|
|
کدخبر: ۹۴۴

کشف نمونه‌ای از یک اختلال نادر مغزی:

یک مرد ۶۷ ساله انگلیسی به یک اختلال نادر مغزی دچار شده که باعثمی‌شود صدای دیگران را پیش از مشاهده تکان خوردن لب‌های آنها بشنود.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از ایسنا، نتیجه نهایی این اختلال آن است که تمام مکالمات این فرد که با عنوان PH شناخته شده، شبیه یک فیلم دوبله شده با کیفیت بد است که در آن صدا و حرکات همزمان نیستند.

به گفته دانشمندان، این مرد اولین نمونه تائیدشده این اختلال نادر است که در آن مغز تصویر را بسیار کندتر از صدا پردازش می‌کند.

این مرد، اولین بار علائم غیرعادی را پس از انجام عمل جراحی مشاهده کرد. وی به دختر خود می‌گفت که آنها دو تلویزیون دارند که باید تنظیم شوند اما سپس متوجه شد که صدای خود را پیش از حرکت فکش می‌شنود.

دانشمندان لندن اسکن‌های مغزی این مرد را مشاهده کردند که نمایشگر دو آسیب در مناطقی بود که نقش مهمی در شنوایی، زمان‌بندی و حرکت ایفا می‌کنند.

نور و صوت با سرعت‌های مختلف سفر می‌کنند، از این رو ورودی‌های بصری و صوتی در زمانهای مختلف به چشم و گوش می‌رسند.

این دو سپس با سرعت‌های مختلف در مغز پردازش می‌شوند اما همچنان این طور بنظر می‌رسد که با هم رخ می‌دهند.

باورها بر این است که مغز مرد مبتلا به این اختلال، ورودی بصری را کندتر از صوت پردازش می‌کند و این منجر به اختلاف زمانی زیادی شده است.

محققان چندین آزمون را با استفاده از نماهنگ‌هایی برای تائید این بیماری انجام دادند. آنها دریافتند که باید صدا را ۲۰۰ میلی‌ثانیه بعد برای این فرد اجرا کنند تا تصویر و صدا برای وی همزمان باشد.

محققان اکنون به دنبال راهی برای کند کردن شنوایی وی هستند تا بتواند با آنچه می‌بیند، همزمانی داشته باشد.

ارسال نظر