|
|
کدخبر: ۱۷۲۵۸۳

سرانه مصرف چوب بستنی برای هر ایرانی سالیانه ۴۱۶ عدد است.

خبرگزاری ایسنا:سرانه مصرف چوب بستنی برای هر ایرانی سالیانه ۴۱۶ عدد است.

ایران اکونومیست در گزارشی نوشت: ۹۵ درصد از چوب بستنی مورد نیاز صنایع بستنی سازی کشور از چین وارد می شود. به گفته فعالان صنف صنایع لبنی، راه اندازی خط تولید چوب بستنی نیز به طور متوسط ۳ میلیارد تومان هزینه به همراه دارد.

براین اساس کارخانه های بستنی سازی کشور سالیانه ۲۴۰ میلیارد تومان چوب بستنی به کشور وارد می کنند. قیمت واردات هر عدد چوب بستنی ۸ تومان است و بر این اساس سالانه حداقل ۳۰ میلیارد چوب بستنی به کشور وارد می شود.

در حال حاضر تنها سه کارخانه واقع در کرج، زنجان و اصفهان چوب بستنی تولید می کنند. بررسی های نشان می دهد خرید خط تولید چوب بستنی و راه اندازی آن بسته به تعداد تولید در ساعت و مارک بین ۱۲۰ هزار دلار(مدل چینی با تولید ۱۵ هزار عدد در ساعت) تا ۶ میلیون یورو(مدل دانمارکی بیش از ۵۰ هزار عدد در ساعت) قیمت دارد.

قیمت خط تولید کارخانه چوب بستنی نیز به طور متوسط ۲۴۰ میلیون تومان برآورد می شود. خط تولیدهای مدرن چوب بستنی هم به طور متوسط هر ساعت توان تولید حداقل ۲۰ هزار قطعه چوب بستنی را دارند.

این میزان واردات چوب بستنی در کشور در شرایطی رقم می خورد که سرانه مصرف شیر و کالاهای لبنی در کشور به کمتر از ۷۰ کیلوگرم رسیده است.

میزان مصرف لبنیات در میان مردم ایران به طور متوسط ۲۲ درصد کاهش یافته است. بر این اساس سرانه مصرف چوب بستنی برای هر ایرانی سالیانه ۴۱۶ عدد است. البته بخشی از چوب بستنی های وارداتی در خط تولید کارخانه ها و همچنین مرحله انتقال به کارخانه از بین می رود. در مورد میزان چوب بستنی های از بین رفته، آمار دقیقی در دست نیست.

با این حال گزارش های رسمی نشان می دهد که بستنی در سبد مصرف خانوارهای ایرانی جایگاه ویژه ای ندارد ولی با این حال سالیانه ارز قابل توجهی برای تامین چوب بستنی صرف می شود.

ارسال نظر