|
|
کدخبر: ۱۷۴۱۶۴

سلامت > عمومی - همشهری آنلاین: دستگاه فشارسنج یا اسفیگمومانومتر که برای اندازه گیری فشار خون طراحی شده او معمولا از یک بازوبند لاستیکی قابل بادکردن که بر روی شریان قرار می گیرد و جریان خون را می بندد و یک فشارسنج مکانیکی یا جیوه ای یا دیجیتال که فشار را اندازه می گیرد، تشکیل شده است.

دستگاه فشارسنج همیشه همراه با وسیله ای مورد استفاده قرار می گیرد که مشخص می کند در چه فشاری جریان خون در شریان بسته شده آغاز می شود(فشار خونحداکثر) و در چه فشاری جریان خون بدون مانع ادامه پیدا می کند(فشار خون حداقل). در فشارسنج های دستی، یک گوشی پزشکی(یا استتوسکوپ) است که این کار را انجام می دهد.

اسفیگمومانومتر که از دو کلمه یونانی " اسفیگموس " به معنای نبض و کلمه علمی " مانومتر " به معنای فشارسنج تشکیل شده است، برای اولین بار بوسیله " ساموئل زیگفرید کارل ریتر فون باخ " در قرن نوزدهم اختراع شد.

سیپیونه ریوا - روچی در سال ۱۸۹۶ گونه با قایلیت کاربرد ساده تری از آن را ساخت و هاروی کوشینگ در سال ۱۹۰۱ این دستگاه را برای اندازه گیری فشار خون به کار برد و استفاده از ان را عمومی کرد.

دستگاه فشار سنج معمولا از این بخش ها تشکیل می شود:

- یک بازوبند حاوی یک کیسه لاستیکی قابل اتساع.

- یک بخش سنجش فشار.

- لوله هایی که این دو بخش را به هم وصل می کنند.

- یک توپی برای باد کردن بازوبند که با لوله هایی به آن متصل است(در مدل هایی که به طور خودکار باد نمی شوند).

اینتوپی بادکننده دارای یک دریچه یک طرفه که مانع از برگشت هوا و افت فشار در بازوبند می شود. و نیزیک دریچه پیچ دار است که قابلیت تنظیم دارد و به فردی که فشار را اندازه می گیرد، امکان می دهد تا فشار درون سیستم را به شیوه ای کنترل شده کاهش دهد.

ارسال نظر