|
|
کدخبر: ۱۵۹۵۱۶

پس انجام عادات بر خلاف ضرب المثل معروف که می گوید " ترک عادت موجب مرض است " همواره امر مثبتی تلقی نمی شوند و لزوم ترک مطلق آنها نیز وجود دارد.

خبرگزاری ایسنا:تا کنون شنیده اید که می گویند: " ترک عادت موجب مرض است "! اصلا با این گفته موافق هستید یا خیر؟ چند بار از کلمه " عادت " در محاورات روزانه استفاده می کنید؟ مثلا می گویید: عادت دارم با زنگ موبایل از خواب بیدار شوم. عادت دارم چای را با پولکی بخورم. عادت دارم شب ها زود بخوابم. عادت دارم هر روز کتاب بخوانم. عادت دارم با وضو بروم بیرون. عادت دارم هر روز بروم حمام و هزاران عادت دیگر.

عادات همیشه آن قدر خوب و قابل قبول نیستند؛ مثلا عادت هایی هستند به نام اعتیاد به مواد مخدر، سیگار، پرخوری و حتی در بعضی موارد این عادات به رفتار نیز سرایت می کند و موجب عادت هایی نظیر دروغ گویی، شکاکی، فحاشی، دزدی، تلکه کردن و… می شوند.

پس انجام عادات بر خلاف ضرب المثل معروف که می گوید " ترک عادت موجب مرض است " همواره امر مثبتی تلقی نمی شوند و لزوم ترک مطلق آنها نیز وجود دارد.حال این که چگونه عادات بد خود را ترک کنیم و یا حتی برای جلوگیری از یکنواختی زندگی، عادات خوب خود را با سایر عادات خوب دیگر جایگزین کنیم، امری است که روانشناسان آن را کاملا وابسته به خود شخص دانسته و داشتن اعتماد به نفس را مستلزم به کمال رساندن آن عنوان کرده اند.

چالز داهیگ، نویسنده کتاب " The Power of Habit " _ قدرت عادات _ و برنده جایزه پولیتزر، تنها راه تغییر عادت را درک کامل عادت اولیه می داند؛ چرا که بسیاری از وجود عادت خود با خبر نیستند و در حقیقت نام آن را " عادت " نمی گذارند، بلکه به گونه ای آن را جزیی از قاعده زندگی تصور می کنند.

داهیگ راه عوض کردن عادت را بازسازی جنبه های منفی عادت قبلی و تغییر آن در جهت مثبت می داند. به نظر این نویسنده لزوم ترک عادت، ترک تکرر وقوع آن به مرور است، چرا که انجام عادت در مغز انسان نهادینه شده و به اصطلاح " جا خشک کرده " است. پس نمی توان با فعالیتی ضربتی، عادت را ترک کرد. به نظر او علاوه بر قطع تکرار عادت می توان راه دیگری را نیز در پی گرفت؛ با یادگرفتن عادات جدید نیز می توان عادت های قبلی را تغییر داد.

دکتر Philip Calvin McGraw روانشناس مشهور آمریکایی که برنده جوایز متعددی در زمینه نوشتن مقالات روانپزشکی و بنیانگذار موسسه Phil است، در مقاله ای تحت عنوان " Bad Habit and Your World " کنار گذاشتن عادات بد را گام مهمی در آغاز تازه ای برای تغییر سبک زندگی در جهت مثبت تلقی کرده است.

وی چهار راه را برای تغییر سبک زندگی به شیوه موثر و کنار گذاشتن عادات بد معرفی کرده است:

*عادات و سبک بد زندگی خود را تعریف کنید و متعهد به تغییر دادن آن شوید: تنها زمانی می توانید چیزی را تغییر دهید که برای انجام دادن آن با خود قرار گذاشته باشید و تعریف شفافی از برنامه های خود داشته باشید.

*خودتان مانع بروز عاداتتان شوید و در آن اختلال ایجاد کنید: محیط و یا هر آنچه را که باعثبروز عادت می شوند، تغییر دهید؛ مثلا اگر هنگام تنهایی به دیدن فیلم های مستهجن عادت دارید، از خانه و به قصد پیاده روی بیرون بروید یا مثلا اگر هنگام مشاهده تلویزیون عادت به جویدن ناخن دارید، سعی کنید دست های خود را مشغول انجام کاری دیگری نظیر پازل حل کردن، بافتن و… بکنید و حتی اگر عادت دارید که صبح ها دیر از خواب برخیزید، کار مهمی را از شب قبل نیمه تمام بگذارید و تصمیم بگیرید که آن را صبح زود و در ساعت معینی انجام دهید و در قبال انجام ندادن آن نیز برای خود تنبیه قرار دهید.

*عادات بد را با عادات متضاد جایگزین کنید: اگر قدرت ترک عادت ندارید، باید جایگزینی برای آن پیدا کنید و مهم تر از آن برای ترک عادت خود، هدفی غایی و موفقیت آمیزی را مشخص کنید.

*به خودتان جایزه دهید: خود را در جهت ترک عادت، تشویق کنید و در نهایت جایزه خوبی به خود دهید!

دکتر Philip، وقوع عادات بد را اغلب مستلزم وجود شرایط خاص عنوان کرده است. برای مثال؛ ممکن است شما در خانه خوش خوراک باشید و غذاهای سالم مصرف کنید، اما در رستوران سفارش غذاهای ناسالم را دهید.

ممکن است هنگام جمع شدن با دوستان به مصرف مواد مخدر، الکل و سیگار روی بیاورید.

ممکن است زمانی که پشت میزتان نشسته اید شروع به جویدن ناخن هایتان کنید.

این که چرا این عادات اتفاق می افتد، به علت سیستماتیک بودن رفتارهای انسان ذکر شده است. یعنی حتی طی بروز عادات خوب مغز همان منوالی را طی می کند که هنگام بروز عادات بد طی می کند. پس شناخت و علت بروز آنها باید به عوان مهم ترین جنیه ترک عادت در نظر گرفته شود.

پس از درک علت و زمینه بروز عادت، دیگر نوبت " عمل " می شود و حال این شمایید که باید با داشتن اعتماد به نفس و قصد کامل در حل ترک عادت دست به کار شوید و خود را از همان لحظه اول " موفق شده " در نظر بگیرید. کاملا در نظر داشته باشید که هیچ گاه برای ترک عادت دیر نیست و به قولی ماهی را هر وقت از آب بگیرید، تازه است.

خب حال که ما ایرانیان نیز بنا بر رسم " خانه تکانی " و نو شدن سال، چند هفته ای است تمام دکوراسیون، ماشین، خانه، لباس و همه متعلقات مان را " نو " کرده ایم، بد نیست که سری هم به اخلاق و عادات کهنه مان بزنیم و آنها را نیز گردگیری حسابی کرده و خودمان و زندگی مان را آماده خو گرفتن به عادات جدید و شایسته کنیم.

حال برای شیرینی درک ترک عادت نیز حکایتی از گنجینه ادب پارسی عنوان می کنیم:

روزی روزگاری مردی از بازار عطرفروشان می گذشت، ناگهان بر زمین افتاد و بیهوش شد. مردم دور او جمع شدند و هر کسی چیزی می گفت، همه برای درمان او تلاش می کردند. یکی نبض می گرفت، یکی شانه هایش را می مالید، یکی کاه گِلِ تر جلوی بینی او می گرفت، یکی لباس او را در می آورد. دیگری گلاب بر صورت او می پاشید، یکی عود و عنبر می سوزاند. تا حالش بهتر شود اما این درمان ها هیچ سودی نداشت. مردم همچنان جمع بودند. هر کسی چیزی می گفت. یکی دهانش را بو می کرد تا ببیند آیا او شراب خورده یا چیزی کشیده است. حال مرد بدتر و بدتر شد تا ظهر او بیهوش افتاده بود. همه درمانده بودند. تا این که خانواده اش باخبر شدند، آن مرد برادر دانایی داشت او فهمید که چرا برادرش در بازار عطاران بیهوش شده است.

برادر پیش خود گفت: من درد و داستان او دانم، او دباغی بیش نیست و کارش پاک کردن پوست حیوانات از کثافات و به بوی بد عادت کرده است. لایه های مغزش پر از بوی سرگین است. پس کمی سرگین اسبی برداشت و در آستینش پنهان کرد و با عجله به بازار آمد. مردم را کنار زد و کنار برادرش نشست، سرش را کنار گوش او آورد به گونه ای که می خواهد رازی با برادرش بگوید و با زیرکی طوری که مردم نبینند آن سرگین بد بوی را جلوی بینی برادر گرفت زیرا داروی مغز او همین بود. چند لحظه گذشت و دباغ به هوش آمد. مردم تعجب کردند و گفتند: این مرد جادوگر است، در گوش این مریض افسونی خواند و او را درمان کرد!

پس ترک عادت به یک روز و دو روز نبوده و نخواهد بود و گرچه ممکن است " عادت داشتن به عادت " ضرری را متحمل شما نکند اما روزی بیخ گلویتان را نظیر این دباغ سفت خواهد گرفت!

ارسال نظر

پربیننده ترین