درصد است.

رحمانی‌فضلی با ابراز تاسف از کاهش سن معتادان در کشور به افزایش ابتلای اقشار تحصیلکرده و مرفه جامعه به اعتیاد اشاره کرد و درباره چگونگی همکاری سازمانهای جهانی با ایران در حوزه موادمخدر گفت: سازمان‌های جهانی بحثموادمخدر و مقابله با آن را جدی می‌گیرند اما مهمترین موضوع برای ما توافق‌نامه‌های امنیتی که کشورها براساس آن بر نقل و انتقال اطلاعات همکاری می‌کنند. در این زمینه قوانین بین‌المللی خوب است اما وقتی به صورت جزئی‌تر به مسائل کشورها می‌پردازیم آنگاه اولویت‌ها متفاوت می‌شود.

وی افزود: در اسفندماه سال جاری در اجلاسی که در سازمان ملل برگزار می‌شود تذکرات جدی را در زمینه تولید موادمخدر صنعتی خواهیم داشت. این در حالی است که کمک‌های بین‌المللی به ایران در این زمینه تقریبا صفر است.

*۶۰۰ هزار خانواده با معتادان حرفه‌ای سروکار دارند

وزیر کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سیاست مبارزه با موادمخدر برای حمایت از خانواده‌هایی که یک نفر از آنها به دلیل اتهامات موادمخدر اعدام شده است، گفت: الگوهای ده‌گانه‌ای را به جامعه‌شناسان و دانشگاهیان ارائه داده‌ایم که موضوع مشکلات زنان معتاد و خانواده‌های آنها بحثصیانت و حمایت از خانواده معتادان در این الگوها قرار دارد. همچنین در کنار کمیته‌های موجود در ستاد مبارزه با موادمخدر کمیته زنان و خانواده آسیب‌دیده را راه‌اندازی کرده‌ایم که اولین جلسه آن هفته آینده برگزار می‌شود. براساس برآوردها حدود ۶۰۰ هزار خانواده هستند که با معتادان حرفه‌ای سروکار دارند.

وزیر کشور درباره برخورد با کاروان‌های حمل موادمخدر گفت: امروز دیگر امکان اینکه عده‌ای به صورت کاروانی اقدام به انتقال موادمخدر به داخل کشور را ندارند و برخوردهای جدی و قاطعی در مرزها در این زمینه صورت می‌گیرد.

*به راحتی به دستگاهی پول نمی‌دهیم

دبیر ستاد مبارزه با موادمخدر در پاسخ به انتقاد یکی از خبرنگاران مبنی بر عدم انجام اقدام موثر از سوی سایر دستگاه‌های مسئول در حوزه مقابله و پیشگیری از موادمخدر گفت: از وقتی که بنده عهده‌دار این مسئولیت شده‌ام اعلام کردیم که دیگر به راحتی به دستگاهی پول نمی‌دهیم. هر کس می‌خواهد کاری انجام دهد باید به ما برنامه ارائه کند و ما هم به تناسب پیشرفت برنامه‌ها پول می‌دهیم که در این ۱۰۰ روز در حوزه صداوسیما ۳۸ برنامه تلویزیونی، ۲۰۰ دقیقه برنامه رادیویی تهیه شده و ۲۹۲ مقاله و یادداشت در نشریات مختلف چاپ شده است.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه به دنبال مقابله متوازن هستیم و مسائل جامعه‌شناختی را به طور دقیق رعایت می‌کنیم درباره ایرانیانی که در کشورهای شرق آسیا به اتهام موادمخدر زندانی هستند، گفت: با استفاده از دستگاه‌هایی مانند بادی‌اسکنرها که توسط وزارت دفاع تولید شده و در فرودگاه‌ها از آن استفاده می‌شوداقدامات کنترلی به خوبی انجام شده و انتقال موادمخدر از طریق فرودگاه‌ها تقریبا به صفر رسیده است و کشورهای شرق آسیا هم رسما بابت اقدامات ایران تشکر کرده‌اند اما ایرانیانی که خارج از کشور در خصوص موادمخدر زندانی هستند باید گفت این افراد کسانی نبودند که از مرزهای ایران موادمخدر را به این کشورها منتقل کرده باشند بلکه کسانی هستند که در همان کشورها اقدام به تولید، حمل یا قاچاق موادمخدر کرده‌اند.

*موادمخدر از زاویه اجتماعی دیده شود

وی همچنین در مورد اقدامات انجام شده در خصوص کنترل پیشتازهای موادمخدر گفت: یکی از اقدامات این بود که کارخانه‌هایی که به هر طریقی ممکن است تولیدات آنها در ساخت موادمخدر استفاده شود را تحت کنترل قرار داده‌ایم و در حوزه مرزبانی نیز کنترل‌ها را شدت بخشیده‌ایم به گونه‌ای که مدتی قبل در مرز افغانستان محموله ۱۸ تنی پیشتازهای موادمخدر را کشف کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه خواهش ما این است که موضوع موادمخدر از زاویه اجتماعی دیده شود و اگر غیر از این باشد توان نیروهای عملیاتی به طور کامل پاسخگو نخواهد بود گفت: ددر خصوص محافظه با شبکه‌ها نیز قبلا کشفیاتی داشتیم که بلاصاحب بودند یعنی صاحباب اصلی کالا فرار کرده بود و ما با حمل کننده آنها برخورد می‌کردیم که نتیجه بخش نبود. در حال حاضر مبارزه با عقبه این شبکه‌ها را در نظر داریم که با عقبه اقتصادی این شبکه‌ها برخورد کنیم، با روش‌های جدید قانونی و مجوز قضایی طوری عمل می‌کنیم که اگر محموله‌ای کشف شد آن را پیگیری کرده و تمام درآمد حاصل این حرکت را به نفع دولت مصادره می‌کنیم، به عنوان مثال نیروهای اطلاعاتی مدتی پیش یک محموله موارد مخدر را به داخل کشور هدایت کرده و حوالی کرمان موفق به دستگیری تمام عوامل آن شدند.

وی ادامه داد: هر ساله فروش مواد مخدر به نهادهایی که استفاده دارویی دارند را در دستور کار داریم که طبق پروتکل‌های قانونی انجام می‌شود. برخی از این مواد مخدر کشف شده هم که غیر دارویی هستند به صورت نمادین از بین می‌روند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نظر برخی کارشناسان آزادسازی مصرف مواد مخدر است گفت: ما مخالف چنین نظری هستیم زیرا امکان ارائه مجوز مصرف‌کننده به معنای ارائه مجوز به قاچاقچی و از بین رفتن قبح موضوع است.

*آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر محرمانه نیست / ۸۰درصد کمپ‌های غیرقانونی یا تعطیل یا استاندارد شدند

رحمانی فضلیدر پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا علی‌رغم تغییر مصرف مواد مخدر از سنتی به صنعتی همچنان کشفیات مربوط به مواد سنتی است گفت: چنین نظری را قبول ندارم زیرا آمار نشان می‌دهد در هفت ماهه امسال ۲ تن شیشه کشف شده است که این میزان ۸۰۰ کیلوگرم نسبت به مدت مشابه سال‌های قبل بیشتر است همچنین از ۶ هزار تن مواد تولید شده در افغانستان حدود ۳۰ درصد آن به سمت ایران می‌آید که یا از کشور عبور می‌کند و یا مصرف شده و یا کشف می‌شود.

وی با بیان اینکه آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر محرمانه نیست، در خصوص برخورد با کمپ‌های غیرقانونی ترک اعتیاد گفت: در ماه‌های گذشته ۸۰ درصد کمپ‌های غیرقانونی یا تعطیل شدند یا با کسب استانداردهای لازم به سمت ارتقای کیفیت حرکت کردند. ما از خبرنگاران می‌خواهیم شلاق خودرا که همان قلمشان است بردارند و بر پیکر ما مسئولان بزنند و تا این کار انجام نشود کارها پیش نمی‌رود.

*کشف ۲۹ کیلوگرم مواد مخدر در زندان‌های کشور طی سه ماه گذشته

وی در پاسخ به سوال یکی ازخبرنگاران مبنی بر اینکه رئیس سازمان زندانها مدعی صفر بود مواد مخدر در زندانها شده است اظهار داشت: این موضوعی بسیار مهم است که جلسات مفصلی درباره آن برگزار شده است قرار بر این است با استفاده از تجهیزات الکترونیکی مانند بادی‌اسکن‌ها از ورود مواد مخدر به زندان جلوگیری شود اما متاسفانه این معضل وجود دارد و همه مسئولان به آن معترف هستند در سه ماه گذشته ۲۹ کیلوگرم مواد مخدر در زندان‌های کشور کشف شد.

وی درباره برخورد با کودکان کار و متکدیانی که توزیع مواد مخدر در شهر می‌کنند گفت: اصل برخورد با متکدیان و کودکان کار برعهده بهزیستی و شهرداری است و مسئولان این نهادها باید پاسخگو باشند اما اگر در حوزه مواد مخدر موضوعی باشد برخورد صورت می‌گیرد.

رحمانی فضلی درباره کاهش بودجه ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: مشکل بودجه مشکل تمام کشور است که متاثر از تحریم و فروش نفت است در سال جاری بودجه این ستاد ۱۳۵ میلیارد تومان بود که کمتر از ۵۰ درصد آن را تخصیص دادند البته اگر تمام آن را هم می‌دادند به حدی نبود که جوابگوی نیازهای ما باشد به همین دلیل گفتم مردم و خیرین باید وارد کار شوند که اگر نیایند با این اعتبارات موجود راه به جایی نخواهیم برد.

ارسال نظر