|
|
کدخبر: ۱۷۴۱۵۳

سلامت > عمومی - زهرا رفیعی: هنوز کمی برف روی یال های کوهستان باقی مانده است ولی گرما امان می برد. کولر ماشین ها راه افتاده و عابرین سایه را به آفتاب ترجیح می دهند.

این علائم شروع تابستان است ولی برگه های تقویم هنوز بهار را نشان می دهد. گرمازدگی یکی از موقعیت های اورژانسی در پزشکی است. اگر فردی دچار گرمازدگی شود حتما باید تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرد. اختلال در تنظیم دمای بدن به دلیل گرمای شدید فعالیت ارگان های بدن را مختل می کند. بدن تا حدود ۴۰درجه سانتی گراد می تواند گرما را تحمل کند. پس از آن وارد فاز تشنج می شود. در این حالت باید به سرعت به شرایط فرد گرما زده رسیدگی شود.

منطقه ممنوعه ۴۰درجه

بدن برای کاهش دمای بدن، با عرق کردن مایعات از دست می دهد اگر این مایع جایگزین نشود علائم گرمازدگی کم کم خود را نشان می دهد که شامل انقباض های عضلانی(گرفتگی های شدید که به صورت ناگهانی در عضلات دست یا پا ایجاد می شود) ضعف، گیجی، تهوع و استفراغ، سردرد، پوست رنگ پریده و ضربان تند قلب است. بدن تا ۴۰درجه سانتی گراد را می تواند تحمل کند ولی پس از آن سیستم های حیاتی کارشان مختل می شود و واکنش نشان می دهند. اگر این علائم را جدی نگیرید بدنتان وارد مرحله شوک گرمایی می شود که کنترل و درمان و آسیب های ناشی از آن بسیار دشوار و جدی است. علائم شوک گرمایی ضربان سریع نبض، کوتاهی تنفس، کاهش عرق، کاهش ادرار، اختلال هوشیاری و درنهایت کماست.

تعادل آب و سایه

درمان گرما زدگی در مراحل اولیه کار دشواری نیست. خوردن مایعات، رفتن به زیر سایه و متوقف کردن فعالیت در هوای گرم اصلی ترین راه حل های درمان گرمازدگی است. به خصوص مصرف مایعات پس از احساس گرمازدگی در جبران مایعات از دست رفته و جلوگیری از خستگی مؤثر است. خود را هر طور شده مجبور به نوشیدن مایعات کنید. در گرمازدگی که منجر به شوک شده باشد انتقال فرد به محیط خنک و در آوردن لباس های اضافی اهمیت دارد. اگر فرد بیهوش نشده باشد به او خوراندن آب بسیار مفید است در غیراین صورت فرد حتما باید به مرکز درمانی انتقال داده شود. معمولا علائم گرمازدگی با مصرف مایعات و الکترولیت(دوغ و ماست شور) برطرف می شود. اگر تهوع و استفراغ مانع نوشیدن مایعات می شود تزریق وریدی مایعات ضروری است.

حمله به اندام های داخلی

گرمازدگی و رفع دیرهنگام آن می تواند سایر اعضای بدن را نیز درگیر مشکل کند. گرمازدگی با ایجاد اختلال در سیستم خونرسانی باعثآسیب به مغز و قلب می شود. بخش مهمی از تنظیم آب و الکترولیت ها در بدن توسط کلیه ها انجام می گیرد. گرما زدگی در این مکانیسم نقص ایجاد می کند و فرد یک تا ۲ هفته بعد از گرمازدگی علائم این نقص را در کلیه های خود خواهد دید. این آسیب ها بعضا جبران ناپذیر هستند.

بهشت سرکه انگبین و خاکشیر

برای اینکه به مرحله گرما زدگی وارد نشوید تا پایان تابستان بطری آب همیشه همراهتان باشد. هم برای پوستتان خوب است هم تعادل آب و الکترولیت بدنتان تنظیم می شود. طب سنتی برای رهایی از این گرمازدگی شربت سرکه انگبین، خاکشیر و سرکه شیره را توصیه می کند. سرکه انگبین باعثرفع صفرا و التهاب حرارت معده می شود. سرکه انگبین را با تخم کاسنی و کمی گلاب مخلوط کرده و بنوشید.

ارسال نظر