|
|
کدخبر: ۱۵۶۱۳۶

یک جراح استخوان و مفاصل گفت: در تبلیغات این نوع از کفشها، افزایش قد به دنبال پوشیدن آنها ادعا می شود در حالی که واقعیت ندارد و استفاده از آنها در افرادی که مشکلات مفاصل زانو، لگن و ستون فقرات دارند، توصیه نمی شود.

به گزارشافکارنیوز، آرش شرافت وزیری گفت: در دهه ۹۰ نوعی از کفش به بازار عرضه شد که دارای کفه های ضخیم تر از معمول به همراه پاشنه گرد بود که به عنوان کفه گهواره ای معروف شد.

وی ادامه داد: این نوع کفه در هر نوعی از کفش قابل استفاده است که یک قوس طولی در کف پا ایجاد می کند. فرم گهواره ای کفه این نوع کفش به راه رفتن کمک می کند و به افرادی که به هر دلیلی دارای محدودیت حرکتی از ناحیه مچ پا هستند می تواند کمک کند.

این جراح استخوان و مفاصل گفت: در افرادی که دارای آرتروز مفصل شست پا هستند و هنوز آماده جراحی نیستند یا تصمیم به جراحی ندارند با استفاده از این کفشها فشار بر انگشتان هنگام گام برداشتن کم می شود.

شرافت وزیری همچنین گفت: استفاده از این کفشها به تقویت عضلات پا کمک می کند و چون ناپایداری نسبی در حین ایستادن و راه رفتن ایجاد می شود در نتیجه استفاده بیشتری از عضلات کمر و شکم خواهد شد.

عضو انجمن آسیبهای ورزشی افزود: با وجود تمام مزایایی که این گونه کفشها دارند اما آنچنان که در مورد این کفشها تبلیغ می شود شدت تأثیرگذاری بالایی ندارند و عضلات نیز پس از مدت کوتاهی به کفشهای دیگر عادت کرده و ساختار بدنی مجدد به وضعیت قبلی بر می گردد.

وی گفت: از سوی دیگر به دلیل خاصیت ناپایداری ایجاد شده توسط این گونه کفشها، استفاده از آنها به افرادی که مشکلات مفاصل زانو، لگن و ستون فقرات دارند توصیه نمی شود و حتی در افرادی که برخی بیماریهای نورولوژیک مانند عدم تعادل دارند، نباید از این کفش ها استفاده کنند چون احتمال افتادن این افراد را افزایش می دهد.

شرافت وزیری ادامه داد: مطالعات زیادی روی میزان تأثیرگذاری این کفشها در تناسب اندام انجام شده اما اثرات چشمگیری گزارش نشده است، همچنین پوشیدن این کفشها در حین دویدن یا ورزشهای پرتحرک، نسبت به کفشهای ورزشی دیگر برتری نداشته و توصیه هم نمی شوند.

این جراح استخوان و مفاصل افزود: در تبلیغات این نوع از کفشها، افزایش قد به دنبال پوشیدن آنها ادعا می شود در حالی که واقعیت ندارد و تنها تأثیری که هنگام پوشیدن این کفشها که باعثایجاد توهم در افزایش قد می شود راست تر ایستادن فرد است.

وی گفت: کفشهای کفه گهواره ای در مجموع کفشهای مناسبی برای راهپیمایی روی سطوح هموار هستند مخصوصاً برای افرادی که اختلالات دردناک در کف پا دارند. اما باید توجه داشت که خواص شگفت آوری که در تبلیغات برای این کفشها عنوان می شود واقعیت ندارد.

ارسال نظر