|
|
کدخبر: ۷۹۵۰۳

رییس انجمن آتروسکلروز(تصلب شرایین) ایران هشدار داد: آلودگی هوا باعثمی شود که سکته های قلبی تا چهاربرابر افزایش پیدا کند واثرات آن تا دو هفته پس از پایان آلودگی هوا در بدن افراد باقی می ماند.

به گزارشامیدبه نقل از ایرنا، دکتر ˈمسعود قاسمیˈ تاکید کرد: در شرایط کنونی آلودگی هوا، ذرات بسیار ریز کمتر از ۵/۲ میکرون به طور مستقیم از طریق تنفس وارد عمق ریه ها شده و ازآن طریق به جریان خون راه می یابد، فعل و انفعالی که موجب افزایش انعقاد خون در رگ ها و تنگ شدن یا بسته شدن این مجاری می شود.

وی اظهار داشت: بررسی ها نشان داده است که آلودگی هوا و ذرات ریز کمتر از ۵/۲ میکرون قادرند با به هم زدن ثبات سیستم الکترونیکی قلب، موجب بروز ضربان نابجا و خطرناک شوند ویا اختلال در ضربان قلب را افزایش دهند.

به گفته وی سیستم دفاعی بدن انسان قادر است ذرات ریز ۵/۲ میکرون به بالا و به خصوص ۵ میکرون بالاتر را تا حد زیادی مهار می کند اما مشکل اصلی ذرات ریز ۵/۲ میکرون به پایین هستند که حتی ماسک های معمولی نیز از ورود آنها به بدن جلوگیری نمی کند.

قاسمی اظهار داشت: سایر دستگاه های بدن انسان نیز از طریق سیستم تنفسی آلودگی ها را وارد ریه کرده و به طور مستقیم عامل انتقال این ذرات و آلودگی به جریان خون می شوند که برای سلامتی بسیار مضر است.

رییس انجمن آرتروسکلروز ایران توضیح داد: همچنین پژوهش ها و بررسی ها نشان داده است، ذرات میکروسکوپی معلق در هوا بر روند فعالیت دستگاه قلب و عروق تاثیر می گذارد. درواقع آلودگی هوای ناشی از ترافیک و دود کارخانه ها و مواددخانی مانند سیگار، موجب نازک شدن سرخرگهای مهمی مانند سرخرگ گردن و در نهایت بروز بیماری های قلبی می شود.

قاسمی با بیان اینکه آلودگی هوا بیشترین عارضه را متوجه بیماران قلب وعروق می کند گفت: ریز گردها و آلودگی هوا در بیماران قلبی و عروقی، بیماران قلبی درمان شده و همچنین بیمارانی که دچار سکته قلبی شده اند بسیار پر خطر است، زیرا این شرایط ممکن است به طورمجدد این بیماران را دچار مشکلات عروقی کند.

متخصص قلب و عروق همچنین گفت:آلودگیهوا، موجب فعالیت زیاد رادیکال های آزاد می شوند. این مولکول ها با ایجاد التهاب در ریه ها، به سلول ها آسیب می زنند و مجموعه ای از تأثیرهای مخرب را بر سیستم قلبی و عروقی بر جا می گذارند.

قاسمی یاد آوری کرد: افرادی که دچار مشکلات ریوی و سابقه آسم و تنگی نفس و یا استعمال دخانیات هستند آسیب پذیرتر از دیگران خواهند بود و بیشتر در معرض خطرات ناشی از بروز بیماری های قلبی و عروقی قرار می گیرند.

رییس انجمن آتروسکلروز ایران افزود: افرادی که دارای بیماری هایی مانند فشار خون بالا، دیابت، چربی خون بالا هستند به دلیل اینکه ساختار سلولی بدن آنها ظریف و حساس است، بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های حاد قلبی و عروقی هستند.

قاسمی با بیان اینکه افراد مسن و کودکان به عنوان دو گروه آسیب پذیر در روزهای آلودگی هوا به شمار می روند گفت: لخته شدن خون و شکنندگی سلول ها در این دوگروه سنی زیاد است. علاوه براین خردسالان نیز به دلیل اینکه تعداد تنفس آنان نسبت به بزرگسالان بیشتر است بنا براین در روزهای آلوده هوا بیشتر در معرض خطر و آسیب قرار دارند.

وی توصیه کرد: مردان بالای ۴۰ سال دارای سابقه بیماری قلبی و عروقی و همچنین زنان بالای ۵۰ سال، به محض آلودگی هوا از محیط های آلوده دوری کنند و از منازل خود خارج نشوند. همچنین افراد به مخص مشاهده حالت های غیر عادی یا احساس درد در ناحیه قفسه سینه و امتداد آن به سمت دست چپ به سرعت به مراکز درمانی و متخصصان قلب و عروق مراجعه کنند.

وضعیت هوای تهران از ابتدای فصل پاییز تاکنون سه بار وضعیت هشدار قرار گرفت که منجر به تعطیلی مهدکودک ها ومدارس پایتخت شد. این کلان شهر از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۲۵۰ روز را درشرایط وارونگی دما طی کرده است.

ارسال نظر