|
|
کدخبر: ۱۶۰۴۹۰

جزئیات برنامه های دولت برای کاهش هزینه های درمان

سلامت > عمومی - گروه اجتماعی مینا شهنی: دولت نسخه هایی برای کاهش هزینه های درمان پیچیده است که بخشی از آن به کاهش هزینه های بستری بیماران در بیمارستان های دولتی اختصاص دارد.

براساس این نسخه بیماران بستری در بیمارستان های دولتی فقط ۱۰درصد از کل هزینه های درمان را به عنوان فرانشیز پرداخت خواهند کرد.

وضعیت درمان

«هزینه های بیمارستان های دولتی سرسام آور است». این جمله را همراه یکی از بیماران بستری شده می گوید و توضیح می دهد: بیمار در بخش اورژانس بستری شده اما دکتر نسخه می نویسد می دهد دست من که بروم داروها را از داروخانه بخرم. این مشکل من تنها نیست، خیلی های دیگر هم شرایط من را دارند. با اینکه بیمار ما دفترچه بیمه دارد اما باز هم مجبوریم سهم زیادی از هزینه درمان را پرداخت کنیم. چطور می شود که پرستار به بیمار بگوید ما فلان آنژیوکت را نداریم و همراهت باید برود از بیرون این آنژیوکت را بخرد و برایت بیاورد. او یکی از چندین و چند هزار همراه بیماری است که در بیمارستان های دولتی بستری شده اند و حکایت های عجیبی از هزینه های درمانی دارند.

زن میانسالی می گوید نیمه شب با آمبولانس اورژانس به بیمارستان دولتی منتقل شده و هنگامی که از پرستار خواسته تا یک لیوان آب آشامیدنی به او بدهد، پرستار گفته که همراهت باید برود از دکه ای که در حیاط بیمارستان است آب معدنی بخرد و برایت بیاورد. حکایت های تلخی که بیماران از مشکلاتشان هنگام بستری در بیمارستان های دولتی روایت می کنند حالا دیگر به گوش مسئولین هم رسیده و انوشیروان محسنی بند پی، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت درباره این تلخی ها می گوید: خدماتی که در بیمارستان های دولتی به مردم داده می شود به دلیل کمبود اعتبارات بیمارستان ها افت شدیدی داشته است.

گزارش های ما نشان می دهد که بیمارستان های دولتی همراهان بیمار بستری شده را در بسیاری موارد برای خرید لوازمی از قبیل آنژیوکت، پروتز حتی نخ بخیه به بیرون از بیمارستان و بازار آزاد می فرستند تا آن را تهیه کرده و به بیمارستان تحویل دهند. راه حلی که دولت برای این مسئله در پیش گرفته به گفته بند پی این است که قسمتی از منابع هدفمند کردن یارانه ها(حدود ۳هزار میلیارد تومان) در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد تا از طریق سازمان بیمه سلامت هزینه شود.

این بودجه برای این است که واقعا بیمار در بیمارستان دولتی بیش از ۱۰درصد، فرانشیز پرداخت نکند. سازمان بیمه سلامت تکلیف دارد، متعهد و ملزم است که بر هزینه های بیماران در بیمارستان های دولتی نظارت و کنترل کند که بیمار برای هیچ لوازم مصرفی برای هیچ پروتز ارتوپدی، چشم و قلب و عروق از بیرون از بیمارستان خرید نکند. همه این لوازم باید در بیمارستان های دولتی وجود داشته باشد و برای بیماران به فراخور روش های درمانی شان از سوی کادر درمانی استفاده شود.

هزینه پروتز بر عهده بیمارستان

در بیمارستان های دولتی رسم بر این شده که هر بیماری به پروتز نیاز دارد باید آن را از بیرون از بیمارستان(بازار آزاد) خریداری کرده و در اختیار بیمارستان قرار دهد. علاوه بر این کسانی که نیاز به لنز برای چشمشان دارند یا استند برای رگ های بسته قلبشان هم می بایست لوازم را خریداری کنند و به بیمارستان تحویل دهند. با توجه به اینکه قیمت پروتز در بازار آزاد بسیار زیاد است و سازمان بیمه سلامت نیز فقط بخش کوچکی از این هزینه را به بیماران برمی گرداند عملا یکی از پرهزینه ترین بخش های درمان به پروتز مربوط می شود. محسنی بندپی می گوید دوران این روش دیگر سرآمده و با برنامه ریزی هایی که انجام شده خرید تمامی تجهیزات مورد نیاز بیمار بر عهده بیمارستان هاست و بیمار فقط ۱۰درصد فرانشیز را در بیمارستان های دولتی پرداخت می کند؛ چون ما بر این باوریم که این مسائل را باید بیمارستان، وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت میان خودشان مدیریت کنند و بیمار به هیچ عنوان نباید این رنج ها را تحمل کند.

فرم پرسشنامه بیماران

سازمان بیمه سلامت فرم پرسشنامه ای را آماده کرده که هر بیمار هنگام ترخیص از بیمارستان های دولتی می بایست آن را پر کند. در این پرسشنامه از بیمار پرسیده خواهد شد که آیا برای خرید لوازم و تجهیزات مجبور شده به خارج از بیمارستان برود و احیانا پرسنل بیمارستان از او خواسته اند که خودش وسیله ای را خریداری کرده و در اختیار آنها قرار دهد؟ اگر احیانا در این فرم بیمار اعلام کند که هزینه ای خارج از چارچوب از او درخواست شده یا او را برای خرید ملزومات به بیرون از بیمارستان هدایت کرده اند سازمان بیمه سلامت این موارد را پیگیری خواهد کرد.

کابوس بیماری

هزینه درمان بیماری برای بسیاری از مردم به یک کابوس تبدیل شده، کابوسی که شب به شب بر حجم وحشتش افزوده شده و بیماران را در برابر آن ضعیف و شکننده کرده که توانایی شان روزبه روز کمتر می شود، اما دولت وعده داده که بخش زیادی از این مشکلات را حل خواهد کرد و به عنوان نخستین گام طرح بیمه درمانی همگانی اجباری و رایگان را در کشور به اجرا در آورده و بودجه ای درنظر گرفته تا بیماران برای بستری شدن در بیمارستان دولتی فقط و فقط ۱۰درصد هزینه ها را پرداخت کنند. براساس قانون بیمه خدمات درمانی، بیمه شدگانی که به بیمارستان های دولتی مراجعه می کنند هنگام بستری فقط می بایست ۱۰درصد هزینه درمان را پرداخت کنند اما واقعیت های کنونی نشان می دهد که بیماران گاهی حتی تا بیش از ۵۰درصد هزینه ها را مجبورند از جیبشان پرداخت کنند. امید می رود با برنامه های جدید دولت بخشی از مشکلات درمانی مردم حل شود.

ارسال نظر