|
|
کدخبر: ۱۶۴۴۰۷

چربی دور کمر، بزرگترین تهدید برای ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت است. از نظر کرشو علت دیگر این چاقی غذاست. روابط پرتنش باعثاسترس می شود که ممکن است شما را وادار به نوشیدن یا خوردن نوشیدنی های پرکالری و غذاها کند.

روابط حمایتی می تواند مانع استرس شود و افراد را از خوردن بیش از حد منع کند.

همه ما افرادی را که مدام گله و شکایت می کنند در اطرافمان دیده ایم. شاید اطراف شما را چنین افرادی محاصره کرده باشند؛ افرادی که زود هم قضاوت و یا سرزنش می کنند. محققان دریافته اند چنین روابط مضری ممکن است به سلامت روانی و همچنین جسمی شما آسیب برساند و دست کم چاقتان کند.

در تحقیقات جدید محققان دانشگاه نورثوسترن که در آن بیش از ۳ هزار بزرگسال با رده سنی ۳۰ تا ۴۰ بررسی شده اند، اعلام شده است افرادی که متحمل غم در روابط منفی هستند، چربی بیشتری نسبت به کسانی که چنین روابطی ندارند، انباشته می کنند.

به گفته کری کرشو، سرپرست این تحقیق و استاد دانشگاه نورثوسترن، افرادی که در زمان پیری چاق می شوند، دور کمرشان با روابط پراسترسی که دارند بزرگتر می شود. چربی دور کمر، بزرگترین تهدید برای ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت است. از نظر کرشو علت دیگر این چاقی غذاست. روابط پرتنش باعثاسترس می شود که ممکن است شما را وادار به نوشیدن یا خوردن نوشیدنی های پرکالری و غذاها کند.

بریانا مزوک از دانشگاه ویرجینیا نیز اظهار کرد: استرس، همچنین بر سوخت وساز اضافی بدن تاثیر می گذارد که این امر با تحریک سیستم پاسخ به استرس در بدن باعثتجمع بیشتر چربی می شود. به گفته وی، استرس نه تنها بر احساسات بلکه بر بدن نیز تاثیر منفی می گذارد اما همان طور که روابط نامطلوب باعثچاقی افراد می شود، روابط سالم نیز عکس این عمل را انجام می دهد.

در تحقیقات اخیر مشخص شد افرادی که در روابط حمایتی(روابطی که بتوان به افراد اعتماد کرد و یا با دوستان صحبت کرد) قرار دارند نسبت به همسالان خود چربی کمتری در بدنشان انباشته می شود. به گفته کرشو، روابط حمایتی می تواند مانع استرس شود و افراد را از خوردن بیش از حد منع کند. بنابراین اگر در شرکتی کار می کنید که روابط خوبی با همکاران خود ندارید به فکر قلب خود نیز باشید. یافته های این تحقیق در مجله امریکایی Epidemiology منتشر شده است.

منبع: ایسنا

ارسال نظر