|
|
کدخبر: ۱۵۱۰۰۹

لازم به ذکر است که سعی بر آن شده است که برای هر عارضه به ساده ترین و حالت ممکن توصیه هایی داشته باشیم.

به گزارشافکارنیوز، هر ساله پس از گذر از عید باستانی با مواردی روبرو می شویم که ناشی از عدم رعایت نکات ویژه سلامتی در این ایام بوده است. برهم خوردن تعادل اخلاط در بدن و یا چیرگی شدید یکی از اخلاط در بدن یکی از این موارد است که خود می تواند در مراحل بعد منجر به ایجاد بیماری ها و مشکلات گوناگون گردد. در این مقاله سعی بر آن داریم تا به بررسی بیماری ها و عارضه هایی بپردازیم که احتمال اینکه در ایام نوروز گریبانگیر افراد شوند، بیشتر است. لازم به ذکر است که سعی بر آن شده است که برای هر عارضه به ساده ترین و حالت ممکن توصیه هایی داشته باشیم.

دل درد

مهمترین دلایل دل درد می تواند شامل هضم نشدن غذا، پرخوری، مصرف شیرینی جات بیش از حد، مسمومیت و… باشند. زنجفیل یکی از بهترین گیاهان برای تسکین دل درد می باشد. همچنین دمکرده رازیانه برای دل درد مفید است. شربت بهار نارنج را اگر با مقداری پودر زنجفیل مصرف کنید سریعاً دل درد تسکین می یابد. در هنگام دل درد از خوردن مواد غذایی و خوراکی با مزاج سرد باید اجتناب کرد.

سردرد

سردرد عارضه ای است که در تمام ایام سال ممکن است به سراغ افراد بیاید اما از این لحاظ که ممکن است یک روز شیرین نوروزی را برای فردی خراب کند، پیشگیری و درمان آن در این ایام اهمیت می یابد. سردرد می تواند به دلایلی مانند خستگی زیاد، تنش های عصبی، سیکل قاعدگی، بیماری هایی مانند آنفلوآنزا و… رخ دهد. از بین میوه ها میوه سیب و انبه برای فرو نشاندن سردرد توصیه می شوند. همچنین اگر منشا آن بالا بودن فشارخون باشد می توان به پرتقال و آب غوره رجوع کرد. دمکرده بابونه و برگ بید نیز، برای سرکوب کردن انواع سردردها(به غیر از سردردهای فشارخونی) توصیه می شود. از میان عرقیات نیز بیدمشک سفارش می شود. همچنین از بین شربت ها، شربت خاکشیر و سکنجبین توصیه می گردد.

استرس

یکی از محتمل ترین حالت هایی که امکان دارد در این ایام گریبانگیر انسان شود، استرس است. استرس برگزاری یک مهمانی، استرس مهیا شدن برای یک مهمانی، استرس پیش از سفر و… تنها بخش کوچکی از موارد استرس زایی هستند که می توانند در این ایام فرد را اذیت کنند. طالبی میوه ای است که حکما برای غلبه بر استرس به مصرف آن تاکید بسیار کرده اند. همچنین مصرف یک لیوان شربت یا دمکرده گل گاوزبان و شربت اسطوخودوس نیز می تواند در کاهش استرس نقش بسیار مهمی داشته باشد.

دندان درد

روانشناسان دندان درد را یکی از آزاردهنده ترین دردهای جسمی می دانند. میزان درد دندان هر چقدر هم کم و محدود باشد اما می تواند ایام شاد نوروز یک فرد را خراب کند. دندان درد علل مختلفی دارد. بحثدر مورد علل دندان درد بسیار وسیع و گسترده است اما آنچه که در اینجا مهم است و اهمیت دارد سرکوب کردن سریع دندان درد است. گیاه میخک یکی از مفیدترین و کارآمدترین گیاهان برای سرکوب این درد اذیت کننده می باشد. پودر این گیاهان در اکثر عطاری ها موجود است. در هنگام مواجه با دندان درد مقداری از این پودر را بر روز موضع درد بریزید. قطعاً درد شما در مدت کوتاهی پس از استفاده از این پودر آرام خواهد گرفت.

تبخال

تبخال یکی از مواردی است که شاید از خیلی جهان بررسی آن دارای اهمیت نباشد اما از آنجایی که همه افراد به زیبایی توجه ویژه ای می کنند و سعی بر آن دارند که تمام مواردی که مانع از جلوه دادن زیبایی آنها می شود را حذف کنند، تبخال اهمیت ویژه ای می یابد. تبخال علل گوناگونی مانند عفونت های شدید ویروسی، نور مستقیم خورشید، چرخه قاعدگی، تب، مواجهه با سرما و… می تواند داشته باشد اما در ایام نوروز در غالب موارد علت آن تنش های عصبی و روانی است. در زمان بروز تبخال مصرف میوه سیب توصیه شده است. همچنین یک ماسک بسیار کارآمد و مفید برای برطرف کردن این ورم مزاحم می تواند شامل مقداری پودر سماق به همراه مقداری برگ سرز کوهی باشد. این مخلوط را در آب جوش دمکرده و روزانه چند بار با پنبه بر روی تبخال بمالید. لازم به ذکر است که درمان تبخال نسبت به درمان جوش های سطحی زمان بیشتری نیاز دارد بنابراین در درمان تبخال، فرد مبتلا باید صبور باشد.

حالت تهوع و استفراغ

حالت تهوع و استفراغ یکی از حالت هایی است که در اثر پرخوری، مسمومیت، زخم های دستگاه گوارش، سنگ کیسه صفرا، مراحل اولیه بارداری و شیمی درمانی ممکن است رخ دهد. معمولاً فردی که دچار حالت تهوع می شود میل به غذا خوردن را از دست می دهد. در این مواقع سماق و آبلیمو دو ماده غذایی کاملاً در دسترس هستند که حالت تهوع را با دفع به صورت استفراغ پایان می دهند. اگر همین سماق را با مقداری زیره نیز مخلوط کنیم اثر بخشی آن چندین برابر خواهد شد. جهت رفع حالت تهوع استشمام دود و بخور سیاهدانه نیز بسیار مفید است. لازم به ذکر است که استشمام دود و بخور سیاهدانه از طریق استفراغ به حالت تهوع پایان نخواهد داد بلکه آن را فرو خواهد نشاند.

اسهال

مهمترین دلایل اسهال در عید می تواند پرخوری و یا مسمومیت باشد. در این مواقع باید توجه داشته باشید که اسهال اغلب با غلبه خلط سرد به بدن همراه است بنابراین بهتر است در زمان اسهال بیشتر از گیاهان دارویی با مزاج گرم استفاده کنید. یکی از بهترین و مناسبت ترین گیاهان دارویی برای رفع اسهال گیاه دارویی بلوط است. از بین عرقیات بهترین آنها عرق نعنا است. این توضیح در مورد عرق نعنا لازم و ضروریست که عرق ننعنا بیرنگ و شفاف است. امروزه عرق نعناهایی با رنگ سبز در بازار دیده می شوند که بعضاً افراد فکر می کنند رنگ سبزر آنها به دلیل طبیعی بودن آنهاست در صورتی که این رنگ سبز ناشی از رنگ مصنوعی است که به آنها تزریق شده است و خود این رنگ سبز برای دستگاه گوارش بسیار مضر می باشد.

بی نظمی قاعدگی

بی نظمی قاعدگی در بانوان در این ایام می تواند با مشکلات خاص خود مخصوصاً برای سفر به شهرهای متبرکه زیارتی همراه باشد. این بی نظمی می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد که از جمله آنها می توان به استرس های روحی و روانی، اختلال در تخمک گذاری و قاعدگی، اضافه وزن، کمبود وزن، مصرف غذاهای کم پروتئین، عارضه های رحمی و… اشاره کرد. علت این بی نظمی باید حتماً زیر نظر متخصص زنان بررسی و درمان گردد. آنچه در اینجا به شما توصیه می شود درمان قطعی برای بی نظمی های قاعدگی نیست و این بی نظمی حتماً باید جدی گرفته شود. از میان غذاها شوید پلو و زرشک پلو، برای تنظیم قاعدگی بسیار مفید هستند. همچنین مصرف شربت رقیق زعفران و آویشن بسیار قاعده آور می باشند. دمکرده زنجفیل و آویشن نیز برای تنظیم قاعدگی بسیار مفید است. البته این نکته قابل ذکر است که مصرف تمامی موارد ذکر شده در بالا به صورت طولانی مدت منجر به عارضه های شدید گوارشی می شود. لذا توصیه می شود آنها را به صورت فاصله دار و حتماً بعد از صرف غذا میل نمایید.

مسمومیت

آمارها نشان می دهد مصرف غذاهای رستورانی و فست فودی در ایام نوروز چندین برابر ایام دیگر سال است و به توازن همین افزایش آمار، درصد مسمومیت ها نسبت به دیگر مواقع سال نیز افزایش می یابد. مسمومیت می تواند در اثر استفاده از غذاهای مانده یا فاسد، تخم مرغ یا گوشت فاسد و همچنین در اثر خوردن میوه ها و سبزی های آلوده عارض گردد. فلفل سیاه یکی از بهترین ادویه ها برای غلبه بر مسمومیت ها است. توصیه می شود به هنگام مصرف غذاهای بیرون از منزل حتماً مقدار کمی فلفل سیاه همراه آن به عنوان ادویه میل شود. گیاه آویشن یک گیاه بسیار قوی برای دفع سم می باشد. در هنگام مواجهه با فرد مسموم دمکرده رقیق آویشن بسیار برای رفع مسمومیت مفید است.

دنیای سلامت / شماره ۱۰۱ / اسفند ماه ۹۲ / به قلم: مسعود رضوانی / صفحه ۴۴

ارسال نظر