|
|
کدخبر: ۱۵۱۰۰۵

ازدواج همراه شدن با یک همسفر در مسیر رشد و تکامل است.

به گزارشافکارنیوز، «مامان و مامان بزرگم همیشه سر موضوع ازدواج نکردن برادرم با هم اختلاف نظر دارن! مامان بزرگم معتقده ازدواج به قسمت آدما بستگی داره و باید دید دل داداشم کجا گیر می کنه و از این جور حرفا ولی مامانم فکر می کنه خود آدما هستن که تصمیم می گیرن کی و کجا و چطوری ازدواج کنند. ولی من فکر می کنم بهتره که خودم تو یه فرصت مناسب پا پیش بذارم و از داداشم بپرسم که چرا ازدواج نمی کنه…»

تعطیلات نوروز که دید و بازدیدها و مهمانی ها گل می کند، فرصت خوبی برای آشنایی جوان هایی است که مجرد هستند و قصد ازدواج دارند. با توجه به اینکه معمولاً این دور هم نشینی ها در بین افراد با یک طبقه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی انجام می شود، زمینه ساز ازدواج های موفق است. پیشاپیش برای تمام جوان هایی که در سال جدید، همسر دلخواه خود را می یابند از صمیم قلب تقدیر نیکو آرزومندیم. اما در این بین هستند جوان هایی که تمایلی به ازدواج نشان نمی دهند و البته دلایل خاص خود را نیز برای طفره رفتن از ازدواج دارند. اگر شما هم در بین اقوام و آشنایان خود چنین افرادی را می شناسید، پیشنهاد می کنیم با ما همراه شوید تا دلایل تاخیر در ازدواج را مرور کنیم. امیدواریم در این سال خجسته، شما نیز همراه همیشگی زندگی خود را یافته و بر دلایل بعضاً واهی خود فائق آیید.

هیچ جایگزینی برای ازدواج نیست!

از نظر علوم مختلف مانند ژنتیک، فیزیولوژی، فلسفه، روانشناسی و جامعه شناسی، انسان سالم مشتاق ازدواج است. کسانی که مایل به ازدواج نیستند یا ازدواج را به تاخیر می اندازند، باید دلائل خود را مورد بازبینی دقیق قرار دهند. البته مسئولین باید برای مشکلات اقتصادی از قبیل تهیه مسکن و بیکاری، تدابیر لازم را به کار بگیرند. سخن من با جوانانی است که حداقل ها را دارند، یعنی از بلوغ فکری و فیزیکی برخوردارند، تحصیل کرده هستند و دارای شغل می باشند اما به بهانه تحصیلات بیشتر و درآمد بالاتر، ازدواج را به تاخیر می اندازند…

ریشه یابی دلایل

اگر افراد در خانواده ای بزرگ شده باشند که رابطه بین پدر و مادرشان خوب نبوده و آنها شاهد تعارضات مداوم و مشاجره های طولانی بوده باشند، ناخوداگاه از ازدواج می ترسند. این افراد باید به این نکته توجه کنند که ما انسان ها معمولاً خاطرات بد را بیشتر به یاد می آوریم و در حافظه خود نگه می داریم. به همین دلیل است که خاطرات بد بار منفی بیشتری دارند. گاهی یک خاطره بد مساوی با ۵ خاطره خوب است. لذا این افراد اگر به دقت نگاه کنند، همیشه رابطه بین پدر و مادر آنها بد نبوده، خاطرات و لحظات خوب را هم می توانند ببینند پس این موضوع دلیل موجهی نیست! انسان ها محکوم نیستند که اشتباهات پدر و مادر خود را تکرار کنند. آموختن مهارت های ارتباطی، امروزه کار سختی نیست.

بسیاری از افراد نیز دوران کودکی بدی را تجربه کرده اند. شاهد تنبیه خواهر و برادرشان بوده اند یا خودشان تنبیه شده اند. واکنش طبیعی کودک در برابر تنبیه این است که خود را آدم بد و بی ارزشی می داند و خصوصاً در مواردی که تنبیه شان استمرار داشته باشد، کودک به این باور می رسد که لیاقت ندارد و فرد شایسته ای نیست. این باور در دوران بزرگسالی هم با او باقی می ماند و گاهی خود را به اندازه کافی خوب و لایق همسری نمی داند. لذا افرادی که از ازدواج طفره می روند باید عزت نفس خود را نیز مورد بازبینی قرار دهند.

دلیل دیگر این است که بعضی عقیده دارند ازدواج مانع آزادی و لذت بردن از زندگی است. این افراد به بهانه آزادی بیشتر و تجربه کافی، ازدواج را به تاخیر می اندازند و با آشنایی های متعدد خود را این گونه قانع می سازند که ما می خواهیم بهترین را انتخاب کنیم. به دو دلیل این استدلال غلط است و به جایی نمی رسد. دلیل اول این است که ما هرگز نمی توانیم ادعا کنیم کسی را انتخاب می کنیم که بهتر از آن وجود ندارد. مهم این است که «مناسبت ترین شخص برای من انتخاب شود. در این صورت با او احساس خوشبختی می کنم و حاضر نیستم که او را با هیچ کسی عوض کنم.» دلیل دوم این است که از نظر روانی، مقایسه در اکثر اوقات اشتباه است. خصوصاً در این مورد که شخص می خواهد با آشنایی های متعدد قبل از ازدواج، بهترین را انتخاب کند. آنها خاطره یک شخص را با شخص واقعی مقایسه می کنند. معمولاً خاطره توسط ذهن ما تغییر پیدا می کند. انسان موجودی ناراضی و تنوع طلب و زیاده خواه است بنابراین با تمرین و تلاش و داشتن هدف و معنا در زندگی می تواند حس تنوع طلبی خود را مهار کند.

ترس از شکست در ازدواج و طلاق از دلایل دیگر به تاخیر انداختن ازدواج است. تلاش برای انتخاب مناسب در حد معقول لازم است اما هرگز نمی توان صددرصد به نتیجه کار اطمینان پیدا کرد.

دلیل دیگر این است که آنها معتقدند زندگی مجردی راحت تر است اما مطالعات مختلف نشان داده است که سلامت روانی و فیزیکی کسانی که ازدواج کرده اند بیشتر از کسانی است که ازدواج نکرده اند. وقتی در ازدواج احتیاجات فیزیکی، روانی و اجتماعی افراد برآورده شود، زندگی معنا و هدف پیدا می کند.

زندگی را با هم پیش ببرید

ازدواج همراه شدن با یک همسفر در مسیر رشد و تکامل است. داشتن یک همراه در سفر مزایای بسیار زیادی دارد. دو نفر که در یک مسیر با هم هستند از یکدیگر مواظبت می کنند، یکدیگر را از خطرهای احتمالی آگاهی می سازند و فشار سفر را تقسیم می کنند. بنابراین افراد با ازدواج در مسیر رشد و تکامل باعثآرامش و نشاط یکدیگر می شوند.

آرامش / شماره ۲۲ / فروردین ماه ۹۲ / حمیده نبات ریز / صفحه ۶۴

ارسال نظر