|
|
کدخبر: ۱۴۹۰۱۸

در اینجا به کارهای ساده ای اشاره می کنیم که حس رضایت و به دنبالش شاید شما را در پی دارند. در روزمرگی زندگی تان با تکرار این ترفندها، به خوشبختی برسید.

به گزارشافکارنیوز، همه ما عاشق این هستیم که زندگی مان غرق شادی و لذت شود و احتمالاً مثل خیلی ها تحصیلات بالا، ازداوج، داشتن خانواده خوب، موفقیت کاری و مالی را شادی سازهای زندگی تان می دانید. اگرچه اینها در احساس شادی و رضایت نقش دارند؛ اما احساس شادی موضوعی بسیار درونی تر و ساده تر است. در واقع مطالعات نشان می دهد که این دستاوردها تنها سهم کمی از خوشبختی ها را تشکیل می دهند. به عبارت ساده تر، شادی و خوشبختی را می توان «هر آن چیزی که باعثرضایت مندی شود» تعبیر کرد. در اینجا به کارهای ساده ای اشاره می کنیم که حس رضایت و به دنبالش شاید شما را در پی دارند. در روزمرگی زندگی تان با تکرار این ترفندها، به خوشبختی برسید.

۱. شناسایی عوامل شاد کننده

تا به حال به این فکر کرده اید که چه چیزهایی باعثشادمانی شما می شود؟ همین حالا یک قلم و کاغذ برداشته و فهرستی از تمام چیزهای کوچکی و بزرگی که می تواند شما را شاد کند بنویسید. سعی کنید آن بخشی که به راحتی در دسترس شما قرار می گیرند را بیشتر در زندگی تجربه کنید.

۲. شکست استرس با حرکت

ورزش می تواند سطح ترشح هورمون های تقویت کننده سلامتی و شادی بخش ذهن مانند سروتونین، دوپامین و البته نورپینفرین را افزایش دهد. این مواد شیمیایی مغز نه تنها سطح استرس را کاهش می دهند؛ بلکه نشانه های ملایم افسردگی را هم حذف کرده و خُلق شما را بهتر می سازد.

۳. تغذیه درست و سبک

شاید نمی دانستید آن چیزی که می خورید به طور مستقیم بر سطح انرژی بدن و خلقیات شما تاثیر می گذارد که این مسئله، هم آثار کوتاه مدت و هم بلند مدتی را در هر دو زمینه به دنبال دارد. همان قدر که غذاهای سالم، طبیعی و خانگی، قدرت تمرکز مغز، سلامتی عمومی و سطح شادی فرد را افزایش می دهد، فست فودها، کنسروها و غذاهای ناسالم اثر معکوس دارند.

۴. یک دوش آب خنک

مواجهه با آب خنک که دمای عمومی بدن را کاهش می دهد و موجب شادابی روحیه می شود، می تواند از نظر حسی و معنوی شما را به سطح بالاتری از آرامش برساند. یک دوش کوتاه پنج دقیقه ای آب خنک طوری که باعثسرما و لرزتان نشود به بهبود جریان خون در عروق کمک می کند و التهابات را به حداقل می رساند و در نتیجه، سرحال تر و پرانرژی تر می شوید.

۵. کم خونی و بیش شنوایی

همه متخصصان می گویند آدم هایی که کمتر حرف می زنند، کمتر خطا می کنند و در نتیجه دچار مشکلات کمتری خواهند شد. هر چه مشکل کمتر باشد قطعاً ناراحتی های شما هم کمتر خواهد بود. در ارتباط های روزمره بیش از آنکه بخواهید صحبت کنید، تنها یک فرد شنوا باشید. این کار به شما کمک می کند تفاوت نظرها و افکار مختلف را حس کرده کمتر دچار سوء تفاهم شوید.

۶. خداحافظ تلویزیون

قطعاً نمی توان تماشای تلویزیون را به کل از زندگی مدرن حذف کنیم و نباید هم این کار را کرد. توصیه ما، کاهش مدت تماشای آن و محدود کردنش به برنامه های مفید و سرگرم کننده است. براساس مطالعات گسترده، هر ساعت تماشای تلویزیون بیش از حد مجاز می تواند ۲۲ دقیقه از عمر را کم کرده و سطح استرس و نگرانی را به شدت افزایش دهد.

۷. لذت از طبیعت

نسخه ای که به راحتی می توان برای ایجاد شادی و خلق خوب برای همه تجویز کرد، این است که هر زمانی که می توانند، مدتی را در طبیعت و دور از هیاهوی شهری سپری کنند. حتی متخصصان توصیه می کنند در طبیعت به شرطی که خطری نباشد، پابرهنه قدم بزنید، به دوردست ها خیره شوید و نفس عمیق بکشید تا جزئی از آن زیبایی و آرامش شوید.

لبخندهای همیشگی

لبخند و خنده، عواملی هستند که باعثمی شوند بدن مسکن هایی طبیعی به نام اندورفین را آزاد کند که نتیجه آن، رسیدن به حس و حالی خوب و کاهش سطح هورمون های استرس و باز شدن عروق خونی است. خنده حتی توان ایمنی بدن را افزایش می دهد و از ابتلا به بیماری جلوگیری می کند و شما را شاد و سلامت نگه می دارد.

صبح ایرانیان / شماره ۱ و ۲ / اسفند ماه ۹۲ / صفحه ۳۴

ارسال نظر