|
|
کدخبر: ۱۷۲۸۰۹

پزشکان معتقدند از هر ۱۰ بیمار مبتلا به آلزایمر یک نفر به نوع خاصی از این اختلال مبتلا می شود که اغلب از چشم پزشکان پنهان می ماند.

خبرگزاری ایسنا: به گزارش مدیکال دیلی، این نوع از آلزایمر که به عنوان آلزایمر پنهان یا «آلزایمر خارج هیپوکامپی»(HSP) شناخته می شود برخلاف نوع شایع تر این بیماری، مرکز حافظه یا ناحیه هیپوکامپ را درگیر نمی کند و به این ترتیب در این نوع از آلزایمر فرد دچار مشکلات حافظه ای نمی شود بلکه رفتارهای غیرعادی دیگری از وی سرمی زند. این بیماری موجب بروز خشونت، مشکلات بینایی و رفتارهای غیرمعمول در فرد مبتلا می شود که اغلب به اشتباه تشخیص داده شده و در نتیجه شیوه درمانی مناسبی برای آن درنظرگرفته نمی شود.

در این مطالعه «ملیسا موری» که سرپرستی تیم پزشکی مایوکلینیک را برعهده دارد به بررسی وضعیت مغزی بیش از ۱۸۰۰ بیمار مبتلا به آلزایمر پرداخت. موری و دستیارانش دریافتند در این نوع آلزایمر بخش هایی از مغز دچار مشکل می شوند که رفتار، توانایی حرکتی، قدرت تکلم و بینایی را کنترل می کنند.

به گفته پزشکان از آن جا که در این نوع از بیماری آلزایمر، حافظه مبتلایان درگیر نمی شود ممکن است همچون برخی دیگر از انواع اختلال های مغزی به اشتباه تشخیص داده شود به گونه ای که بیماران درمان مناسب را دریافت نمی کنند.

ارسال نظر