|
|
کدخبر: ۸۶۱۸۱

ایالات متحده و شرکای دیپلماتیکش در حال حاضر بر اساس توافقنامه مقدماتی که در آن کاهش تدریجی تحریم ها نیز پیش بینی شده، مشغول مذاکره درباره برنامه هسته ای ایران هستند.

به گزارشامیدبه نقل از تابناک، در حالی که سناتورهای تندروی آمریکایی، همسو با مقامات رژیم اسرائیل، همچنان خواستار تشدید فشارها بر ایران بوده و به این ترتیب بر کوبیدن بر طبل جنگ ادامه می دهند، آن دسته از آمریکایی ها که تجربه واقعی جنگ را از سر گذرانده اند، به مخالفت با این روند برآمده اند. در این راستا، انجمن کهنه سربازان آمریکایی جنگ عراق، برنامه مهمی را برای مخالفت با طرح تشدید تحریم های ایران ترتیب داده است.

در شرایطی که هیئت های کارشناسی ایران و گروه ۱ + ۵، طی هفته های اخیر درگیرمذاکراتفشرده ای برای تعیین روند اجرایی کردن توافقنامه هسته ای ژنو بوده اند، برخی از سناتورهای آمریکایی طرحی را تدوین کردند که بر اساس آن، فشار تحریم ها علیه ایران افزایش می یابد. این طرح از همان ابتدا با مخالفت های شدیدی در داخل و خارج آمریکا روبرو و به عنوان ضربه ای جبران ناپذیر به توافق ژنو ارزیابی شد.

در همین راستا، انجمن «کهنه سربازانعراقعلیه جنگ»(Iraq Veterans against War) که از سربازان آمریکایی جنگ سال ۲۰۰۳ آمریکا در عراق تشکیل شده و از گروه های فعال ضد جنگ در آمریکا به شمار می رود، برنامه ای را برای نشان دادن اعتراض خود به این طرح ترتیب داده است.

بر اساس آنچه در پایگاه اینترنتی این انجمن منتشر شده، قرار است اعضای آن امروز با تمجع در بیرون از دفتر سناتور مارک کِرک(طراح اصلی طرح تحریم های ایران) و همچنین برگزاری کنفرانس مطبوعاتی، نسبت به اصرار سناتورها بر این طرح که می تواند به تقابل نظامی با ایران منجر شود، هشدار دهند.

در بیانیه این انجمن آمده است:

ایالات متحده و شرکای دیپلماتیکش در حال حاضر بر اساس توافقنامه مقدماتی که در آن کاهش تدریجی تحریم ها نیز پیش بینی شده، مشغول مذاکره درباره برنامه هسته ای ایران هستند. اما در تاریخ ۱۹ دسامبر، مارک کِرک، سناتور ایالت ایلینویز – که حمایت قوی لابی رژیم اسرائیل(آیپک) را نیز به همراه دارد – یک طرح تحریمی شدید را ارائه کرد که می تواند ضمن تهدید گام های دیپلماتیک کنونی، از روند کاهش تنش ها جلوگیری کند. قرار است کرک این طرح را روز ۶ ژانویه به طور رسمی در سنا ارائه کند.

کهنه سربازان بر این باورند که طرح کرک، به مذاکرات ضربه خواهد زد و احتمال جنگ با این کشور خاورمیانه ای را افزایش خواهد داد. کهنه سربازان از کرک درخواست می کنند که از ارائه طرح خودداری کرده و به جای آن، در چارچوب تعهد نسبت به احترام به جامعه بین المللی، روند دیپلماتیک و مردم آمریکا – که اکثراً خواستار صلح با ایران هستند – از دیپلماسی دولت اوباما و متحدانش حمایت کند.

در برنامه روز سه شنبه، کنه سربازان در یک کنفرانس مطبوعاتی حاضر شده و در چارچوب تجربیات شخصی خود از پیامدهای جنگ، بهایی که سربازان به ناگزیر پرداخت می کنند و رنجی که غیرنظامیان در مناطق جنگی متحمل می شوند، درباره نگرانی های خود نسبت به طرح کرک سخن خواهند گفت.

گروه های کهنه سربازی که کنفرانس مطبوعاتی سه شنبه را ترتیب می دهند، شامل کهنه سربازان عراق علیه جنگ، کهنه سربازان ویتنام علیه جنگ و کهنه سربازان صلح طلب هستند. گروه های دیگری همچون اتحاد سربازان مدنی نیز از این گردهمایی حمایت می کنند.

ارسال نظر