|
|
کدخبر: ۱۵۰۷۲۷

سلامت > بیماری - همشهری آنلاین: محققان به شواهدی دست یافته اند که نشان می دهد تغییرات مغزی منجر به بیماری اوتیسم در رحم مادر شکل می گیرند.

به گزارش ایسنا، نتایج این تحقیق حاکی از آن است، تغییراتی که به صورت توده های پراکنده در نقاطی از کورتکس مغز در دوران جنینی روی می دهد نمایانگر بروز علل زمینه ساز بیماریاوتیسمپیش از تولد است.

در این بررسی محققان آمریکایی بافت های مغز ۲۲ کودک دو تا ۱۵ ساله را بررسی کردند که تنها برخی از آنان به بیماری اوتیسم مبتلا بودند. این محققان سپس با نشانه گذاری ژنتیکی به مراحل شکل گیری لایه های مختلف کورتکس مغز این کودکان پرداختند.

کورتکس بخش فوقانی مغز انسان است و اغلب کارکردهای پیچیده مغز در بخش های مختلف کورتکس شکل می گیرند.

نتایج مقایسه های آنان نشان داد که ناهنجاری هایی در مغز ۹۰ درصد از کودکان اوتیسمی وجود داشته، در حالی که چنین ناهنجاری هایی تنها در ۱۰ درصد کودکان دیگر مشاهده شده است.

به گفته محققان این نقاط که پیش از تولد به این شکل درآمده اند، نقاطی از کورتکس مغز هستند که با رفتار، فرآیند برقراری ارتباط و تعاملات اجتماعی، زبان و هیجانات انسان سر و کار دارند.

به گزارش بی بی سی، محققان معتقدند در صورتی که نتایج این تحقیق مبنی بر اینکه این ناهنجاری ها در مغز برخی کودکان مبتلا به اوتیسم پیش از تولد آنان روی داده، تایید شود، تشخیص زودهنگام این بیماری ضروری است.

ارسال نظر

پربیننده ترین