|
|
کدخبر: ۱۲۲۷۸۲

بهتر است استثناها را همیشه در نظر داشته باشید اما به کلیات بیشتر اهمیت بدهید.

به گزارشامید،لطفاً قبل از خواندن این مطلب این جمله را چند بار با خودتان تکرار کنید و به خاطر بسپارید: «هیچ قانون کلی ای که شامل همه انسان ها بشود. در مورد ارتباطات شخصی وجود ندارد.» در واقع این مطلب و تمام موارد مشابه براساس قوانین و یافته ها و اطلاعات در مورد اکثریت اقلیت نوشته می شوند. ۷ میلیارد نفر انسان روی این کره خاکی زندگی می کنند که هر کدام خصوصیات شخصی خود و تفاوت های ریز و درشتی با بقیه انسان ها دارند و برای همین هم نمی شود در مورد همه آنها نسخه های کلی داد و حرف از قوانینی زد که در مورد همه صادق باشد. مطلبی که می خوانید از دیدن من در مورد اکثریت مردان ایرانی، صادق است و قطعاً در مورد «همه» صادق نیست. بهتر است استثناها را همیشه در نظر داشته باشید اما به کلیات بیشتر اهمیت بدهید.

همه مردها مهربانی را دوست دارند

مهربان باشید، شاید فکر کنید مردی با ظاهر خشن و زبانی تند و تیز که بلد نیست کلام محبت آمیزی بگوید دوست ندارد کلام مهربانانه بشنود و مهربانی ببیند اما اشتباه نکنید، تمام مردها نیازمند جنبه مهربانانه زنان زندگی خود هستند. شاید شما حتی بیشتر از او با مشکلات اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی جامعه برخورد داشته باشید اما یادتان باشد که مردان معمولاً بیشتر از شما در گذر زندگی و در برخورد با مشکلات فرسودده می شوند و برای همین حتی ذره ای کوچک از مهربانی می تواند حال شان را خوب کند. باور کنید که اگر در مهربانی کردن پیش قدم شوید شما هم سود خواهید کرد و زمان هایی که به مهربانی نیاز دارید مهربانی خواهید دید.

زنده باد حال خوب، زنده باد عشق

این روزها خیلی از جوان ها می گویند عشق های آتشین ابدی فقط در قصه ها و افسانه های قدیمی پیدا می شوند و امروز از عشق های زمینی، فقط شبحی رنگ پریده باقی مانده است. آنها می گویند عمر «دوستت دارم» و «عاشقتم» بسیار کوتاه است و همیشه باید به احتمال پایان هر شور و هیجان و التهاب و حتی دیوانگی فکر کرد. اما ما سعی می کنیم خوش بین بوده و به معجزه عشق باور داشته باشیم و در خلسه آن زندگی کنیم.

این مطلب تلاش می کند تا از دید یک مرد ایرانی، نکته هایی را به خانم هایی بگوید که می خواهند عشق و ارتباط و ازدواج شان را پایدارتر و عمیق تر کنند. شاید این توصیه ها از منظر گروهی «عامیانه» یا «سطحی» و به اصطلاح «زرد» جلوه کند اما یکی از درس هایی که از زندگی گرفته ام همین است که زندگی یعنی شادی های کوچک و اتفاقات کوچکی را رقم بزنند که به زندگی ما معنایی متفاوت ببخشند و حال ما را خوب کنند و مگر چیزی مهمتر از حال خوب در یک ارتباط و اصلاً در کل در زندگی وجود دارد؟ اگر حال شما خوب باشد و حال کسی که دوستش دارید خوب باشد، عشق می تواند در ارتباط شما حکمفرما شود و لحظه های بی نظیر و نابی را در زندگی تان رقم بزند.

این یک مورد را نشکنید

«به غرورش اهمیت بدهید» شاید این جمله را بارها شنیده باشید اما آیا واقعاً به آن عمل می کنید؟ شرایط زندگی جامعه مدرن به گونه ای است که در آن بسیاری از مواقع سطح تحصیلات، درآمد و جایگاه اجتماعی یک خانم از همسرش بالاتر است، این هیچ عیبی و برای بسیاری از مردان لذت بخش هم هست که همسرانی موفق داشته باشند، اما به شرطی که در ارتباط دو نفره تان این مرد همچنان این حس را داشته باشد که نقطه اتکای شماست. به هزار و یک دلیل مردان دوست دارند «قوی» ارزیابی شوند و از همه مهمتر هم برای آنها این است که زنی که دوستش دارند آنها را قوی بداند. همیشه این حس را به مردتان بدهید که در نهایت به شانه های او تکیه خواهید کرد، تحت هیچ شرایطی هم چه در مورد مسائل مالی، چه در مورد مسائل احساسی و ارتباطی غرور او را نشکنید. اگر شکست خورده با او مهربان باشید، مطمئن باشید که همراه بودن و همدم بودن شما را در چنین شرایطی همیشه در خاطرش خواهد داشت همان طور که ممکن است یک زخم زبان یا متلک شما را همیشه در ذهنش نگه دارد.

ابراز عشق مردها فرق می کند

توقعات خود را منطقی کنید، باور کنید و باور داشته باشید که مردها و زن ها با هم فرق دارند. کمتر مرد ایرانی را پیدا خواهید کرد که روزانه، آن هم چند بار، عشقش و علاقه اش را به زبان بیاورد. قطعاً شما دوست دارید که بارها و بارها بشنوید و دائم در مورد دوست داشتن حرف بزنید و حتی ناز کنید و ناز کشیدن را ببینید. اما در زندگی مشترک و در ارتباط طولانی مدت خیلی چیزها تغییر می کند. باور کنید مردی که حواسش به شما و زندگی تان و نیازهایتان است، در هر روز زندگی مشترک با ده ها عمل و رفتار کوچک و بزرگ عشقش را به شما نشان می دهد، پس لطفاً بهانه نگیرید و بحثنکنید و غر نزنید. اگر چشمان تان را به رفتار او باز کنید قطعاً نشانه های عشق و علاقه او را پیدا خواهید کرد و آن وقت نیازی نیست که خودتان و او را وارد روند فرسایشی «چرا نمی گی؟»،» چی می شه یه دوست دارم بگی»، «همیشه باید یادت بیارم که بگی» و… بکنید که می توانند عشق را کمرنگ کنند.

آشپزی یعنی ابراز عشق

لطفاً نخندید، مسئله اصلاً شوخی نیست، مسئله فقط سیر شدن نیست. با یک نان و پنیر یا دو تخم مرغ هم می شود سیر شد اما مهم این است که برای گروهی از مردان ایرانی(که شمارشان کم هم نیست) غذا پختن نوعی ابراز علاقه و عشق است. بسیای از مردهای امروز دستی بر آتش دارند و دستپخت هایشان بد هم نیست. اما به هر حال شما زن خانه هستید و می توانید با پختن آنچه او دوست دارد دلش را به دست بیاورید. باور کنید که ظرایف آشپزی و نزدیک کردن دستپخت تان به سلیقه و علایق او، یکی از آن ریزه کاری هایی است که حالش را خوب می کند. هر چقدر هم که اهل غذای بیرون و فست فود باشد باز هم قطعاً چند تا غذای محبوب دارد که اگر آنها را آن جور که دوست دارد بپزید قطعاً در دلش جای مهمی برای خودتان ذخیره کرده اید.

غرغروها به بهشت نمی روند

لطفاً غر نزنید. براساس دیده ها و شنیده های شخصی ام می گویم که بسیاری از زندگی های مشترک از غرهای پنهان و آشکار خانم ها ویران می شود. این شکایت بسیاری از خانم هاست که «همیشه خسته است»، «هیچ وقت حوصله ندارد» و «به حرف های من گوش نمی دهد»، شاید حق با شما باشد اما باور کنید که غر زدن های پنهان و آشکار هیچ مشکلی را حل نمی کند و فقط مشکل ها را بیشتر می کند. باور کنید که با مهربانی و انعطاف می توانید تاثیراتی بر یک مرد بگذارید که با هزار سال غر زدن و نق زدن به آنها نخواهید رسید.

اشکالی ندارد گاهی مادر یا خواهر باشید

بسیاری از خانم های ایرانی از این شکایت دارند که باید برای مرد محبوب خود نقشی متفاوت از آنچه هستند را هم ایفا کنند، خیلی از آنها حس می کنند که باید «مادر» معشوق شان باشند و برخی دیگر هم گله می کنند که باید جای «دوستان» او را هم پر کنند و گاه نقش هایی مثل «خواهر» و… هم به این حالت ها اضافه می شود. به جنبه بیمار گونه این حالت ها کاری نداریم اما در حد ملایم و لطیف شاید چنین نیازهایی دریچه هایی جدید به سوی عشق و مهربانی و شادکامی در زندگی شما باز کنند. بسیاری از خانم های ایرانی، آگاهانه یا ناآگاهانه، دوست دارند مرد زندگی شان در مواقع لزوم مثل یک پدر با تجربه، مثل یک برادر دلسوز، مثل یک دوست همراه و مثل یک عاشق نوجوان احساساتی باشد. پس بپذیرید که شما هم باید گاهی نقش های متفاوتی را برای مرد زندگی تان ایفا کنید. باور کنید که بودن در این قالب ها، اگر کوتاه مدت و از روی همدلی و احساس باشد، می تواند زندگی تان را پربارتر و مستحکم تر کند.

سیب سبز / شماره ۱۰۷ / نیمه دوم بهمن ماه ۹۲ / دکتر امیر صدری / صفحه ۳۸

ارسال نظر