|
|
کدخبر: ۱۷۲۹۵۷

نتایج یک بررسی جدید:

سلامت > بیماری - همشهری آنلاین: یک پژوهش جدید توانسته است ثابت کند که شترها می توانند ویروس مرگبار «نشانگان تنفسی خاورمیانه»(مرس) را به انسان ها منتقل کنند.

به گزارش هلثدی نیوز ویروس شناسان در دانشگاه علوم دامپزشکی در وین پایتخت اتریش توانستند نشان دهند که ویروس هایمرسدر شترها و انسان ها در یک منطقه جغرافیایی واحد تقریبا از لحاظ ژنتیکی مشابه هستند.

این بررسی که نتایج آن در ژورنال Eurosurveillance منتشر شده است، همچنین نشان داد که میزان ویروس مرس به خصوص در چشم ها و بینی های شترها بالا است و این پژوهشگران اعتقاد دارند که انسان ها از طریق تماس با این مناطق بدن شترها، به خصوص ترشحات بینی آنها، به این ویروس آلوده شده اند.

نشانگان تنفسی خاورمیانه یا مرس برای نخستین بار در ژوئن ۲۰۱۲ ظهور کرد؛ شترهای عربی اخیرا به عنوان منبع این ویروس تنفسی شناسایی شده اند. تا با حال ۴۰۱ مورد ثابت شده مرس در ۱۲ کشور رخ داده است، اما همه این موارد بیماری از شش کشور در شبه جزیره عربستان منشا گرفته اند. بیش از ۱۰۰ نفر از این مبتلایان درگذشته اند.

هفته گذشته مقامات بهداشتی آمریکا از بروز نخستین مورد مرس در این کشور خبر دادند: یک بهداشتکار شاغل درعربستان سعودیدو هفته پیش پس از بازگشت از این کشور به ایالت ایندیانا آمریکا با علائم تنفسی در بیمارستانی در این ایالت بستری شد و در حال حاضر در قرنطینه در حال بهبودی است.

ویروس عامل مرس ارتباط نزدیکی با ویروس عامل سارس دارد که در چین ظهور کرد و باعثمرگ ۸۰۰ نفر در سراسر جهان در سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ شد.

نوربرت ناوتنی، یکی از این پژوهشگران اتریشی، می گوید: «با توجه به اینکهکوروناویروسعامل سارس احتمالا با گذر از سد گونه ای از خفاش ها به انسان ها منتقل شده بود، ما احتمال می دهیم که کوروناویروس عامل مرس نیز به طور مداوم در حال انتقال از شترها به انسان ها بوده باشد.»

به گفته او این وضعیت به این معناست که گونه خاصی از کوروناویروس که عامل مرس در شترها باشد، وجود ندارد، بلکه یک ویروس هم انسان ها و هم شترها را آلوده می کند.

او افزود: «با این دانسته ها می توان به طور اختصاصی به گسترش این ویروس واکنش نشان داد. موضوع مورد بحثدر حال حاضر واکسیناسیون شترها است. با این اقدامات خواهیم توانست مانع از انتشار این ویروس شویم.»

ارسال نظر