|
|
کدخبر: ۱۴۷۲۳۹

در ایام نوروز انواع خوراکی ها را مصرف می کنیم و غافلیم که ممکن است چه بلایی بر سر سلامت جسم مان بیاوریم. اگر برای شما هم مهم است که علاوه بر حفظ سلامت روح و جان تان در نوروز سلامت جسم تان را نیز حفظ کنید و حتی آن را ارتقا دهید، با ما همراه باشید.


مجله زندگی ایده آل:با گذشت ۵۶۳ روز کار و تلاش و فعالیت رسیدن نوروز بهترین فرصت برای فراغت و استراحت کردن است. همه ما با نزدیک شدن نوروز مجالی پیدا می کنیم تا با خستگی ها و روزمرگی های مان خداحافظی کنیم. نوروز ساعت ها و اوقاتی را به ما هدیه می کند که زندگی مان را دستخوش تغییر می کند. در این ایام بیشتر اوقات مان را در کنار خانواده و دوستان می گذرانیم، به سفر می رویم، دوره های فامیلی برگزار می کنیم و بی هیچ محدودیتی خوش می گذرانیم. انواع و اقسام خوراکی ها را مصرف می کنیم و اغلب از این موضوع غافلیم که ممکن است چه بلایی بر سر سلامت جسم مان بیاوریم. اگر برای شما هم مهم است که علاوه بر حفظ سلامت روح و جان تان در روزهای نوروز سلامت جسم تان را نیز حفظ کنید و حتی آن را ارتقا دهید، با ما همراه باشید تا شما را با بیماری ها و اختلال هایی که ممکن است در طول نوروز حین سفر یا مصرف خوراکی ها و مواد غذایی مختلف احتمالا تجربه کنید، آشنا کنیم.

مسمومیت، شایع ترین بیماری نوروزی

مسمومیت و ابتلا به بیماری های روده ای یکی از رایج ترین بیماری هایی است که در روزهای نوروز سراغ خانواده ها می آید. سفرهای نوروزی و گشت و گذارهای این روزها ممکن است پای هر فرد یا خانواده ای را به رستوران ها و سفره خانه های مختلف بکشاند یا شما را وادار کند که از هر مغازه یا دکه ای محصول یا خوراکی تهیه کنید تا با آن اوقات مان را بگذرانیم یا وعده های غذایی از فلان رستوران یا سفره خانه که چندان با آن آشنایی نداریم، تهیه کنیم یا غفلت کنیم و میوه ای نشسته بخوریم. همه اینها می تواند عاملی برای ابتلا به مسومیت ها و بیماری های روده ای باشد که بزرگ ترین علامت آن دردهای شکمی، اسهال و در موارد شدیدتر تب و استفراغ است. روند درمان این نوع مسمومیت ها ۴،۵ روز به طول می انجامد بنابراین ابتلا به آن می تواند یک سوم تعطیلات نوروزتان را به باد دهد. برای پیشگیری از مسمومیت باید مراقب باشید که در طول سفر حتما از فروشگاه های مواد غذایی معتبر خرید کنید، به تاریخ مصرف مواد غذایی دقت کنید و مهم تر از همه از میوه هایی پوست دار مانند پرتقال یا موز استفاده کنید و میوه ها را به خوبی بشویید. برای نوشیدن آب، آب معدنی مصرف کنید. اما برای درمان مسمومیت باید به پزشک مراجعه کنید تا با تجویز آنتی بیوتیک به درمان شما کمک کند. مصرف محلول ors نیز در شرایطی که فرد دچار اسهال شده و آب زیادی از بدنش خارج شده بسیار موثر است اما بهتر است مصرف این داروها با تجویز پزشک باشد.دردسری برای عاشقان سبزی پلو با ماهی

یکی دیگر از مشکلاتی که در ایام نوروز ممکن است خانواده ها را به دردسر و گاهی خطر بیندازد مصرف سبزی پلو با ماهی است که گاهی می تواند شادی و نشاط شب های عید را به کام اعضای خانواده تلخ کند چرا که احتمال خفگی با تیغ ماهی یکی از خطرهایی است که در روزهای نوروز می تواند کودکان و خردسالان را تهدید کند. اگر هنگام خوردن ماهی مراقب تیغ های ریز و درشت نباشیم ممکن است دردسر بزرگی را تجربه کنیم. بلعیدن تیغ ماهی می تواند مشکلات زیادی را به وجود آورد. تیغ می تواند در لوزه، مخاط حلق، سینوس، لوزه یا چین های اطراف آن فرو رود و علاوه بر درد مشکلات زیادی را برای کودک به وجود بیاورد. اصلی ترین راه پیشگیری از این شرایط دقت برای جدا کردن تیغ از ماهی است. در شرایطی که خدایی ناکرده این اتفاق افتاد بهتر است فورا کودک تان را به پزشک برسانید یا از اورژانس کمک بگیرید. دقت داشته باشید که این اتفاق تنها کودکان را به خطر نمی اندازد و ممکن است کوچک ترین بی دقتی بزرگسالان را نیز دچار دردسر کند.

آجیل و عفونت های ریوی

شاید فکر کنید مصرف آجیل چگونه می تواند منجر به ابتلا به عفونت ریوی در کودکان شود اما یک سهل انگاری کوچک می تواند سبب ساز عفونت ریوی و حتی خفگی کودکی خردسال شود. از آنجا که احتمال درست جویدن آجیل و تنقلاتی همچون آبنبات برای خردسالان فراهم نیست و آنها ممکن است این دست از تنقلات را نجویده فرو دهند و ببلعند احتمال ورود خرده های آجیل یا آبنبات به نای و نایژه های آنها وجود دارد. نفوذ این مواد به سیستم ریوی خردسالان با توجه به اینکه در خردسالی هنوز سیستم ایمنی و محافظتی ریه به تکامل نرسیده می تواند خطر بزرگی همچون ابتلا به عفونت های ریوی و خفگی را برای آنها به همراه داشته باشد. بنابراین باید مصرف این خوراکی ها که در ایام نوروز در تمام دید و بازدیدها برای پذیرایی از مهمانان استفاده می شود برای این گروه سنی به صورت محدود استفاده شود. بهترین راه این است که آجیل و تنقلات به صورت له شده به خردسالان داده شود تا آنها راحت تر بتوانند آن را بجوند.

فشارخون و تنقلات

افزایش فشار خون هم از شایع ترین اختلالاتی است که در ایام نوروز با مصرف بیش از اندازه تنقلات و پرخوری ممکن است سراغ تان بیاید. احتمال بروز این اختلال بین میانسالان بسیار بیشتر از جوان هاست. بهترین راه برای پیشگیری از بروز این مشکل مدیریت و برنامه ریزی برای خوردن تنقلات و خوراکی های نوروزی است. ضرورتی ندارد در تمام دید و بازدیدها سراغ ظرف آجیل بروید. پیش از هر چیز توصیه ما رعایت اعتدال در خوردن است اما توصیه می کنیم در کنار رعایت رژیم غذایی می توانید با نوشیدن یک تا دو فنجان چای ترش یا چای سبز در میان وعده عصرگاهی به کنترل میزان فشار خون خود توجه کنید. فراموش نکنید که شما نمی توانید هر چه می خواهید آجیل و تنقلات بخورید و انتظار داشته باشید با نوشیدن یک فنجان چای ترش یا چای سبز با مشکلی روبه رو نشوید. بنابراین بهتر است در طول روز ۱۰ تا ۱۲ مغز یا آجیل را مصرف کنید و یک فنجان دمنوش گیاهی هم بنوشید.

این نکات را آویزه گوش کنید

کمتر کسی را می توان یافت که در ایام تعطیلات به رژیم غذایی سلامتش پایبند باشد و بتواند در برابر انواع و اقسام خوراکی ها و تنقلات مقاومت کند. با این وجود اگر سلامت، تندرستی و حفظ تناسب اندام برای تان مهم است این نکات را آویزه گوش تان کنید.

- از آنجا که در روزهای نوروز مصرف شیرینی، آجیل و شکلات زیادتر از حد معمول است تا می توانید در وعده صبحانه یا میان وعده ها از خوردن شکر و قند به همراه نوشیدنی ها پرهیز کنید.

- در کنار وعده های غذایی به جای نوشیدن هر روزه نوشابه های گازدار دوغ طبیعی یا شربت های گیاهی را جایگزین کنید.

- از سالاد به عنوان پیش غذا در وعده های ناهار و شام استفاده کنید و مصرف سبزیجات و مواد فیبردار را هرگز فراموش نکنید.

- مراقب باشید که دیر بیدار شدن های روزهای تعطیل باعثنشود مهم ترین وعده غذایی را از دست بدهید و بدن تان را از مصرف لبنیات و شیر و کربوهیدرات ها محروم کنید.

- برای کنترل چربی خون خود مراقب خوردن انواع تخمه و دانه های روغنی باشید چرا که میزان چربی موجود در این دانه ها بسیار زیاد است.

چاقی و چربی خون را مهار کنید

از آنجا که با فرارسیدن نوروز فعالیت روزانه متوقف می شود و مردم بیشتر از زمان شان برای استراحت، مسافرت و دید و بازدید استفاده می کنند و بیشتر در حال خوردن خوراکی ها، تنقلات و شیرینی جات هستند، با خطر بزرگی به نام اضافه وزن روبه رو می شوند که می تواند زمینه ساز افزایش وزن و ابتلا به چاقی در روزها و ماه های بعدی سال باشد. مسافرت، دوری از کار و تنش های ناشی از آن و حضور در جمع دوستان و فامیل به تنهایی می تواند میل به خوردن را تقویت و اشتهای تان را بیشتر کند. بنابراین باید مراقب باشید که در وعده های غذایی زیاده روی نکنید چرا که با ابتلا به اضافه وزن به مرور با خطر بالارفتن چربی و کلسترول رو به رو می شوید که می تواند به مرور سلامت شما را به خطر بیندازد. درمانگران طب سنتی مصرف خرفه تازه، جعفری، نارنج، لیموترش و کریپ فروت به همراه وعده های غذایی را برای پیشگیری از ابتلا به چربی خون موثر می دانند. البته آنها اعتدال در مصرف غذاها و جایگزین کردن غذاهای کم چرب و رژیمی به جای انواع فست فود و غذای آماده را بهترین روش برای کنترل اضافه وزن های نوروزی می دانند.

تسکینی برای دل دردهای نوروزی

مصرف انواع خوراکی ها، غذاها، میوها و سبزیجات در روزهای نوروزی پشت سر هم می تواند موجب دردهای شکمی و ابتلا به نفخ شود. اگر روزی از روزهای نوروزی مدیریت رژیم غذایی از دست تان خارج شد و با خوردن انواع و اقسام خوراکی ها روی هم، کم تحرکی و به هم خوردن زمان صبحانه و دیگر وعده های غذایی به نفخ و دردهای شکمی دچار شدید می توانید این دردها را بدون مصرف مسکن و داروهای شیمیایی با نوشیدن عرق گیاهی یا دمنوش های گیاهی تسکین دهید. یکی از بهترین عرقیات گیاهی برای کنترل نفخ عرق نعناع است. می توانید این عرق را همزمان با خوردن غذا یا بعد از وعده های غذایی میل کنید تا احتمال بروز نفخ و دردهای شکمی را به صفر برسانید.

شاید در این ۱۵ روز یبوست بگیرید

کندی عملکرد روده ها و ابتلا به یبوست یکی دیگر از عوارضی است که در ایام نوروز ممکن است سراغ تان بیاید. از آنجا که الگوی تغذیه خانواده در روزهای نوروز دچار تغییر می شود و اکثر خانواده ها در ساعت هایی که باید وعده های غذایی را میل کنند، سراغ صبحانه و شام و ناهار نمی روند و ریتم زندگی دستخوش تغییر می شود، کندی عملکرد روده ها سراغ شان می آید. برای پیشگیری از ابتلا به این عارضه خانواده ها باید مصرف میوه، سبزی، نان سبوس دار و غلات را حتما در سبدغذایی خانواده بگنجانند. یکی دیگر از شیوه های پیشگیری از یبوست در این ایام مصرف یک فنجان آلوی خیس شده است که می تواند به پیشگیری از ابتلا به یبوست در روزهای نوروز کمک کند.دندان دردهای نوروزی را دست کم نگیرید

دندان دردهای نوروزی از دیگر عوارض شب نشینی ها و دید و بازدیدهای نوروزی است. در این ایام چون خانواده ها اوقات خود را بیشتر در مهمانی ها می گذرانند و بیشتر از همیشه سراغ انواع تنقلات، آجیل و شیرینی می روند احتمال ابتلا به پوسیدگی های دندانی یا پیشرفت پوسیدگی ها را بالا می برند و بیشتر در معرض دندان دردهای شبانه قرار می گیرند. دندان دردهایی که لذت همصحبتی و مراوده با دوست و آشنا را تلخ می کند. مخصوصا که با به هم خوردن روند طبیعی زندگی احتمال مراقبت های بهداشتی و مسواک زدن های ۳ گانه روزانه دستخوش تغییر قرار می گیرد و افراد کمتر به این موضوع توجه می کنند. علاوه بر این به گفته دندانپزشکان شکستگی دندان ها نیز از دیگر عارضه هایی است که در نوروز مشاهده می شود چرا که افراد بیشتر در معرض شکستن تنقلات و آجیل با دندان شان هستند و کمتر ملاحظه به خرج می دهند.

هشداری برای بیماران قلبی – عروقی

اگر در تعطیلات نوروز قصد سفر دارید و در جمع خانواده شما فردی مبتلا به بیماری قلبی و عروقی وجود دارد باید مراقب باشید و پیش از سفر نکاتی را لحاظ کنید که می توانید علاوه بر سلامت جسمی و روحی همراه تان سفر خوب و شادتان را تضمین کنید. در روزهای باقی مانده تا نوروز تا دیر نشده با پزشک معالج مشورت کنید و حتما داروهایی که باید در طول سفر همراه داشته باشید را همراه خود ببرید چون امکان دسترسی به داروها و داروخانه و نسخه در سفر و آن هم در شرایطی که امکان دسترسی به داروخانه ممکن است سخت باشد، ریسک خطر را بالا می برد. بنابراین حتما داروهای زیرزبانی این افراد مانند نیتروگلیسیرین و آسپرین و دیگر داروهای لازم را همراه داشته باشید. دقت داشته باشید که مهم ترین مسئله برای این بیماران قرار گرفتن در وضعیت سکون بیش از اندازه است. بنابراین اگر با ماشین شخصی، اتوبوس یا قطار سفر می کنید باید در وفواصل زمانی از این بیماران بخواهید چند قدمی پیاده روی کنند و به پاهای شان نرمش دهند تا احیانا در مسیر حرکت به دلیل نشستن و آویزان بودن پاهای شان لخته خون در پاهای شان ایجاد نشود. رعایت رژیم غذایی مناسب کم چرب و مصرف به اندازه سبزیجات و غذاهای رژیمی نیز برای حفظ سلامت این گروه بسیار موثر است.

اگر دیابت دارید در این شرایط سفر کنید

همه می دانیم که با شروع تعطیلات میزان تحرک و فعالیت های روزانه ما به نصف و حتی کمتر می رسد، رژیم غذایی مان بهم می خورد، گرفتار پرخوری و زیاده روی در مصرف غذاها و خوراکی ها می شویم، با دوستان و آشنایان و فامیل ملاقات می کنیم و روز به روز به اشتهای مان افزوده می شود و این می تواند برای بیماران مبتلا به دیابت بسیار خطرناک باشد چرا که زیاده روی در مصرف خوراکی ها و بی توجهی به این موضوع می تواند به راحتی میزان قند خون این افراد را از حد مجاز و طبیعی بالا ببرد و سلامت و جان آنها را به خطر بیندازد. در عین حال سفر کردن این افراد نیز باید با رعایت نکاتی نظیر به همراه بردن دستگاه سنجش قند خون، باتری اضافه برای دستگاه، لانست نمونه گیری خون، سرنگ، نوار تست قند خون و ادرار و داروهایی نظیر انسولین و گلوکاگون باشد تا در شرایط لزوم از آن استفاده کرد. مشاوره با پزشک و متخصص بیمار قبل از سفر و دریافت داروهایی که او برای بیمار تجویز می کند نیز شرط مهم برای حفظ سلامت بیمارتان است.

ارسال نظر