|
|
کدخبر: ۱۴۶۹۱۸

بیشتر ما عادت داریم که انواع سوسیس را پیش از مصرف، حتما سرخ کنیم. بعضی هایمان هم عادت به سرخ کردن کالباس داریم.

به گزارشافکارنیوز، دکتر آراسب دباغ مقدم، متخصص بهداشت مواد غذایی درباره سرخ کردن سوسیس و کالباس می گوید: «برابر با قوانین ایران در مورد سوسیس و کالباس، باید فرآیند کامل پختن روی آنها در کارخانه تولیدی شان انجام بشود. یعنی برخلاف کشورهای اروپایی که محصولاتی مانند سوسیس و کالباس، به صورت خام هم عرضه می شوند، این محصولات باید در ایران، به طور کامل پخته بشوند.»


این دام پزشک می افزاید: «معمولا سوسیس و کالباس ها، حدود ۷۵ تا ۸۵ درجه سانتی گراد دما را به مدت ۱ تا ۲ ساعت، در اتاق پخت تحمل می کنند تا پخته بشوند. البته مدت زمان پخت این محصولات، به قطر آنها بستگی دارد.»

وی به این نکته هم اشاره می کند که به دلیل طی شدن فرآیند پخت در مورد سوسیس و کالباس، به این فرآورده ها، محصولات نیمه پاستوریزه هم گفته می شود. حالا چرا نیمه پاستوریزه؟ دکتر دباغ مقدم پاسخ می دهد: «این محصولات، دمای پاستوریزاسیون را می بینند اما بسته بندی آنها به گونه ای نیست که بتوان گفت کاملا پاستوریزه روانه بازار می شوند.»

وی درباره نحوه پخت سوسی و کالباس هم گفت: «مردم ما فکر می کنند که کالباس، فرآورده ای پخته و سوسیس، فرآورده ای خام است. در صورتی که هر دوی این محصولات، براساس قوانین وزارت بهداشت و سازمان استاندارد، دمای لازم برای پختن را می بینند.»

این متخصص بهداشت مواد غذایی تاکید می کند که در سوسیس و کالباس، ترکیبی به نام نیتریت وجود دارد که نوعی ماده شیمیایی نگهدارنده برای پیشگیری از ایجاد بوتولیسم در این محصولات است. مشکل وجود این ترکیب چیست؟ «نیتریت سدیم در اثر حرارت دیدن بیش از اندازه، تبدیل به ترکیبات سرطان زایی مانند نیتروزامین می شود. به همین دلیل هم شما باید حتی سوسیس را هم در حد تفت دادن(نه قهوه ای شدن)، سرخ بکنید. کالباس هم نیازی به سرخ کردن ندارد اما در صورت تمایل، می توان تفت مختصری هم به آن داد.»

ارسال نظر