|
|
کدخبر: ۸۶۴

مدیرکل درمان و پیشگیری اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در مورد راهکارهای پیشگیری از شیوع پدیده " معتادان یقه سفید "، اظهار کرد: برای جلوگیری از شیوع این پدیده، باید پیشگیری در سطح انتخابی و نشانگر را مدنظر قرار داد.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از ایسنا، فرید براتی سده با اشاره به اینکه پیشگیری از اعتیاد در سه سطح اولیه، انتخابی و نشانگر انجام می‌شود، گفت: سطح اولیه مربوط به مهارت‌های زندگی، اجتماعی و آگاه‌سازی افراد در جامعه است.

وی به سطح دوم پیشگیری برای مقابله با اعتیاد اشاره کرد و گفت: این سطح مربوط به افراد در معرض خطر است، به این معنی که افراد یا کودکانی که در خانواده‌های پرآسیب همانند خانواده‌های دارای معتاد، خانواده‌های طلاق و خانواده‌های پرتنش قرار دارند، به عنوان قشر در معرض خطر در نظر گرفته می‌شوند.

مدیرکل درمان و پیشگیری سازمان بهزیستی ادامه داد: سطح سوم پیشگیری از اعتیاد نیز برای افرادی است که نشانه‌هایی از مصرف در آنها دیده می‌شود، اما این مصرف دائمی نیست.

به گفته براتی سده، برای مقابله با شیوع پدیده معتادان یقه سفید باید پیشگیری‌های سطح دوم و سوم اجرا شود.

وی در ادامه درباره رفتارهایی که افراد تازه مصرف‌کننده از خود نشان می‌دهند، اشاره و عنوان کرد: به هم خوردن الگوی خواب و خوراک، پرخاشگری، تلاش برای مخفی‌کاری، حساس شدن نسبت به مسائل، بیرون رفتن های شبانگاهی و دیر آمدن به خانه از علائم هشداردهنده مصرف‌کنندگان مواد است.

مدیرکل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی افزود: رفتارهای فیزیولوژیکی خاص از جمله تغییر اندازه مردمک چشم، تعریق، نفس‌زدن‌های مکرر و تند، عدم داشتن دقت کافی در انجام کار، ایجاد درگیری در خانواده، مدرسه و دانشگاه از دیگر علائم هشداردهنده اعتیاد است.

به گفته براتی سده، این رفتارها لزوما گویای اعتیاد نیست، هر چند معمولا از افراد معتاد این گونه رفتارها سر می‌زند و باید این علائم را به عنوان علائم هشداردهنده و نه علائم اصلی در نظر گرفت.

وی با تاکید براینکه خانواده‌ها باید حساسیت بیشتری نسبت به فرزندانشان به ویژه در سنین جوانی داشته باشند، اظهار کرد: برای ترک دادن معتاد روش‌های انگیزشی و ترغیب‌ کننده از روش‌های اصلی و تاثیرگذار برای ترک دادن فردی است که به مواد روی آورده است.

ارسال نظر