|
|
کدخبر: ۱۴۶۲۸۶

بر اساس پژوهش جدید دانشمندان انگلیسی و کره ای، هورمونی که در زمان احساس دوست داشتن ترشح می شود، می تواند به درمان بی اشتهایی کمک کند.

به گزارشافکارنیوز، یافته های محققان دانشگاه اینجه در کره جنوبی و موسسه روانپزشکی دانشگاه کینگزکالج لندن نشان داده که هورمون «اکسی توسین» به کاهش وسواس های ناسالم افراد در مورد غذا و وزن کمک کرده و تثبیت احساسات مخرب در آنها را کم می کند.

در صورت موفقیت آمیز بودن کارآزمایی های بزرگتر، می توان در دو تا سه سال آینده یک افشانه حاوی این ماده شیمیایی را به عنوان درمان مورد استفاده قرار داد.

امید می رود که این هورمون بتواند به بیماران در درک نیاز به خوردن بیشتر کمک کرده و شانس بهبودی را افزایش دهد.

هیچ دارویی برای درمان این اختلال مرگبار وجود ندارد. مبتلایان به این بیماری با کاهش شدید مصرف مواد غذایی و انجام ورزش های بسیار شدید تلاش می کنند که تا جای ممکن لاغر بمانند.

در موارد شدیدتر، مشاوره اغلب فایده ای دربرندارد چرا که مغز این افراد از سوءتغذیه رنج می برد.

محققان از هورمون اوکسی توسین که در زمان مقاربت، زایمان و شیردهی آزاد می شود، بر روی ۳۱ داوطلب استفاده کردند.

مبتلایان به بی اشتهایی پس از مصرف این ماده شیمیایی از طریق یک افشانه بینی، کمتر از قبل بر تصویر مواد غذایی تمرکز داشته و کمتر از همیشه به تصاویر رانها و شکم شل و سست توجه نشان دادند.

اوکسی توسین که به عنوان «هورمون عشق» نیز شناخته شده، همچنین واکنش بیماران را در برابر تصاویر چهره های عصبانی و متنفر تغییر داد.

بی اشتهایی یکی از علل اصلی مرگ ومیرهای مرتبط با بهداشت ذهنی چه از راه عوارض جسمی و چه خودکشی است. بیماران مبتلا به این اختلال نه تنها با غذا خوردن و شکل اندام خود مشکل دارند، بلکه اغلب با مشکلات اجتماعی مانند اضطراب و افزایش حساسیت به احساسات منفی روبرو هستند.

نتایج این پژوهش در مجلات Psychoneuroendocrinology و PLOS ONE منتشر شده است.

ارسال نظر