|
|
کدخبر: ۱۷۳۵۲۳

سلامت > درمان - آرش نهاوندی: در روز ۲۹ فروردین سال جاری ۲روز مانده به روز مادر یک عمل پیوند دست در بیمارستان شهید رجایی شهرستان داران استان اصفهان تنها با حضور پزشک جراح متخصص و یک پرستار با موفقیت کامل و به طور رایگان به انجام رسید.

این عمل جراحی حدود ۵ ساعت طول کشید. به گفته دکتر مهدی بهاری مهربانی جراح ارتوپدی که دوران طرح خود را در شهر داران می گذراند و این عمل جراحی توسط وی انجام گرفته است ساعت۴ بعدازظهر با وی تماس گرفته می شود و درحالی که وی پزشک کشیک نبوده و برای انجام پاره ای از کارها در بیمارستان مانده بود، در خواست عمل پیوند دست یک جوان ۱۸ساله که بر اثر انفجار مواد محترقه انگشت و کف دستش از قسمت اصلی دست جدا شده بود، تلفنی با وی در میان گذاشته می شود.

یک ساعت بعد این جوان به بیمارستان انتقال می یابد. این متخصص گفت: به دلیل اینکه ۶ ساعت پس از جدا شدن هر عضوی از بدن فرصت برای پیوند وجود دارد و این جوان نیز یک ساعت از این زمان را از دست داده بود، بلافاصله وی را به کمک تنها پرستار حاضر در بیمارستان به اتاق عمل منتقل کردیم و با همکاری یکدیگر طی حدود ۵ساعت عمل جراحی پیوند انگشت و کف دست این بیمار انجام گرفت.

به گفته دکتر مهربانی به دلیل سوختگی در محل پوست و اتصالات انگشت و کف دست کار عمل قدری به دشواری پیش رفت اما خوشبختانه توانستیم با کمک پرستار عروق، تاندون های دست وی را فیکس کنیم. این جوان پس از ۵روز بستری شدن مرخص شد و در هفته قبل نیز جهت ویزیت مراجعه کرد و مشخص شد که انگشتان دست وی در حال بازیابی توانایی حرکتی خود هستند.

دکتر مهربانی یکی از دلایل این امر را سالم رساندن اعضای قطع شده به بیمارستان می داند. وی به این نکته نیز اشاره کرد که در زمان قطع عضو باید عضو را در کیسه نایلون قرار داد، روی آن یخ گذاشت و در کمتر از ۶ساعت به بیمارستان برای عمل پیوند انتقال داد اما این همه ماجرا نیست.

دکتر مهربانی انتقادات فراوانی به امکانات موجود در بیمارستان شهر داران دارد. به گفته وی درحالی که شهر داران در ۱۳۰کیلومتری اصفهان قرار گرفته و با جمعیت حدود ۱۵۰هزار نفر برای ۴شهر پیرامونی خود مرکزیت دارد و در استانی برخوردار واقع شده، بیمارستان ۱۲۰تختخوابی این شهر از کمترین امکانات درمانی برخوردار است. به گفته این متخصص یکی از نواقص و کمبودهای موجود در این بیمارستان نبود دستگاه رادیولوژی در اتاق عمل است. دستگاه رادیولوژی دستگاهی است که متخصصان در زمان عمل پیوند و به ویژه پیچ کردن قطعات جدا شده اعضا به آن نیازمند هستند.

ارسال نظر