|
|
کدخبر: ۱۰۸۷۵۱

آویژگان با تاکید بر اینکه آبسه و یا التهاب محل تزریق سوزن از دیگر عوارض استفاده سوزن استریل نشده است، خاطرنشان کرد: علاوه بر این مورد در صورتی که ماده تزریق شده به محل مورد نظر غیراستریل باشد نیز منجر به بروز عفونت در محل تزریق می‌شود.

به گزارشامید،استاد گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: گاهی مشاهده شده که افراد غیرمتخصص با مراجعه به منزل بیماران و با گرفتن هزینه‌های کم طب سوزنی انجام می‌دهند که این امر تنها به بهبود بیماری کمک نمی‌کنند بلکه ممکن است یک عارضه مرگ آور مانند ایدز و هپاتیت نیز ایجاد کند.

مجید آویژگان در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه استفاده مکرر از یک سوزن طبی برای اشخاص مختلف احتمال انتقال بیماری‌های عفونی را به دنبال دارد، اظهار کرد: سوزن استریل نشده به دلیل اینکه با ترشحات و مایعات بدن شخص استفاده کننده در ارتباط است می‌تواند از طریق خون بیماری‌های عفونی را به مصرف کنندگان بعدی منتقل کند. وی با اشاره به احتمال انتقال بیماری از طریق استفاده مجدد از سوزن‌ طبی که در طب سوزنی کاربرد دارند، افزود: آلودگی‌ها از طریق خون و مایعات بین بافتی وارد خون شخص جدید شده و موجب بروز عفونت‌ می‌شود.

استاد گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به عفونت‌های شایعی که از طریق استفاده مکرر سوزن‌های طبی وارد بدن می‌شوند، اشاره کرد و گفت: از جمله عفونت‌های شایعی که از این طریق وارد بدن می‌شود، هپاتیت B و C و عفونت ایدز است.

آویژگان با تاکید بر اینکه آبسه و یا التهاب محل تزریق سوزن از دیگر عوارض استفاده سوزن استریل نشده است، خاطرنشان کرد: علاوه بر این مورد در صورتی که ماده تزریق شده به محل مورد نظر غیراستریل باشد نیز منجر به بروز عفونت در محل تزریق می‌شود.

وی با اشاره به اینکه استفاده از نخ‌های جراحی به عنوان سوزن کاشتنی در طب سوزنی رواج یافته است، ادامه داد: این نخ‌های جراحی در مقاطع یک سانتی‌متری کوتاه شده و در نقطه طب سوزنی کاشته می‌شود و دو هفته لازم است تا نخ جراحی در محل تزریق سوزن جمع شود و در واقع این عمل موجب تحریک نقطه مورد نظر برای طب سوزنی می‌شود که صورت غیر استریل بودن نیز می‌تواند در محل کاشت، عفونت ایجاد کند.

استاد گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه سوزن طب سوزنی یک قسمت دسته و بدنه دارد و دست پزشک نباید با بدنه سوزن در تماس باشد، افزود: لازم است پزشک طب سوزنی به منظور رعایت اصول بهداشتی از طریق لوله‌های مخصوصی تحت عنوان تیوپ، سوزن را وارد بدن کند.

آویژگان تصریح کرد: در صورتی که پزشکی در حرفه خود ماهر نباشد و بدنه سوزن را لمس کند می‌تواند عامل انتقال میکروب و عفونت به بدن بیمار شود. لازم است پزشک طب سوزنی از تبحر کافی در این خصوص برخوردار باشد و هرگز بدنه سوزن را لمس نکند.

وی با اشاره به اینکه ایجاد عفونت بر اثر طب سوزنی تنها در نقاطی که درمان انجام شده است اتفاق می‌افتد، گفت: افرادی که قصد انجام درمان از طریق طب سوزنی را دارند باید برای جلوگیری از انتقال عفونت‌ها مانند ایدز و هپاتیت در انتخاب پزشک دقت کنند و از مراجعه به افراد غیرمتبحر خودداری کنند.

آویژگان با بیان اینکه افرادی که آموزش‌های لازم در خصوص طب سوزنی فرا نگرفته‌اند نباید اقدام به انجام این عمل کنند، ادامه داد: استفاده از سوزن‌های استریل شده و مهارت پزشک به منظور ارتقای سلامت بیمارانی که از این طریق درمان می‌شوند لازم و ضروری است.

ارسال نظر