|
|
کدخبر: ۱۷۲۸۶۰

عضو هیات مدیره انجمن جراحان کودکان ایران گفت: در میان رشته های جراحی، جراحی پلاستیک زیبایی به دلیل درآمدزا بودن، پرطرفدارترین و رشته جراحی کودکان به دلیل اعمال تعرفه های حداقلی از سوی وزارت بهداشت کم طرفدارترین رشته جراحی نزد جراحان جوانی است که در آزمون های فوق تخصصی جراحی شرکت می کنند.

روزنامه مردم سالاری:عضو هیات مدیره انجمن جراحان کودکان ایران گفت: در میان رشته های جراحی، جراحی پلاستیک زیبایی به دلیل درآمدزا بودن، پرطرفدارترین و رشته جراحی کودکان به دلیل اعمال تعرفه های حداقلی از سوی وزارت بهداشت کم طرفدارترین رشته جراحی نزد جراحان جوانی است که در آزمون های فوق تخصصی جراحی شرکت می کنند.

دکتر هوشنگ پورنگ در آستانه برپایی «بیست و دومین کنگره سالیانه انجمن جراحان کودکان ایران» که از ۲۰ اردیبهشت ماه در مرکز همایش های رازی تهران آغاز به کار می کند با اعلام این خبر افزود: در یک آزمون تخصصی که چندی پیش با حضور ۷۶ جراح عمومی برگزار شد، ۵۷ نفر برای رشته جراحی پلاستیک زیبایی شرکت کردند و تنها کمتر از ۵ نفر داوطلب شرکت در رشته جراحی کودکان شدند.

وی با اشاره به اینکه دستمزد جراحان پلاستیک برای یک عمل جراحی، میلیون ها تومان است، خاطر نشان ساخت: این درحالیست که دستمزد یک جراح کودکان برای سخت ترین عمل جراحی بر اساس تعرفه درمانی «۲۹ کا»(۲۹۰ هزار تومان) تعیین شده است.

دکتر پورنگ، تعهدهای نامعقول خدمتی و حمایت ناکافی مسئولان مربوط را از دیگر موانع گرایش جراحان جوان به رشته جراحی کودکان عنوان کرد و گفت: مجموعه عوامل فوق سبب شده، حتی عده ای هم که به دلیل علاقه، این رشته را انتخاب می کنند در نیمه راه انصراف داده به سراغ دیگر رشته های جراحی بروند.

وی با اشاره به اینکه جراحان کودکان در کشور از توانمندی مناسبی برخوردارند تا جایی که نتایج جراحی های سخت توسط آن ها در حد استانداردهای بین المللی است، اظهار داشت: مهم ترین مشکل کنونی در زمینه جراحی کودکان، کمبود نیروی انسانی است.

دبیر برد جراحی کودکان با ابراز نگرانی از اینکه در صورت رفع نشدن این موانع در آینده با بحران کمبود جراح کودکان در کشور روبرو خواهیم شد، تصریح کرد: مجموعه شرایط فوق سبب شده، تعداد فارغ التحصیلان رشته جراحی کودکان به چند نفر در سال تقلیل یافته که با توجه به اینکه فقط در تهران چهار مرکز تخصصی جراحی کودکان داریم با کمبود دستیار در این رشته رو برو خواهیم شد.

وی تصریح کرد: هم اینک چهار بیمارستان دولتی شامل حضرت علی اصغر، مفید، بهرامی و مرکز طبی کودکان جزو بیمارستان های دانشگاهی هستند که نقش آموزشی و تربیت نیروی متخصص را برعهده دارند، اما به دلیل کمبود نیرو با بازنشستگی جراحان کودکان این مراکز موافقت نمی شود.

دکتر پورنگ با تاکید بر اینکه رشته جراحی کودکان جزو رشته های تخصصی است که با وجود جوان بودن جمعیت کشور و اینکه ۴۰ درصد جمعیت کشور را افراد زیر ۱۸ سال تشکیل می دهند، نیاز به آن روز به روز افزایش می یابد، ادامه داد: طبق آمارهای موجود هم اینک در کشور ۸۰ پزشک جراح کودک وجود دارد که از این تعداد ۲۵ نفر در تهران ساکنند و در بسیاری از استان های کشور اصلا جراح کودک وجود ندارد.

وی گفت: با توجه به اینکه هم اینک بسیاری از این افراد در حال بازنشسته شدن هستند، آمار واقعی جراحان کودکان در کشور از این تعداد نیزکمتر خواهد شد. عضو هیات مدیره انجمن جراحان کودکان ایران با اشاره به اینکه انجمن جراحان کودکان برای حل این معضلات راهکارهای عملی دارد، اظهار داشت: با وجود درخواست وقت ملاقات از وزیر بهداشت برای طرح این معضلات و ارایه پیشنهادهای عملی و کارشناسی، هنوز طی ۹ ماه اخیر این ملاقات رخ نداده است که امید می رود با موافقت شخص وزیر، فرصت ارایه راهکارهای مذکور هرچه سریع تر میسر شود.

وی همچنین از برپایی «بیست و دومین کنگره سالیانه انجمن جراحان کودکان» طی روزهای ۲۰ تا ۲۴ اردیبهشت ماه امسال در مرکز

همایش های رازی تهران خبر داد و گفت: این کنگره با محوریت بیماری های تکاملی و اکتسابی روده بزرگ(کولورکتال) در کودکان برگزار می شود.

ارسال نظر