|
|
کدخبر: ۱۵۹۱۲۲

سلامت > درمان - همشهری آنلاین: بیست و پنج سال پس از اینکه دانشمندان ویروس هپاتیت C کشف کردند، پزشکان پیروزی بر عفونتی را اعلام کردند که فقط در آمریکا بیش از ۳ میلیون نفر را مبتلا می کند و میزان مرگ و میر ناشی از آن بیش از HIV است.

به گزارش لس آنجلس تایمز نتایج رشته ای ازکارآزمایی های بالینینشان می دهد که نسل جدیدی از داروهای ضدویروسی می توانند این ویروس تخریب کننده کبد را در مدت به کوتاهی هشت هفته تقرییا از جریان خون بیماران پاک کنند.

حتی در بیمارانی که شدیدترین عفونت ها را داشتند، این داروهای جدید توانستند ویروس را به میزان های بالایی در حد ۹۰ درصد مهار کنند. اما قیمت این داروها بسیار بالا است.

«پاسخ های ویرولوژیک مداوم» که به عنوان نتیجه این کارآزمایی های اعلام شده است به طور معمول به معنای آن است که عفونت به طور دائم برطرف شده است. البته پژوهش های بعدی لازم است که تا ثابت کند آیا وضعیت علاج یافته این بیماران تداوم خواهد یافت و این شیوه درمانی می تواند مانع مرگ از جمله حدود ۱۵۰۰۰ نفر در سال به علت بیماری کبدی ناشی از این ویروس در آمریکا شود یا نه.

در سطح جهان تا ۳ درصد جمعیت عفونت شناخته شدههپاتیتC دارند. کارشناسان می گویند یافته های این بررسی ها پیشرفتی عمده به شمار می رود و بیانگر نقطه عطفی در درمان هپاتیت C است. هپاتیت C ویروسی است که کبد را آلوده می کند و به ان آسیب می زند. این ویروس در خون یا سایر مایعات بدنی فرد آلوده وجود دارد و می تواند از جمله از راه انتقال خون(پیش از کشف ویروس و غربالگری خون های اهدایی از لحاظ وجود آن)، سوزن های خالکوبی و یا استفاده سرنگ های مشترک بوسیله معتادان تزریقی و احتمالا آمیزش جنسی منتقل شود.

مجموعه ای از کارآزمایی های بالینی که به سرپرستی پژوهشگران در مرکز علوم بهداشتی دانشگاه تگزاس و بر روی ۳۸۰ بیمار در چندین مرکز در اسپانیا، آلمان و انگلیس و آمریکا انجام شد و نتایج آن در کنگره بین المللی کبد ۲۰۱۴ در لندن اعلام شد، نشان داد که داروهایی با نام های شیمیایی / ABT - ۴۵۰ریتوناویر، اومبیتاسویر، لدیپاسویر داسابویر، لیدپاسویر و سوفوسبوویر توانسته اند باعثپاک شدن مداوم ویروس هپاتیت C در طیف گسترده ای از بیمارانی که آنها را مصرف می کردند، شوند.

در یکی از این کارآزمایی ها ترکیبی از داروهای لدیپاسویر و سوفوسبوویر توانستند ویروس هپاتیت C را در ۹۹ درصد بیماران پس از ۱۲ هفته پاک کنند. هنگامی که این داروها به بیماران دچار سیروز کبدی - شکل پیشرفته آسیب کبدی - داده شدند که به درمان های پیشین پاسخ نداده بودند، ۲۴ هفته درمان به موفقیت درمانی به میزان حدود ۱۰۰ درصد انجامید.

سرپرست این پژوهش، دکتر فرد پودارد در این باره گفت: «این نتایج فوق العاده است. بالاخره می توان به آینده این بیماران امیدوار بود.» به گفته او این دارو با هدف قرار دادن پروتئینی که در ساختن ویروس هپاتیت C نقش دارد و متوقف کردن تکثیر این ویروس عمل می کند

این کارآزمایی ها همچنین نشان داد در میان بیماران دچار ژنوتیپ یک مقاوم ویروس هپاتیت C میزان های موفقیت درمانی با این داروها بالای ۹۵ درصد است.

این داروهای جدید بوسیله شرکت های Gilead Sciences در فوستر سیتی کالیفرنیا و شرکت AbbVie در شیکاگو ساخته شده اند و این دو شرکت دارویی هزینه این کارآزمای هایی بالینی را پرداخته اند. عوارض جانبی این دارو های جدید شامل خستگی، سردرد و تهوع بودند

درمان های فعلی هپاتیت C شامل تزریق یک ساله داروهای اینترفرونی است که عوارض جانبی مانند افسردگی، خستگی و احساس تهوع به دنبال می آورند. این داروها همچنین برای بسیاری از بیمارانی که به سیروز کبدی مبتلا شده اند، ایمن نیستند.

ارسال نظر