|
|
کدخبر: ۹۸۵۸۲

از بهمن ماه میعانات گازی پارس جنوبی هم در بورس انرژی عرضه خواهد شد.

به گزارشامیدبه نقل از مهر، سید علی حسینی در حاشیه نمایشگاه انرژی کیش در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت عرضه نفت خام در بورس انرژی گفت: مجوز عرضه نفت خام در بورس انرژی توسط وزیر نفت صادر شده است.

مدیرعامل بورس انرژی با تاکید بر اینکه هم اکنون عرضهنفت خامدر بورس در سطج هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران هم به تصویب رسیده است، تصریح کرد: هم اکنون یکسری زیرساخت های فنی و عملیاتی توسط شرکت ملی نفت برای بارگیری و حمل فیزیکی نفت خام در سطح کشور در حال انجام است.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه پیش بینی می شود به زودی عرضه روزانه حدود ۵ هزاربشکه نفتدر بورس انرژی آغاز شود، اظهار داشت: نفت خام عرضه شده در بورس انرژی صرفا برای تامین خوراک پالایشگاه های کوچک داخلی بوده و فعلا شرایط صادرات نفت به بازارهای بین المللی از طریق بورس انرژی فراهم نشده است.

وی با یادآوری اینکه از آذر ماه سالجاری هم عرضه میعانات گازی در بورس انرژی آغاز شده است، بیان کرد: براساس توافق انجام شده، پیش بینی می شود از بهمن ماه سالجاری شرکت ملی نفت ایران عرضه میعانات گازی تولیدی فازهای پارس جنوبی در بورس انرژی را آغاز کند.

حسینی با بیان اینکه مطابق با برنامه قرار است روزانه ۱۰ هزار بشکه میعانات گازی در بورس انرژی عرضه شود، اظهارداشت: با توجه به قراردادهای بلندمدت پالایشگاه های گاز برای فروش میعانات گازی با اتمام این قراردادها بخشی از میعانات گازی برخی از پالایشگاه‌ها همچون پالایشگاه هاشمی نژاد درتالارهای شیشه ای انجام می شود.

مدیرعامل بورس انرژی با تاکید بر اینکه از شهریور ماه سالجاری تاکنون بیش از ۳۵۰ میلیارد دلار محصولات نفت و گازی در بورس انرژی عرضه شده است، خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود به زودی عرضه انواع حلال‌های شیمیایی و نفتی در بورس انرژی افزایش یابد.

ارسال نظر