|
|
کدخبر: ۱۴۶۱۲۲

سلامت > تحقیقات - همشهری آنلاین: تحقیقات اخیر محققان دانشگاه ملبورن در استرالیا نشان می دهد بین سرطان پانکراس و دیابت ارتباط وجود دارد.

به گزارش ایرنا، در مطالعه جدیدی که با همکاری مشترک پزشکان و ریاضی دانان صورت گرفت، محققان برای بررسی ارتباط بیماری دیابت و سرطان پانکراس، داده های بین سال های ۱۹۷۳-۲۰۱۳ را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

در این تحقیق، نتایج ۸۸ مطالعه بین المللی مورد بررسی قرار گرفت که بزرگ ترین تجزیه و تحلیل در رابطه با این موضوع تا به امروز است.

دکتر مهرداد نیک فرجام، متخصص کبد، لوزالمعده و کیسه صفرا از گروه جراحی دانشگاه ملبورن در این باره گفت: سرطان پانکراس اغلب زمانی تشخیص داده می شود که در مراحل پیشرفته بوده و علاج ناپذیر است. در نتیجه این یافته جدید بسیار مهم است زیرا نکات برجسته تشخیصی را برای پزشکان و بیماران مبتلا به دیابت در نظر می گیرد.

این مطالعه نشان می دهد خطر ابتلا بهسرطان پانکراسدر افراد مبتلا به دیابت بیشتر از سایرین است.

به گفته محققان وجود دیابت یک عامل خطر برای پیشرفت سرطان در مراحل بعدی زندگی به حساب می آید.

محققان می گویند هرچند تعداد افراد مبتلا به سرطان پانکراس در جمعیت نسبتا کم است، اما این مطالعه نشان می دهد باید برنامه های غربالگری برای این نوعسرطاندر نظر گرفته شود و اولویت در غربالگری باید از بیماران مبتلا بهدیابتشروع شود.

ابتلا به دیابت در افراد بالای ۵۵ سال شایع تر بوده و این مساله برای غربالگری سرطان پانکراس در بیمارانی که دیابت آنها تازه تشخیص داده شده بسیار مهم است.

ارسال نظر