|
|
کدخبر: ۹۳۶

شورای شهر یک فوریت طرحی را به تصویب رسانده است که با نهایی شدن آن، مدیریت شهری در جهت بهبود وضعیت محیط زیست و کاهش گرمایش و گازهای گلخانه ای براساس برنامه عمل «کاهش پیشگیری آسیب پذیری و سازگاری با تغییرات آب و هوا " گام بر خواهد داشت.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از تسنیم، درجریان برگزاری پانصد و پنجاه و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران یک فوریت «طرح الزام شهرداری تهران به اجرای برنامه " پیشگیری و کاهش آسیب پذیری و سازگاری با تغییرات آب و هوا " مورد بررسی قرار گرفت.

معصومه ابتکار رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهرتهران درجریان بررسی طرح فوق با یادآوری عضویت ایران در کنوانسیون تغییرات آب و هوایی و پروتکل کیوتو، افزود: این طرح در جهت بهبود وضعیت محیط زیست و کاهش گرمایش و گازهای گلخانه ای براساس برنامه عمل «کاهش پیشگیری آسیب پذیری و سازگاری با تغییرات آب و هوا» تنظیم شده است چرا که براساس اسناد بالادست از جمله سند طرح جامع و طرح تفصیلی و سند چشم انداز ۲۰ ساله شهر تهران بخشی از برنامه های زیست محیطی شهرداری تهران باید در راستای رفع معضلات محیط زیست و هم گام با جامعه جهانی باشد.

وی خاطر نشان کرد: یکی از موضوعاتی که در کنوانسیون تغییرات آب و هوایی و پروتکل کیوتو مطرح است بحثمدیریت مصرف انرژی و ممیزی سوخت براساس اقداماتی در جهت کاهش سوخت های فسیلی و در نتیجه کاهش مصرف گازهای گلخانه ای است.

ابتکار خاطر نشان کرد: ورود شورای شهر تهران و شهرداری جهت شرکت داوطلبانه در برنامه کاهش گازهای گل‌خانه‌ای گامی است برای همراهی با جامعه جهانی نسبت به رفع معضلاتی است که محیط زیست جهانی را تهدید می‌کند.

درنهایت اعضای شورای شهرتهران یک فوریت طرح «الزام شهرداری تهران به اجرای برنامه پیشگیری و کاهش آسیب پذیری سازگاری با تغییرات آب و هوای شهر تهران» را به تصویب رساندند.

همچنین در این جلسه لایحه «طرح جامع آب خام شهر تهران» مورد بررسی قرار گرفت که جهت بررسی کارشناسی بیشتر به کمیسیون های شورا بازگردانده شد.

محمد علی مختاری رئیس سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران با اشاره به آبیاری فضای سبز شهر تهران، گفت: درحال حاضر ۹۶ درصد از فضای سبز شهر تهران به وسیله آب غیر شرب آبیاری میشود درحالی که در سال ۶۲،۹۶ درصدفضای سبز به وسیله آب شرب، سیراب میشد.

وی با بیان اینکه شهرداری تهران حدود ۴۷۰ چاه در سطح شهر حفر کرده است که آب مورد نیاز فضای سبز شهر را تامین می‌کند، ‌ تأکید کرد: ایجاد فضای سبز و آبیاری های قطره ای تا حدودی برکاهش دمای هوای تهران تاثیر گذار است.

رئیس سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تهران خواستار توجه مدیریت شهری به رایگان شدن هزینه آبیاری فضای سبز شهر شد.

مهدی چمران رئیس شورای نیز در این خصوص خاطر نشان کرد: درخواست رایگان شدن آبیاری فضای سبز شهرها از سوی شورای عالی معماری و شهرسازی به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است.

چمران نکته ای را به شهرداری تهران در خصوص پوشش سطح خیابانها و جوی های آب و حتی انحاری که دارای پوشش گیاهی اند با آسفالت و مصالح غیر قابل نفوذ گفت: متاسفانه درجریان آسفالت کردن خیابانها و معابر و حتی پیاده راه های جدید، راه های نفوذ آب های روان وآب باران بر ذخیره گاههای زیر زمینی گرفته می شود در صورتی که یکی از راههای ذخیره سازی آب های زیرزمینی نفوذ پذیری کناره های خیابانها و معابر و انحار است.

ارسال نظر